تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹

طلا چون ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد!

تحلیلگران معتقدند که با توجه به رکود جهانی و تداوم افزایش نرخ بهره، اقتصاد جهان دستخوش تغییر زیادی خواهد شد؛ در این بین، عملکرد طلا بهتر از سایر کالاهاست.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کیتکونیوز، با توجه به اینکه فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی بزرگ در بحبوحه‌ی رکود جهانی، همچنان نرخ‌های خود را افزایش می‌دهند، بلومبرگ اینتلیجنس، بازآرایی شدیدی برای اقتصاد جهانی پیش‌بینی می‌کند و در چنین فضایی، طلا یکی از دارایی‌های کالایی برتر در سال جاری خواهد بود.
مایک مک گلون، استراتژیست ارشد بلومبرگ، پیرامون این موضوع اینگونه اظهارنظر کرد: «ما طلا را به عنوان ستاره‌ی درخشان امسال می‌بینیم. نرخ وجوه فدرال همچنان در حال افزایش است و ممکن است نشان‌دهنده‌ی روزهای اول همان دوره‌ای باشد که ما آن را به عنوان بازآرایی اقتصادی جهان می‌بینیم.»
علیرغم اینکه فدرال رزرو در آغاز سال همچنان جنگ‌طلب باقی مانده است، مک گلون پیش‌بینی می‌کند که با کاهش رشد اقتصادی، مجددأ به سمت کاهش نرخ بهره خواهد رفت. وی افزود: «فدرال رزرو برای مقابله با کاهش رشد اقتصادی و تورم، به زودی به سمت تسهیل می‌رود.»

با نگاهی به چشم‌انداز سال‌های اخیر می‌توان به وضوح مشاهده کرد که محرک‌های مالی و پولی شدید در طول همه‌گیری، و به دنبال آن بحران روسیه و اوکراین، و سپس تشدید تهاجمی بی‌سابقه و همزمان توسط بانک‌های مرکزی، همگی پیامدهای مهمی برای کالاها داشته‌اند.
به گفته‌ی مک گلون، هرگز از سال ۱۹۶۰ تاکنون، عرضه‌ی پول سالانه‌ی ایالات متحده در پایگاه داده، به حداکثر سال ۲۰۲۱ و رقم منفی کنونی، افزایش نیافته است. بهبود بنیادی در نیروهای کشش تقاضای جهانی، به ویژه از سوی چین، در مقابل خطرات بازگشت عادی به سمت زمین‌های مسطح پایین‌تر برای قیمت کالاها بعید به نظر می‌رسد.
اما طلا در این مورد استثناست و مک گلون ترجیح می‌دهد رابطه‌ی بین طلا و نفت را رصد کند تا چشم‌انداز دقیق‌تری به دست آورد. مک گلون معتقد است که افزایش سرعت بالای نفت خام به اوج خود در سال ۲۰۲۲ ممکن است مبنا و اساس طلا را محکم کند. علاوه بر آن، افزایش قیمت در سال ۲۰۲۲ ممکن است استاندارد جدیدی را با پیامدهایی برای کاهش قیمت کالاها و شناوری طلا تعیین کرده باشد.
از سال ۲۰۰۷، طلا حدود ۱۳۰ درصد افزایش یافته است، در حالی که WTI حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است. از خلال این رابطه می‌توان نتیجه گرفت که اگر نفت خام WTI به ۴۰ دلار سقوط کند، راه را برای رسیدن طلا به ۳۰۰۰ دلار در هر اونس هموار خواهد کرد.
در حال حاضر، طلا در آستانه‌ی پایین‌آمدن سطح ۲۰۰۰ دلار در هر اونس و رسیدن به یک رکورد جدید است. این زمانی اتفاق می‌افتد که بازار محور اجتناب‌ناپذیر فدرال رزرو را بشناسد.
بلومبرگ اینتلیجنس برخلاف برخی از تحلیلگران، بازگشایی اقتصاد چین را به‌عنوان لطفی برای نفت در سال جاری تلقی نمی‌کند. مک گلون در این مورد توضیح داد: «در سناریویی که تقاضای بازگشایی چین، سریع و قوی است و جهان نیز فرود نرمی دارد، کالاها ممکن است همراه با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری و دارایی‌های ریسک‌پذیر باقی بمانند. مسأله‌ی اصلی ما برای رکود جهانی که ارزش نقدینگی بی‌سابقه ناشی از انقباض بانک مرکزی، جنگ در اروپا و جهش قیمت کالاها در سال ۲۰۲۲ را دارد، ممکن است به احتمال زیاد طلا را تقویت کند و در عوض، مس، نفت خام و بازار سهام را در سال ۲۰۲۳ تحت فشار قرار دهد.»

مک گلون همچنین افزود: «چرخش اجتناب‌ناپذیر فدرال رزرو، قیمت طلا را به بالای محدوده‌ی معاملاتی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلاری خواهد برد که البته این محدوده از سال ۲۰۱۹ بر فلز زرد حاکم بوده است.»

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید