تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

طلا معلق در سطوح نوسانی

پیرو عقب‌نشینی دلار و همچنین شرط‌بندی‌هایی در مورد افزایش ملایم‌تر نرخ بهره توسط فدرال رزرو، طلا امروز در بالاترین سطح هشت ماهه در نوسان بود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا روز چهارشنبه در بحبوحه‌ی افزایش شرط‌بندی‌ها مبنی بر تعدیل سرعت تشدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو، نزدیک به بالاترین حد هشت ماهه‌ی خود در نوسان بود؛ البته عقب‌نشینی بیشتر دلار نیز بر این نوسان تأثیر گذاشت. در این بین، در آستانه‌ی انتشار داده‌های تورمی کلیدی این هفته، احتیاط همچنان امری ضروری و پابرجاست.
هر اونس طلا در ۱۸۷۷.۲۷ دلار به ثبات رسید، در عین حال قیمت معاملات آتی طلا تا ساعت ۱۸:۵۷ به وقت شرقی (۱۱:۵۷ به وقت گرینویچ) در حدود ۱۸۸۱.۳۵ دلار در هر اونس ثابت ماند. به نظر می‌رسد که فلز زرد به دنبال افزایش یک شبه بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده، تا حد زیادی ناامید شده است.
قیمت شمش شروع قدرتمندی در سال جدید داشت و از هفته‌ی گذشته تقریباً ۳ درصد افزایش یافت؛ چرا که چشم‌انداز افزایش ملایم‌تر نرخ بهره در ایالات متحده، در بازار دارایی‌های غیر بازده، آرامش خوبی ایجاد کرد. به علاوه، فلز زرد در بحبوحه‌ی نگرانی‌های فزاینده نسبت به رکود جهانی، در سال جاری با افزایش تقاضای پناهگاه امن تقویت شد.

از آنجا که سرمایه‌گذاران منتظر داده‌های تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده و همچنین اطلاعات بیشتر درباره‌ی اقتصاد ایالات متحده از بلندگوهای فدرال رزرو هستند که در روز پنج‌شنبه منتشر می‌شود، از سرعت افزایش قیمت طلا در این هفته تا حدودی کاسته شده است.
اکنون تمرکز مستقیماً روی داده‌های ایالات متحده است؛ انتظار می‌رود CPI نشان دهد که تورم در دسامبر نسبت به ماه قبل، کاهش بیشتری یافته است. این داده‌ها همچنین پیرو گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه دسامبر منتشر خواهد شد که بیان می‌کند فعالیت در بازار کار در حال سردشدن است.
کاهش تورم و فعالیت اندک بازار کار، باعث افزایش انتظارات مبنی بر کندشدن سرعت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال جاری، برخلاف افزایش شدید در سال ۲۰۲۲ شد. این سناریو چشم‌انداز مثبتی را برای بازارهای فلزی ارائه می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش نرخ‌ها، هزینه‌ی فرصت دارایی‌های بدون بازده را بیشتر می‌کند.
در میان فلزات صنعتی، قیمت مس در روز چهارشنبه پس از یک دوره افزایش شدید از ابتدای سال، ثابت ماند. ترس از کندی اقتصاد جهانی تا حد زیادی با خوش‌بینی نسبت به بازگشایی در چین، بزرگترین واردکننده مس در جهان، خنثی شد.
معاملات آتی مس در حدود ۴.۰۷۹۷ دلار در هر پوند ثابت ماند و در بالاترین سطح خود در بیش از ۶ ماه گذشته معامله شد.
اختلالات اخیر عرضه ناشی از خشونت‌های سیاسی در پرو نیز می‌تواند از طریق رکود در بازارها، به نفع قیمت مس باشد. چرا که پرو دومین تولیدکننده بزرگ فلز قرمز در جهان است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید