تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۱

طلا و گاز طبیعی؛ آنچه که گذشت!

در حالی که معاملات آتی گاز در هفته‌ای که گذشت، صعودی دورقمی را برای خود ثبت کرد، بهای طلا نیز پیرو شکست مذاکرات سقف بدهی و کاهش دلار، توانست افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، معاملات آتی گاز طبیعی در این هفته افزایش دو رقمی را به ثبت رساند و به نظر می‌رسد از محدودیت‌های قیمت‌گذاری متوسط ۲ دلاری فاصله‌ی بیشتری بگیرد که البته این محدودیت از ماه مارس، مشخصه‌ی بسیاری از معاملات در سوخت مورد علاقه‌ی آمریکا برای گرمایش و سرمایش داخلی بوده است.
قرارداد گاز ماه اول در بورس کالای نیویورک هنری هاب، پس از پایان معاملات روز جمعه در سطح ۲.۵۸۵۰ دلار – معاملات نهایی خود را در رقم ۲.۵۹۳ دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی متریک بریتانیا انجام داد که نسبت به افزایش ۲۲.۷ سنت یا ۱۰ درصدی روز پنج‌شنبه، تقریباً بدون تغییر بود.
در آخرین جلسه، قرارداد بنچمارک گاز در مقابل سطح ۲.۵۰ دلاری که سقف آن از ماه مارس بوده است، به بالاترین حد دو ماهه یعنی ۲.۶۸۳ دلار رسید. 
مهم‌تر از آن، قرار داد ماه اول هنری هاب این هفته با افزایش ۱۴ درصدی به پایان رسید که بدین ترتیب، به رشد ۶ درصدی هفته‌ی گذشته‌ی خود افزود.
علیرغم این افزایش قیمت، معاملات آتی گاز همچنان بیش از ۴۰ درصد در سال کاهش یافته است، پدیده‌ای که به گفته‌ی کارشناسان ناشی از مشکلاتی است که در سه‌ی ماهه آخر سال ۲۰۲۲ آغاز شد.
چشم‌انداز قیمت گاز طبیعی
به گفته‌ی دیکسیت، صعود بیشتر در گاز مستلزم پذیرش قوی بالاتر از سطح ۲.۶۹ دلار برای مرحله‌ی بعدی بالاتر از میانگین متحرک ۵ ماهه یا میانگین متحرک نمایی ۲.۹۸ دلاری است و به دنبال آن SMA-100 در ۳.۲۵ دلار قرار دارد.
دیکسیت خاطرنشان کرد: «معاملات آتی گاز طبیعی پس از یک تثبیت طولانی‌مدت در بالای میانگین متحرک نمایی ۵ هفته‌ای که به صورت پویا در ۲.۳۵ دلار قرار گرفته و منطقه‌ی تقاضای افقی ۱.۹۵ دلاری، پشتیبان آن است، شکست قیمت را در بالای ۲.۵۳ دلار تأیید کرده است.
او گفت که باند بولینگر میانی هفتگی ۲.۵۵ دلاری ممکن است باعث برخی حرکات جانبی با تعادل موقت به سمت ۲.۳۵ دلار شود.
چشم‌انداز فعالیت و حرکات قیمت طلا
داستان غم‌انگیز بدهی ایالات متحده که در روز جمعه به رنگ قرمز چشمک می‌زند، زاویه‌ی تازه‌ای پیش چشم گاوهای نر طلا باز کرد تا رنگ سبز را ببینند.

شکست جدید در مذاکرات برای افزایش سقف بدهی ایالات متحده، علاوه بر آنکه کاهش دلار را در روز جمعه برای اولین بار در پنج جلسه رقم زد، به پناهگاه‌های امن جایگزین، به رهبری طلا نیز کمک شایان توجهی کرد.
این یک هفته به منزله‌ی آسیبی برای گاوهای طلا بود، که تقریباً پس از رالی خود در اوایل این ماه و لمس بالاترین سطوح، از مسیر صعودی اخیر خود دور شدند.
طلا برای تحویل ژوئن در کامکس نیویورک پس از فروش رسمی معاملات روز جمعه در ۱۹۸۱.۶۰ دلار در هر اونس، ۲۱.۸۰ دلار یا ۱.۱ درصد در روز، معاملات نهایی خود را در سطح ۱۹۷۹.۹۰ دلار در هر اونس ثبت کرد.
قرارداد آتی طلا در جلسه‌ی روز پنج‌شنبه نیز پس از رسیدن به بالاترین رقم تاریخ یعنی ۲۰۸۵.۴۰ دلار در ۴ می، به ۱۹۵۴.۴۰ دلار کاهش یافت. در مقیاس هفتگی، طلای ژوئن ۲ درصد کاهش داشت.
قیمت نقدی طلا که منعکس‌کننده‌ی معاملات فیزیکی شمش است و برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، در سطح ۱۹۷۷.۸۰ دلار قرار گرفت که در واقع، ۲۰.۲۲ دلار یا ۱ درصد افزایش یافت. طلای نقطه‌ای نیز پس از رکورد ۲۰۷۳.۲۹ دلار در اوایل ماه جاری، در جلسه‌ی قبل به ۱۹۵۲.۰۳ دلار سقوط کرد. گفتنی است که در هفته‌ی جاری، طلا ۱.۵ درصد کاهش داشت.
دیکسیت بر این باور است که اگر طلا در این هفته به زیر ۱۹۴۰ دلار شکسته شده بود، ممکن است روند صعودی فلز زرد از منظر نمودار یک موضوع تمام‌شده باشد.
دورنمای قیمت قیمت
به بیان دیکسیت، در هفته‌ی پیش رو، گاوهای نر طلا باید به میانگین متحرک نمایی ۵ هفته‌ای یا میانگین متحرک نمایی که به صورت پویا در ۱۹۹۰ دلار قرار دارد برسند و از ناحیه‌ی مقاومت بیشتر به سمت باند میانی روزانه‌ی بولینگر ۲۰۰۵ دلاری حرکت کنند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: «اگر طلا به زیر ۱۹۴۹ دلار شکسته شود و سطح ۵۰ درصد فیبوناچی ۱۹۴۲ دلار نتواند حمایت را حفظ کند، آنگاه باند بولینگر هفتگی میانی ۱۹۳۵ دلاری و SMA-100 روزه ۱۹۲۸ دلاری مناطق حمایتی احتمالی هستند».
دیکسیت تصریح کرد که هفته‌ی گذشته پس از رسیدن به بالاترین رکورد حدود ۲۰۸۰ دلار، دومین هفته‌ای بود که طلا در سیر نزولی قرار گرفت. این افت برای دومین بار خریداران کمتری را به خود جلب کرد، چرا که طلا به سطح حمایت ۱۹۵۲ دلاری رسید که مسیری را برای تکرار تسویه‌ی هفتگی ۱۹۷۶ دلاری برای فلز زرد گشود.
برای کمک به بازپس‌گیری مجدد روند صعودی طلا، شاخص دلار می‌تواند تا ۱۰۲.۸۵ الی ۱۰۲.۶۵ عقب‌نشینی کند و در نهایت به زیر ۱۰۲.۵۵ تا ۱۰۲.۲۵ و ۱۰۱.۹۰ تا ۱۰۱.۷۰ برسد.
و در نهایت دیکسیت با تأکید بر اینکه مسیر صعود طلا بسیار پیچیده است، خاطرنشان کرد که پایداری بالای ۱۰۳.۵۰ برای شاخص دلار می‌تواند آن را به گام بالاتر بعدی ۱۰۳.۹۶ و ۱۰۴.۴۵ سوق دهد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید