تاریخ: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

شواهدی از آغاز افزایش نرخ سود بانکی

اکوایران: در حالی که شورای پول و اعتبار هنوز مجوز و مصوبه‌ای برای افزایش رسمی نرخ سود بانکی ارائه نکرده، برخی گزارش‌ها از اقدام عملیاتی بانک‌ها برای بالا بردن نرخ سود حکایت دارد.

به گزارش اکوایران، چند روزی است که زمزمه‌های افزایش نرخ سود بانکی شنیده می‌شود، تا جایی که نرخ سود اوراق بانکی به ۲۳ درصد افزایش یافت و برخی بانک‌های دولتی سود سپرده‌های خود را به ۲۵ درصد رسانده‌اند.

پس از مجوز انتشار اوراق گواهی با سود ۲۳ درصدی، فضای رقابتی بین بانک‌ها شکل جدیدی به خود گرفت و برخی بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده را به ۲۵ درصد هم افزایش دادند.

افزایش نرخ سود اوراق گواهی سپرده به ۲۳ درصد از مهمترین تصمیمات بانکی علی صالح‌آبادی در دوران تصدی بانک مرکزی بود.

مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در تاریخ سوم دی‌ماه تصویب و به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

این اوراق با نرخ سود علی‌الحساب ۲۳ درصد منتشر می‌شود و فروش آن صرفاً برای افراد حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال مجاز است. مدت این اوراق حداکثر یک‌ساله است، اما بانک مرکزی به بانک‌ها این اجازه را داده است که این اوراق را با سررسید‌های زیر یک سال نیز منتشر کنند.

این تصمیم زمانی به نظام بانکی ابلاغ شد که بانک مرکزی رسماً از طرح موضوع افزایش نرخ سود در شورای پول و اعتبار خبر داده و رئیس وقت آن تأکید کرده بود «به دنبال تغییر نرخ سود هستیم.»

محمدرضا فرزین – رئیس کل جدید بانک مرکزی – نیز اظهار کرده که «از ابزار نرخ بهره هم استفاده خواهیم کرد ولی چگونگی استفاده از این نرخ را بعداً اعلام می‌کنیم.»

بعد از ابلاغ مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی، برخی بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند. خبرگزاری تسنیم در این‌باره نوشته که نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی هم‌اکنون تا ۲۵ درصد هم افزایش یافته است.

نرخ سود تسهیلات بانکی نیز در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی افزایش یافته و به حدود ۲۴ تا ۲۵ درصد رسیده است. برخی از بانک‌های خصوصی هنگام پرداخت تسهیلات، نرخ سود را به مشتریان ۲۴ درصد اعلام می‌کنند. این نرخ پیش از این ۱۸ درصد بود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید