تاریخ: ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

در بحبوحه‌ی انتظار معامله‌گران در مورد نتیجه‌ی نشست فدرال رزرو، قیمت طلا پس از افزایش دو روزه در هفته‌های اخیر، امروز در حدود سطح ۱۸۱۰ دلار در نوسان است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، وب‌سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مروری بر تحولات بازار فلزات گرانبها اینگونه نوشت: 
قیمت طلا (XAU/USD) در حدود سطح ۱۸۱۰ دلار حرکات رفت و برگشتی از خود به نمایش می‌گذارد، زیرا گاوها پس از بزرگ‌ترین افزایش روزانه در یکی دو هفته اخیر و رسیدن به نزدیکی بالاترین سطح از ژوئن، که دیروز ثبت شد، در اوایل روز چهارشنبه، نفسی تازه می‌کنند. طی انجام این کار، فلز زرد بلاتکلیفی معامله‌گران را در میان سرنخ‌ها و نگرانی‌های متفاوت پیش از نشست سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا به تصویر می‌کشد.
بلاتکلیفی بازار را می‌توان از طریق قیمت‌های آتی سهام آمریکا و بازدهی ضعیف مشاهده کرد. با این حال، S&P 500 فیوچرز یک روند صعودی سه روزه نزدیک به ۴۰۶۵ را از خود به جا می‌گذارد که ۰.۲۵ درصد در روز افزایش می‌یابد، در حالی که بازدهی خزانه‌داری ۱۰ ساله ایالات متحده پس از شکست روند نزولی سه روزه، یک واحد پایه (bps) کاهش می‌یابد و به ۳.۴۹ درصد می‌رسد.
دلیل این افزایش را می‌توان به امیدواری در مورد محرک‌های بیشتر از سوی چین مرتبط کرد، زیرا به نظر می‌رسد که مقامات بانک توسعه آسیایی (ADB) و صندوق بین‌المللی پول (IMF) کمتر متقاعد شده‌اند که کشور اژدها سیاست صفر کووید را کاهش دهد و همچنان بر ترس‌های اقتصادی تاکید می‌کنند.
از سوی دیگر، داده‌های ضعیف تورم ایالات متحده که در روز سه‌شنبه منتشر شد، امیدها را برای افزایش ملایم نرخ از سوی فدرال رزرو افزایش داد. با این حال، شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI) در روز گذشته بزرگترین عقب‌نشینی در بیش از یک سال گذشته را نشان داد که به نوبه‌ی خود کاهش ترس از تورم و فشار کمتر بر کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) را منعکس می‌کند.
در نتیجه، بنا به نظرات رویترز «قیمت‌های آتی صندوق‌های فدرال رزرو حاکی از شانسی بهتر از یک درصد است.» رویترز اعلام کرد که در نبرد خود برای غلبه بر تورم، نرخ‌ها را بالاتر از محدوده‌ی ۴.۵ تا ۴.۷۵ درصد افزایش نمی‌دهد. این خبر همچنین اضافه کرد که معامله‌گران در ماه فوریه قبل از گزارش تورم روی افزایش نیم امتیاز دوم شرط‌بندی می‌کردند.
با تمام این‌ها، باید توجه داشت که آخرین دور مذاکرات فدرال رزرو، جنگ‌طلبانه بوده است و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، ممکن است با استناد به ضرورت تشدید بیشتر سیاست، از مسیر افزایش نرخ بهره دفاع کند. به علاوه،  تجدیدنظری در مورد پیش‌بینی‌ها و انتظارات اقتصادی ایالات متحده برای افزایش بیش از ۵۰ واحد پایه‌ی نرخ بهره، می‌تواند به عنوان یک چالش برای خریداران طلا باشد. شایان ذکر است که قبل از اینکه فدرال رزرو افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ را در سال ۲۰۲۳ آغاز کند، بازار انتظار دارد آخرین افزایش ۰.۵۰ درصدی نرخ را برای امروز داشته باشد.

تحلیل تکنیکال با توجه به نمودار چهارساعته طلا
نمودار ساعتی حاکی از آن است که در حالی که معامله‌گران منتظر رأی فدرال رزرو هستند، قیمت طلا بین خط مقاومت قبلی یک هفته‌ای و خط روند صعودی نسبت به مقاومت از ۱۵ نوامبر، به ترتیب نزدیک به ۱۸۰۵ دلار و ۱۸۲۰ دلار، کاهش می‌یابد.
در انجام این کار، این فلز گرانبها سرنخ‌هایی از شاخص قدرت نسبی (RSI) تقریباً اشباع خرید و سیگنال‌های مکدی MACD صعودی دریافت می‌کند.
با این حال، گفتنی است که معامله‌ی موفقیت‌آمیز شمش فراتر از سطح ۱۰۰-SMA در اطراف ۱۷۷۲ دلار، خریداران طلا را امیدوار نگه می‌دارد.
در صورتی که طلا XAU/USD به زیر ۱۷۷۲ دلار کاهش یابد، سطح ۱۷۶۰ دلار ممکن است فروشندگان را قبل از هدایت آنها به پایین‌ترین نرخ در اواخر نوامبر نزدیک به ۱۷۲۰ دلار آزمایش کند.
در عین حال، فاصله صعودی از مانع ۱۸۲۰ دلاری، قله‌های مشخص‌شده در ژوئن ۲۰۲۲، حدود ۱۸۸۰ دلار و رقم گرد ۱۹۰۰ دلار برای گاوهای طلا را برجسته می‌کند.

روند: صعودی محدود مورد انتظار است

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید