تاریخ: ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱

شمارش معکوس برای صعود دوبرابری طلا

با توجه به عملکرد خوب طلا در بازارهای صعودی و پررونق سال‌های اخیر، برخی تحلیلگران بر این باورند که بهای طلا در دو سال و نیم آینده دوبرابر می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز/۷ سایت «اینوستینگ» در یادداشتی با طرح پرسشی بدین مضمون که «چگونه و چرا قیمت طلا در دو سال و نیم آینده باید دو برابر شود؟» به تحلیل و بررسی چشم‌انداز طلا پرداخت:
هدف صعودی برآوردشده‌ی طلا، ۳۰۰۰ دلار است و هدف ثبت‌شده‌ی آن (بسته به نحوه‌ی سنجش شما) از ۳۷۴۵ دلار تا ۴۰۸۰ دلار است.
این اهداف ممکن است افراطی به نظر برسند، البته نه زمانی که عملکرد طلا در بازارهای پر رونق متداول بررسی می‌شود.
نمودار زیر طلا و نرخ تغییر فلز زرد را در عرض دو و سه سال نشان می‌دهد.
در بازار صعودی سال ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۱، طلا طی سه سال در دو نقطه‌ی مختلف بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ درصد افزایش یافت. اگر رقم حداقلی ۱۶۴۵ دلاری در سال ۲۰۲۲ را در نظر بگیریم و ۱۴۰ درصد افزایش را طی سه سال اعمال کنیم، در اکتبر سال ۲۰۲۵ به عدد ۳۹۴۸ دلار دست پیدا می‌کنیم.

در حالی که شکست به خارج از یک پایگاه چند دهه‌ای (در سال ۲۰۰۵) و آزمایش مجدد موفقیت‌آمیز یک بریک‌اوت ۲۸ ساله (۲۰۰۸) بسیار مهم بود، پیش‌بینی می‌شود که شکست از یک الگوی فنجان و دسته‌ی ۱۲ ساله به سقف قیمت‌های بی‌سابقه، پتانسیل صعودی بیشتری را عرضه کند.
در اینجا نمونه‌های مشابه دیگری از شکست‌های چند دهه‌ای و نحوه‌ی عملکرد بازار بلافاصله پس از شکست وجود دارد:
پس از معامله بین ۵۶۰ تا ۱۰۳۰، میانگین صنعتی داوجونز طی پنج سال به ۲۷۳۰ رسید.مس برای سه دهه بین ۰.۵۵ تا ۱.۴۵ دلار معامله شد. سپس در عرض دو سال به حدود ۴.۰۰ دلار افزایش یافت.
به طور مشابه، نفت برای سه دهه بین ۱۱ تا ۴۰ دلار معامله شد. سپس طی چهار سال تا ۱۴۰ دلار افزایش یافت.

حرکت صعودی اولیه پیرو سه شکست، بین ۲.۸ تا ۳.۴ برابر اندازه‌ی محدوده‌ی معاملاتی قبلی بود. البته حرکت در کالاها بسیار سریع‌تر است.
شکست قریب‌الوقوع طلا بهترین مقایسه نیست، زیرا الگوی فنجان و دسته تفاوت زیادی با شکست از یک محدوده دارد. شاید نقره مقایسه بهتری باشد.
اگر قرار بود طلا حرکت مشابهی را پس از شکست انجام دهد، آنگاه با قیمتی نزدیک به ۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ برابری می‌کرد.
گرچه چندین عامل به ۴۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۵ اشاره دارد، اما نظر اکثر تحلیلگران این است که طلا می‌تواند قبل از پایان سال ۲۰۲۶، به سمت ۵۰۰۰ دلار حرکت کند.
می‌توان به جرأت گفت که در حال حاضر ما صرفأ در اولین مرحله از رویدادی هستیم که احتمالاً چند سال آینده، هیجان‌انگیز و بسیار سودآور خواهد بود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید