تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

طلا همیشه پول است، اگر بیت‌کوین نباشد!

به عقیده‌ی بسیاری از تحلیلگران، بیت کوین دارایی باارزشی است که به دلیل عدم درک ماهیت آن نتوانسته نتایج ثمربخش خود را آشکار کند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «goldseiten.de» در یادداشتی به بررسی ماهیت و تأثیر دو دارایی کلیدی طلا و بیت‌کوین پرداخت و مقایسه‌ای جالب از این دو ارائه داد؛ بخشی از یادداشت تحلیلی سایت از این قرار است:
پول چیست و چرا طلا به عنوان پول پذیرفته شد؟
اگرچه مردم هر روز با پول سروکار دارند، تعداد کمی به این فکر می‌کنند که واقعاً چیست یا چه چیزی باعث شده تا پول چیز خوبی باشد. طرح سوال «پول چیست؟» درست مثل این است که از ماهی بپرسیم آب چیست؟ ماهی احتمالاً حتی متوجه آب نمی‌شود، مگر اینکه کثیف باشد یا مشکلی وجود داشته باشد. پول مانند کالاهای دیگر در اقتصاد است و درک آن نیاز به ارزیابی دقیق یا پُرچالشی ندارد.
شاید بتوان با قطعیت گفت که درک فرمول‌های پیچیده‌ی ریاضی و تئوری‌های بغرنج در اینجا مورد نیاز نیست، چرا که متصدیان زیادی در دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و حتی دولت، با ابزارهای متعدد مردم را به این باور وادار می‌کنند. درک پول، آسان و کاملأ شهودی است. پول صرفاً چیزی مفید برای ذخیره و مبادله‌ی ارزش است؛ گاهی حتی همه چیز است. پول را به عنوان متغیری بر زمان در نظر بگیرید که گاهی همانند جوهره‌ی حیات یا انرژی ذخیره شده است.

متأسفانه، اکثر مردم امروز بدون فکر هر چیزی را که دولت به آن‌ها می‌دهد به عنوان پول می‌پذیرند. با این حال، هیچ الزامی وجود ندارد که پول از طریق دولت تامین شود. این یک تصور کاملأ غلط است که به تخیل یک فرد عادی راه یافته است. مثل این است که به گذشته برگردیم و از یک شهروند معمولی در اتحاد جماهیر شوروی بپرسیم: «کفش‌ها از کجا می‌آیند؟ و او پاسخ دهد: خب، مگر قرار است از جایی بیایند؟ دولت کفش‌ها را درست می‌کند و ما خریداری می‌کنیم.. غیر از دولت، دیگر چه کسی می‌تواند کفش بسازد؟»
این همان ذهنیتی است که امروز در مورد پول وجود دارد – فقط بسیار گسترده‌تر است. حقیقت این است که پول هم مانند کفش نباید از طرف دولت بیاید. مردم در دوره‌های مختلف از سنگ، مهره‌های شیشه‌ای، نمک، دام، صدف، طلا، نقره و سایر کالاها به عنوان پول استفاده کرده‌اند. با این حال، برای بیش از ۲۵۰۰ سال، طلا ماندگارترین شکل پول برای بشر بوده است.
لازم به یادآوری است که طلا به طور تصادفی یا به این دلیل که برخی از سیاستمداران آن را حکم کرده‌اند، به پول تبدیل نشد. بلکه از آن جهت به پول تبدیل شد که افراد بی‌شماری در طول تاریخ و در بسیاری از تمدن‌های مختلف به یک نتیجه‌ی ذهنی رسیده‌اند: «طلا، پول است». البته این نتیجه‌گیری حاصل یک فرآیند بازار بود که در آن مردم به دنبال بهترین راه برای ذخیره و مبادله‌ی ارزش بودند. پس چرا طلا انتخاب شد؟ چه چیزی طلا را به اندازه‌ی پول جذاب می‌کند؟

علت آن واضح است: طلا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را در نقش و کاربرد پول، مناسب می‌کند. طلا بادوام، قابل تقسیم، دائمی، راحت، کمیاب و مهم‌تر از همه «سخت‌ترین کالای فیزیکی» است. به عبارت دیگر، تولید طلا بر مبنای ذخایر موجود «مشکل» است و بدین ترتیب این کالای فیزیکی در برابر تورم، مقاوم‌ترین کالا است. این همان چیزی است که به طلا خواص پولی می‌دهد. در عصر حاضر، بیت کوین بسیاری از ویژگی‌های طلا را دارد که آن را به عنوان پول جذاب می‌کند. به همین دلیل اغلب از آن به عنوان «طلای دیجیتال» یاد می‌شود.
بیت‌کوین چگونه به منصه‌ی ظهور رسید و آیا توانسته جایگاه خود را پیدا کند؟
بیت کوین با پلاتیپوس مقایسه شده است! البته مقایسه‌ای عجیب به نظر می‌رسد. پلاتیپوس یک پستاندار کنجکاو با منقار اردکی و پاهای تاردار، و بدنی پشمالو است. همزمان ویژگی‌های پرندگان، پستانداران و خزندگان را به تصویر می‌کشد. ماده‌ها تخم می‌گذارند، و بچه‌های خود را نیز با شیر تغذیه می‌کنند. نرهای این جانوران، سم قوی تولید می‌کنند. هنگامی که اروپایی‌ها در سال ۱۷۹۸ پلاتیپوس را در استرالیا کشف کردند، برای کسانی که به خانه برگشته بودند، نامه نوشتند و این حیوان عجیب و غریب جدید را توصیف کردند. البته مردم در این تصور بودند که پلاتیپوس یک حقه یا کلک است، چرا که تاکنون نامی از آن برده نشده بود و چنین جانوری در طبقه‌بندی حیوانات آن زمان قرار نمی‌گرفت.

اما پلاتیپوس یک حیوان واقعی بود. مردم آن را نپذیرفتند، زیرا چیز جدیدی بود که با الگوهای تثبیت‌شده مطابقت نداشت. این همان داستان مشابه بیت کوین است که در چارچوب معیارهای تحلیلی-مالی سنتی نمی‌گنجد. هیچ‌گونه نسبت قیمت به درآمدی (P/E) وجود ندارد، زیرا بیت کوین هیچ سودی ندارد. به علاوه، هیچ‌گونه نسبت قیمت به دفتری (P/B) هم وجود ندارد، چرا که بیت کوین ارزش دفتری ندارد. بیت کوین هیچ مدیر اجرایی، بخش بازاریابی و کارمندی ندارد. بیت کوین یک دارایی کاملاً جدید است که مردم به دلیل ویژگی‌های پولی برتر، به ویژه مقاومت در برابر تورم، آن را به عنوان پول در آغوش می‌گیرند.
کسب درآمد از یک پول جهانی جدید دقیقأ شبیه چیزی است که بشر قبلاً تجربه کرده است.. درست همانند پلاتیپوس، بیت کوین یک حیوان کاملاً جدید است. به همین دلیل است که این ارز دیجیتال مشهور، بسیاری از افراد از جمله کارشناسان برجسته سرمایه‌گذاری را گیج می‌کند. غیرعادی نیست که سال‌ها طول بکشد تا کسی واقعا بیت‌کوین را درک کند. این مسئله نیاز به درک کامل انگیزه‌های اقتصادی، فناوری، ارزهای دیجیتال، بازارهای مالی و سایر زمینه‌ها دارد. اما مهم‌ترین راه برای درک بیت‌کوین این است که ابتدا پول را درک کنید، کاری که هر کسی می‌تواند انجام دهد.
خوشبختانه، سال‌های زیادی طول نمی‌کشد تا بیت کوین به طور کامل درک شود. مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از دانش وجود دارد که نقاط را به گونه‌ای به هم متصل می‌کند که پیشترها چنین کاری در دسترس نبود. برخی بر این باورند هر کسی که همه‌ی راه‌های تعلیمی را طی کند و تمام تکالیف خود را برای درک واقعی بیت کوین انجام دهد، قطعأ سود قابل توجهی در آینده به دست خواهد آورد. حتی برخی معتقدند که بیت کوین به اندازه‌ی ماشین چاپ، اختراع باروت، اینترنت و سایر نوآوری‌های تاریخی که الگوهای تثبیت‌شده‌ی رایج را بر هم زده‌اند، پیامدهای انقلابی به همراه دارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید