تاریخ: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰

طلا و برتری پایدار آن بر کریپتو

پس از بروز ورشکستگی صرافی FTX، وضعیت ارزهای دیجیتال چندان مساعد نیست؛ در مقابل، تحلیلگران همچنان به طلا به عنوان ذخیره ارزشی امن نگاه می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «ماینینگ ژورنال» با نگاهی به ورشکستگی صرافی FTV در هفته‌ی گذشته، به اختلال و تلاطم بازار کریپتو اشاره کرد و نوشت:

فروپاشی کریپتو در هفته‌ی گذشته که چالش‌های حقوقی و مالی ناخوشایندی را رقم می‌زند، می‌تواند پایان کاری برای طبقه‌ای از دارایی باشد که بیشتر از هر سرمایه‌گذاری واقعی صرفأ با تراشه‌های رایانه‌ای وجه اشتراک دارد.

به راستی، چرا کریپتو به طور ناگهانی از بین رفت؟ جواب این سؤال هیچ جا به طور کامل توضیح داده نشده است، و ممکن است تا ابد نیز، قابل درک نباشد؛ اما واضح است که ایجاد آن با خلاقیتی همراه بوده که از ناکجاآباد آمده است و پس از رفتن چیزی از خود باقی نخواهد گذاشت، جز خاکستر!

و این چنین است که معتقدان واقعی به مفهوم یک ارز جهانی، در قلب آنچه در دنیای ارزهای دیجیتال آنها اتفاق می‌افتد، از جذب میلیاردها دلار و ثروتمندشدن، تا از دست‌دادن سرمایه و فقیرترشدن، نابود خواهند شد.

طلا و برتری پایدار آن بر کریپتو

اما آنچه اغلب افراد گیرافتاده در وادی کریپتو در حال حاضر کشف کرده‌اند، این است که همه چیز در مورد آن نادرست و بی‌اساس است؛ از مزخرفاتی که در مورد اختراع آن توسط یک برنامه‌نویس ناشناس وجود دارد و توصیف محصول تحت عنوان سکه(کوین) شروع می‌شود الی آخر، که البته هیچ‌کدام صحت ندارد.

شاید آزاردهنده‌ترین جنبه‌ی ارزهای دیجیتال این ادعا بود که آنها ویژگی‌های طلا را به‌عنوان ذخیره‌ای با ارزش قابل‌حمل به اشتراک می‌گذاشتند؛ ناگفته نماند که البته از این واقعیت مهم چشم‌پوشی کردند که طلا یک دارایی فیزیکی سخت با کاربردهای متعدد است، در حالی که کریپتو قطعه‌ای از کد رایانه‌ای است که در جایی در سروری ذخیره می‌شود، فقط نپرسید کجا؟

طلا و برتری پایدار آن بر کریپتو

مسلم است که اتفاقی که هفته‌ی گذشته با شکست صرافی کریپتو FTX رخ داد، از روزی که نرخ‌های بهره ایالات متحده شروع به افزایش کرد و ارزش‌های واقعی به همه‌ی طبقات دارایی بازگشت، قابل پیش‌بینی و اجتناب‌ناپذیر بود.

تا زمانی که فرآیند عادی‌سازی نرخ شروع شد، ارزش‌گذاری ریسک در کریپتو دشوار بود، زیرا نقطه‌ی شروع نزدیک به صفر بود و این در واقع، هزینه‌ی استقراض وجوه برای تجارت در یکی از هزاران ارز دیجیتال شناور در سراسر اینترنت محسوب می‌شد.

اما زمانی که هزینه‌ی پولی، شرط‌بندی در کریپتو را افزایش داد که اساساً تلاش برای یافتن خریداری است که مایل به پرداخت پول بیشتری از شما باشد، اوضاع به نحو بدی تغییر کرد، زیرا معامله‌گران ناگهان متوجه شدند که هزینه‌های واقعی وجود دارد که باید پوشش داده شود.

آنچه مسلم است در یک بازار کاملاً غیرقابل تنظیم هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد، از جمله کلاهبرداری و سرقت که البته در زمره‌ی مشکلاتی است که سرمایه‌گذاران طلا نیز با آن مواجه هستند، قدر مسلم اینکه بازیابی یک شمش طلا از یک خط کد رایانه آسان‌تر است.

مقایسه‌ها بین ارزهای دیجیتال و طلا همواره وجود داشته است؛ کاری که به موجب آن سابقه‌ی ۵۰۰۰ ساله اعتماد طلا به شهرت آن به عنوان یک ذخیره‌ی ارزش و همچنین وسیله‌ی زینتی تحسین‌برانگیز در بسیاری از فرهنگ‌ها نادیده گرفته می‌شود، و این دقیقأ کاربردی است که بیت کوین هرگز نمی‌تواند داشته باشد.

افزایش چشمگیر بیت کوین به همان اندازه که مربوط به پول فوق‌العاده ارزان بود، به نظریه «دست‌های بیکار» مربوط می‌شد، زیرا همزمان با همه‌گیری کووید-۱۹، مردم را به خانه‌های خود محدود، و در آنجا عادات ناسالم را با کاری شبیه به شرط‌بندی ایجاد کرد.

در اوایل سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین، از حدود ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا به ازای هر سکه، عمودی شد و در اواخر سال گذشته به ۶۴۰۰۰ دلار رسید که ۵۴۰ درصد در مدت ۲۱ ماه (یا ۲۵.۷ درصد در ماه) افزایش یافت.

با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، مقایسه با طلا نیز افزایش یافت، اگرچه طی دو سال گذشته در همین زمان، اندکی از هم جدا شدند؛ در این بین، طلا تا حد زیادی جایگاه خود را حفظ کرد، در حالی که سقوط بیت کوین ادامه یافت.

طلا و برتری پایدار آن بر کریپتو

بیت کوین از اوج ۶۴۰۰۰ دلاری خود تقریباً در ۱۲ ماه قبل با ۴۸۰۰۰ دلار (۷۵%) به حدود ۱۶۰۰۰ دلار امروز سقوط کرده است، در حالی که ۵۰۰۰ دلار ناشی از سقوط در دو هفته گذشته است؛ علت می‌تواند روشن‌شدن نسبی عمق بحران FTX باشد، از جمله اینکه ادعاهایی مبنی بر سرقت ۵۱۵ میلیون دلار از حساب‌های کریپتو صورت گرفته است.

علاوه بر آن، سرمایه‌گذاران کریپتو که اکنون درد زیادی را از ۷۵ درصد کاهش ارزش بیت کوین(و ۹۵ درصد در سایر ارزهای ساختگی مانند سولانا) تحمل می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که اظهارنامه مالیاتی آنها در صورت معامله‌ی سودآور در مسیر صعود به دقت بررسی شود. گفتنی است که اکنون پس از سقوط، همچنان زیان‌هایی برای مدیریت دارند.

با تمام این‌ها، طلا به لطف ثروتمندترین سرمایه‌گذاران جهان، یعنی بانک‌های مرکزی، در حال بهبود است؛ سرمایه‌گذارانی که به خرید دارایی‌هایی که به آن اعتقاد دارند، ادامه می‌دهند، البته آن‌ها اغلب از دولت‌ها می‌خواهند که شور و اشتیاق کریپتو را از بین ببرند و این همان اتفاقی است که بعداً رخ خواهد داد؛ چرا که به نظر می‌رسد ارزهای دیجیتال از بین رفته‌اند.

سلب مسئولیت: مطلب فوق صرفأ نظر و رویکرد شخصی نویسنده‌ی سایت «ماینینگ ژورنال» است و شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، مسئولیتی از لحاظ صحت و سقم آن ندارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید