پنجشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۲ /
14677
۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
1 بازدید
۰

ضعف دلار، قدرت طلا را دوچندان کرد

پیرو انتشار آمارهای اقتصادی مهم ایالات متحده و جهش مطلوب در گزارش مشاغل، در حالی که دلار به روند نزولی قدم گذاشت، قیمت طلا به بالاترین سطح ۸ ماهه رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مروری بر رویدادهای اخیر پیرامون فلزات گرانبها در مورد چشم‌انداز آتی طلا اینگونه نوشت: 
قیمت طلا امروز دوشنبه روند صعودی دو روزه را نزدیک به بالاترین سطح هشت ماهه در ۱۸۸۰ دلار تثبیت می‌کند. در پی انتشار آمارهای اقتصادی مهم روز جمعه در ایالات متحده، دلار آمریکا (USD) در حال افزایش شتاب نزولی خود همراه با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده است.
حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده امیدهای محوری فدرال رزرو را تقویت می‌کند
دلار آمریکا در ابتدای هفته به شدت تحت فشار فروش قرار می‌گیرد و به گاوهای نر طلا کمک می‌کند تا چشم‌انداز تازه‌ای به سوی سطوحی که از ماه می ۲۰۲۲ مشاهده نشده است، داشته باشند. تضعیف طولانی‌مدت دلار می‌تواند عمدتاً با ظاهرشدن مجدد انتظارات فدرال رزرو آمریکا در مواجهه با بازار کار سالم و کاهش دستمزدها در ایالات متحده، مرتبط باشد. داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، که در روز جمعه منتشر شد، به عنوان یک دستورالعمل عالی به منظور حفظ دارایی‌ها برای خریداران طلا عمل کرد، زیرا اقتصاد ایالات متحده در مقابل ۲۰۰ هزار شغل مورد انتظار، ۲۲۳ هزار شغل در دسامبر ایجاد کرد.

اما امیدواری به اینکه تعدیل در افزایش دستمزدها به مقامات فدرال رزرو اجازه دهد تا در چرخه‌ی انقباض خود مکثی ایجاد کنند، قیمت طلا و سهام جهانی را به ضرر دلار آمریکا و بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا افزایش داد. علاوه بر این، رکود در فعالیت بخش خدمات ایالات متحده در ماه دسامبر، درد دلار را تشدید کرد.
با این حال، به نظر می‌رسد که سخنان متفاوت اخیر سیاست‌گذاران فدرال رزرو، افزایش قیمت طلا را محدود کرده است. چارلز ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال (WSJ) اظهار داشت: «این امکان وجود دارد که داده‌های اقتصادی از افزایش ۲۵ واحد پایه نرخ بهره در گردهمایی بعدی فدرال رزرو حمایت کند.» رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا نیز در روز جمعه صراحتأ خاطرنشان کرد که اقتصاد ایالات متحده قطعاً در حال افول است. علاوه بر آن‌ها، استر جورج، رئیس فدرال رزرو کانزاس سیتی با تأکید بر اینکه رکود اقتصادی را به دلیل سیاست‌های فدرال رزرو نادیده می‌گیرد، اظهار داشت که انتظار دارد نرخ وجوه فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ بالای ۵.۰ درصد باقی بماند.
اخبار چین، ریسک‌پذیری و قیمت طلا را افزایش، و دلار آمریکا را کاهش داد
با توجه به اینکه انتظار می‌رود تغییر موضع فدرال رزرو به روی میز بازگردد، سرمایه‌گذاران چشم امید به بازگشایی کامل اقتصاد چین دوخته‌اند. بنا به گزارش رویترز، چین پس از سه سال، گذرگاه‌های دریایی و زمینی را با هنگ‌کنگ باز کرد و توقف قرنطینه‌ی اجباری مسافران ورودی را در دستور کار قرار داد و بدین ترتیب، سیاست صفر کووید که ۱.۴ میلیارد جمعیت چین را در برابر این ویروس محافظت کرده بود، و البته ارتباط آن‌ها را از سایر نقاط جهان قطع کرده بود، لغو شد. افزون بر آن، فضای ریسک‌پذیر بازار بر ناکامی دلار آمریکا افزود و قیمت طلا را به مرز ۱۹۰۰ دلار بازگرداند.

در کنار این‌ها، عامل دیگری که منجر به افزایش قیمت طلا شد، انتشار اخباری مبنی بر این بود که بانک خلق چین (PBOC) از افزایش ۳۰ تنی طلای خود در دسامبر به ۲۰۱۰ تن خبر داد. در نوامبر، بانک خلق چین ذخایر طلای خود را ۳۲ تن افزایش داد که البته اولین افزایش از سپتامبر ۲۰۱۹ نیز تلقی می‌شد.
در روز پیش رو، انتظارات فدرال رزرو همچنان به تحریک احساسات ریسک و حرکت قیمت دلار آمریکا ادامه خواهد داد و در نهایت بر قیمت طلا تأثیر خواهد گذاشت.
تحلیل تکنیکال قیمت طلا با استفاده از نمودار چهار ساعته
نمودارها حاکی از آن است که قیمت طلا رشد خود را متوقف کرده است، چرا که شاخص قدرت نسبی (RSI) در حال آزمایش منطقه‌ای است که اشباع خرید شده و احتیاط را برای گاوهای نر تضمین می‌کند.
پیش از اینکه قیمت طلا مسیر صعودی خود را تا مرز ۱۹۰۰ دلار از سر بگیرد، ممکن است عقب‌نشینی به سمت حمایت ۱۸۶۵ دلاری در راه باشد. ناگفته نماند که گاوهای نر طلا به هدف نزولی ۱۸۷۷ دلاری دست یافته‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در این فرصت نفسی تازه کنند.
برای هدف قرار‌دادن دوباره ۱۹۰۰ دلار، بازگرداندن سقف قیمت چند ماهه به ۱۸۸۰ دلار بسیار مهم است. بسته‌شدن روزانه بالاتر از این رقم(۱۸۸۰) برای امتداد معکوس صعودی مورد نیاز است.
از طرف دیگر، اگر فروشندگان طلا حمایت فوق‌الذکر را در ۱۸۶۵ دلار کاهش دهند، افت مجدد به سوی میانگین متحرک ساده ۲۱ (۲۱-SMA) در سطح ۱۸۵۳ دلار را نمی‌توان رد کرد.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3063 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 44 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 31 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
1 ماه پيش [ 29 بازدید ]
2 ماه پيش [ 29 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 روز پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 روز پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 25 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 12 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید