تاریخ: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

شاخص قدرت نسبی بیت‌کوین؛ چاشنی انفجاری قیمت!

شاخص قدرت نسبی بیت‌کوین هم‌اکنون به سطوح بسیار بالایی رسیده است. این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از یک انفجار قیمت در آینده‌ی نزدیک باشد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین‌پدیا، با افزایش ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال ظرف سه هفته‌ای که از آغاز سال جدید می‌گذرد، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تا حدودی به پایان دوره‌ی نزولی بازار کریپتو امیدوار شده‌اند. ولی بسیاری از آن‌ها همچنان در این مورد تردید دارند و نگران بازگشت قیمت‌ بیت کوین (BTC) به سطوح پایین‌تر هستند. آیا بازار آماده‌ی شروع یک روند صعودی تازه است یا خرس‌ها (معامله‌گرانی که به دنبال کاهش قیمت هستند) بیت کوین را به سطح حمایت کلیدی ۲۰,۰۰۰ دلاری بر می‌گردانند؟ اکنون، برخی از تحلیلگران با مشاهده‌ی تحرکات عجیب‌ شاخص قدرت نسبی بیت کوین، در خصوص کف بازار نزولی و احتمال آغاز روند صعودی بیت کوین به نتایج تازه‌ای دست یافته‌اند.
به گفته‌ی یکی از معامله‌گران مشهور بازار ارزهای دیجیتال با نام مستعار کریپتو ولف، شرایط خاصی که اکنون بیت کوین در آن قرار دارد، روند صعودی آن را کاملا متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال کرده‌اند. این معامله‌گر در ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) متوجه شد که شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در بازه‌ی هفتگی یک واگرایی صعودی را نشان می‌دهد.
به گفته‌ی این معامله‌گر: «این واگرایی صعودی هفتگی که در شاخص قدرت نسبی بیت کوین ایجاد شده است، واقعا بسیار عجیب و نادر است. تقریبا می‌توان گفت این اتفاق قبلا هرگز در تاریخ بیت کوین رخ نداده بود؛ این فرصت شاید فقط یک بار برای سرمایه‌گذاران ایجاد شود. اندیکاتورهای تکنیکال و نمودارها این حقیقت را فریاد می‌زدند؛ ولی طبق معمول، اکثریت سرمایه‌گذاران هنوز در سرمای سخت کریپتو منجمد شده‌اند و متوجه‌ی این نشانه‌ها نیستند.»
معامله‌گر و تحلیلگر مشهور دیگری که در شبکه‌های اجتماعی با نام مستعار آلن شهرت دارد، نیز معتقد است روزهای خوب بیت کوین، پس از یک دوره‌ی تثبیت قیمت، برای مدتی ادامه خواهند یافت.
وی در این مورد گفته است، «در نمودار روزانه‌ی بیت کوین، ۱. شاخص قدرت نسبی روند صعودی قدرتمندی را به سمت منطقه‌ی اشباع خرید دارد،۲. قیمت بیت کوین پیش از شروع حرکت صعودی اخیر، به کف نزدیک شده بود، ۳. خریداران به طور ناگهانی وارد بازار بیت‌ کوین شده‌اند. بنابراین، پس از یک دوره‌ی تثبیت قیمت، احتمالا شاهد آغاز روند صعودی بزرگی خواهیم بود.»

در زمان نگارش این مطلب، شاخص قدرت نسبی روزانه‌ی بیت کوین نزدیک به عدد ۸۷ است – بالاترین میزان از ژانویه‌ی ۲۰۲۱ تاکنون، یعنی چند ماه پیش از صعود قیمت بیت کوین به بالاترین سقف‌های خود یعنی ۵۸,۰۰۰ دلار در آوریل و ۶۹,۰۰۰ دلار در نوامبر.

با نگاهی به جدول بالا در می‌یابیم که شاخص قدرت نسبی بیت کوین طی دو هفته‌ی اخیر رکورد جدیدی را ثبت کرده است. شاخص قدرت نسبی بیت کوین در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) ۸۹.۳ ، و در ۱۶ و ۱۷ ژانویه (۲۶ و ۲۷ دی) به ترتیب ۸۰.۸ و ۹۰.۹ بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید