تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

طلا در ادامه مسیر روشن

پس از اینکه فدرال رزرو افزایش نرخ ۲۵ واحد پایه‌ای خود را اعلام کرد، طلا به بالاترین حد خود رسید و امروز نیست روند صعودی را ادامه داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا در روز پنج‌شنبه افزایش‌های اخیر خود را امتداد داد و پس از اینکه فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش داد، برای مدت کوتاهی به بالاترین حد خود رسید. البته فدرال رزرو در بحبوحه‌ی بدترشدن شرایط اقتصادی، رویکرد سختگیرانه‌تری برای تشدید بیشتر نرخ‌ها مطرح کرد.
هر اونس طلا، پس از اینکه در اواخر روز چهارشنبه به رکورد ۲۰۸۰.۷۲ دلار در هر اونس رسید، در معاملات اولیه‌ی روز پنج‌شنبه با ۰.۹ درصد افزایش، سطح ۲۰۵۶.۲۴ دلار را برای خود ثبت کرد. معاملات آتی طلا با ۱.۳ درصد افزایش به ۲۰۶۴.۱۵ دلار در هر اونس رسید و کمی کمتر از رکورد ۲۰۸۹.۲۰ دلار در هر اونس در سال ۲۰۲۰ معامله شد.
آنچه مسلم است فلز زرد از افزایش تقاضای پناهگاه امن سود برد، چرا که جروم پاول رئیس فدرال رزرو هشدار داد که رشد اقتصادی در حال کاهش است و این امر سبب خواهد شد که شرایط اعتباری احتمالاً در بحبوحه‌ی فشار فزاینده بر بانک‌های ایالات متحده تشدید شود.
این امر با سقوط طولانی سهام بانک‌های ایالات متحده همراه شد، زیرا سقوط بانک فرست ریپابلیک در اوایل این هفته باعث ایجاد ترس دوباره از بحران بانکی در ایالات متحده شد.
گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است اکثر وام‌دهندگان در شرایط بد بازار در حال بررسی فروش هستند که نشان می‌دهد این دومینوی بعدی است که در بدترین فروپاشی بانکی ایالات متحده از سال ۲۰۰۸ تاکنون می‌تواند به سقوط بیانجامد.

پاول همچنین نشان داد که فدرال رزرو به اوج نرخ بهره نزدیک شده است و این بانک تا حد زیادی رویکردی مبتنی بر داده‌ها و تصمیم‌گیری‌های «جلسه به جلسه» را برای نرخ بهره‌ی آتی در دست خواهد گرفت. فدرال رزرو روز چهارشنبه نرخ بهره را ۲۵ واحد پایه افزایش داد و آن را به بالاترین سطح خود در ۱۶ سال اخیر رساند.
اگرچه این امر می‌تواند منجر به افزایش بیشتر نرخ بهره شود، اما با توجه به اینکه تورم ایالات متحده همچنان بسیار بالاتر از محدوده‌ی هدف فدرال رزرو است، تحلیلگران بر این باورند که بدترشدن شرایط اقتصادی در این کشور باعث توقف چرخه‌ی افزایش نرخ خواهد شد.
تحلیلگران ING در یادداشتی به فشارهای اخیر بانکی که منجر به سخت‌ترشدن شرایط وام‌دهی می‌شود اشاره کردند و نوشتند: «به نظر می‌رسد که این نقطه‌ی اوج نرخ بهره با نیروهای رکودی است که در اواخر سال جاری باعث کاهش نرخ خواهد شد.»
توقف در افزایش نرخ بهره در آینده و رکود بالقوه‌ی ایالات متحده یک پلکان صعودی برای طلا است، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه امن در فلز زرد هستند. در این بین، دلار نیز پس از بیانیه‌ی فدرال رزرو، و همچنین در بحبوحه‌ی کاهش بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده عقب‌نشینی کرد.

سایر فلزات گرانبها نیز در روز پنج‌شنبه افزایش یافتند. معاملات آتی نقره ۱.۵ درصد جهش کرد، در حالی که معاملات آتی پلاتین ۰.۴ درصد افزایش یافت.
در میان فلزات صنعتی، قیمت‌های مس به دلیل کاهش ارزش دلار تا حدودی به آرامش رسیدند که البته در بحبوحه‌ی ترس فزاینده مبنی بر اینکه بدترشدن رشد اقتصادی، تقاضا برای فلز قرمز را به شدت کاهش خواهد داد، در مقیاس هفتگی کاهش یافتند. در همین راستا، معاملات آتی مس با ۰.۲ درصد افزایش به ۳.۸۵۶۳ دلار در هر پوند رسید.
نظرسنجی رویترز نشان داد که فلز قرمز می‌تواند در ماه‌های آینده افزایش را ثبت کند، اما شرایط ضعیف اقتصادی، به‌ویژه در چین، می‌تواند هر گونه افزایش عمده را محدود کند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید