تاریخ: ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

طلا در صدد رسیدن به ثبات

با انتشار داده‌هایی مبنی بر کاهش نسبی نرخ تورم در ایالات متحده، بهای طلا امروز ثابت ماند؛ پلاتین و نقره نیز تا حدودی ثابت بودند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا در معاملات اولیه‌ی روز پنج‌شنبه ثابت ماند، در حالی که قیمت مس کاهش شدیدی را تجربه کرد. 
هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۰۳۲.۱۱ دلار رسید، در حالی که معاملات آتی طلا تا ساعت ۲۰:۰۸ به وقت محلی (۰۰:۰۸ به وقت گرینویچ) با ۰.۱ درصد افزایش به ۲۰۳۸.۴۰ دلار در هر اونس رسید.
داده‌ها حاکی از آن است که تورم ایالات متحده در ماه آوریل اندکی کاهش یافته است، البته به طور نسبی می‌توان آن را ثابت دانست که این امر به نوبه‌ی خود به چشم‌انداز بالقوه‌ی تندروانه‌ی فدرال رزرو اشاره می‌کند.
تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده تا ماه آوریل با سرعت سالانه کمی کمتر از حد انتظار رشد کرد، البته بسیار بالاتر از محدوده‌ی هدف سالانه‌ی فدرال رزرو باقی ماند. تورم نیز همانطور که انتظار می‌رفت به صورت ماهانه افزایش یافت که بیان می‌کند فشار قیمت‌ها همچنان در کشور بالا باقی مانده است.
طلا واکنش آرامی به داده‌ها نشان داد، چرا که سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند که نرخ‌های بهره‌ی آمریکا برای مدت طولانی‌تری بالاتر بمانند. اما دورنمای رکود اقتصادی در این کشور، پشتوانه‌ی تقاضای پایدار برای پناهگاه امن، فلز زرد را بالای ۲۰۰۰ دلار نگه داشت.
بازارها همچنین ۱۰۰ درصد احتمال می‌دهند که فدرال رزرو نسبت به افزایش نرخ بهره اقدام خواهد کرد، در حالی که قیمت‌های آتی صندوق فدرال رزرو به توقف روند افزایش نرخ در ماه ژوئن اشاره می‌کنند. در کنار این‌ها، داده‌های ثابت تورم صراحتأ گویای آن است که معامله‌گران از انتظارات خود برای هر گونه کاهش نرخ در سال جاری کناره‌گیری کرده‌اند.
آنچه مسلم است دورنمای بالاتر ماندن نرخ‌های آمریکا برای مدت طولانی‌تر، حامل خبر بدی برای طلا و سایر دارایی‌های بدون بازده است؛ اما با این حال، از آنجا که نرخ‌های بالا و تورم غیرقابل کنترل، حکایت از بدتر‌شدن شرایط اقتصادی در سال جاری دارد، فلز زرد همچنان از افزایش تقاضای پناهگاه امن سود می‌برد.

و اما دلار پس از انتشار آمار تورم و همچنین بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده به شدت کاهش یافت.
سایر فلزات گرانبها نیز در روز پنج‌شنبه تا حدودی ثابت بودند و معاملات آتی پلاتین و نقره در هر دو جهت کمتر از ۰.۱ درصد حرکت کردند.
در بین فلزات صنعتی، دورنمای کاهش رشد اقتصادی به شدت بر قیمت مس تأثیر گذاشت. این فلز پس از انتشار گزارش شاخص CPI در روز چهارشنبه، ۱.۷ درصد کاهش یافت و سپس تا حدودی ثابت ماند.
معاملات آتی مس با ۰.۱ درصد افزایش به ۳.۸۵۱۸ دلار در هر پوند رسید و در واقع، کمی بالاتر از ضعیف‌ترین سطح خود در چهار ماه گذشته معامله شد.
از سوی دیگر، نشانه‌های رشد اقتصادی عقب‌مانده در چین نیز در این هفته فلز قرمز را تحت تأثیر قرار داد؛ در همین راستا، داده‌های تجاری نشان داد که واردات چین تا ماه آوریل بیش از حد انتظار کاهش یافته است. علاوه بر آن، از آنجا که بخش تولیدی وسیع این کشور با کاهش تقاضا دست و پنجه نرم می‌کند، تقاضای کالا در بزرگترین واردکننده‌ی مس جهان علیرغم لغو اقدامات ضد کووید، همچنان ضعیف باقی مانده است.
هم‌اکنون، برای دریافت نشانه‌های بیشتری در مورد دومین اقتصاد بزرگ جهان، تمرکز بر داده‌های تورم چین است که قرار است در اواخر روز پنج‌شنبه منتشر شود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید