تاریخ: ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

عقب‌نشینی دلار آمریکا

با پیش‌بینی بالاماندن نرخ بهره و پذیرش پیامدهای افزایش آن از سوی معامله‌گران، دلار آمریکا در روز جمعه با عقب‌نشینی مواجه شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا در اوایل معاملات روز جمعه اروپا عقب‌نشینی کرد و برخی از سودهای قوی جلسه‌ی قبل را تسلیم کرد، زیرا معامله‌گران پیامدهای انقباض پولی در یک سری از بانک‌های مرکزی بزرگ را پذیرفتند.
شاخص دلار، که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، در ساعت ۰۳:۲۵ به وقت شرقی (۰۸:۲۵ به وقت گرینویچ) پس از افزایش ۰.۹ درصدی یک شبه، با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۰۴.۱۲۳ رسید.
یک سری از بانک‌های مرکزی اروپا از جمله بانک انگلستان و بانک ملی سوئیس، با پیروی از فدرال رزرو نرخ‌های بهره را ۵۰ واحد افزایش دادند.
علاوه بر این، به دلیل بالا ماندن تورم، بانک‌های مرکزی سیگنال دادند که افزایش نرخ‌های بهره بیشتری در پیش خواهد بود.
به ویژه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا صراحتأ اظهار داشت که بر اساس داده‌های فعلی، او پیش‌بینی می‌کند در نشست بعدی بانک مرکزی اروپا در ۲ فوریه «و احتمالاً در جلسه بعد از آن، و احتمالاً پس از آن» ۵۰ واحد دیگر افزایش یابد.

این نشان می‌دهد که درد اقتصادی تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت و بنابراین دلار امن به دلیل ترس از سقوط اقتصاد جهانی در سال آینده به رکود وارد خواهد شد.
این حالت «ریسک‌گریزی» در جلسه‌ی روز جمعه اندکی کاهش یافته است، اگرچه با وجود معامله‌گرانی که منتظر انتشار داده‌های فعالیت PMI منطقه یورو در اواخر جلسه هستند، حرکت‌ها محدود شده است.
یورو/دلار (EUR/USD) با ۰.۱% افزایش به ۱.۰۶۳۱ رسید و پس از افت ۰.۵% در روز پنج‌شنبه، اندکی جهش یافت.
بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان روز پنج‌شنبه پیش‌بینی خود را برای تشدید نرخ بهره منطقه یورو از ۲.۵۰ درصد به ۳.۲۵ درصد بعد از نشست بانک مرکزی اروپا افزایش داد.
پوند/دلار (GBP/USD) پس از افت ۲ درصدی در روز گذشته، ۰.۱% کاهش یافت و به ۱.۲۱۶۴ رسید که بزرگترین افت آن از ۳ نوامبر بوده است.
البته به دنبال انتشار آخرین داده‌های خرده‌فروشی در بریتانیا که نشان داد فروش برای سومین بار در چهار ماه گذشته در ماه نوامبر کاهش یافته است، بهبود پوند(استرلینگ) تعدیل شد و ۰.۴ درصد نسبت به اکتبر و ۵.۹ درصد در سال کمتر بوده است.
دلار/ین (USD/JPY) 0.5 درصد کاهش یافت و به ۱۳۷.۰۹ رسید، در این راستا از داده‌هایی کمک گرفت که نشان می‌دهد فعالیت‌های تجاری کلی در کشور در ماه دسامبر توانسته است گسترش یابد؛ علاوه بر آن، تقویت بخش خدمات نیز که کاهش شدید رشد تولید را جبران کرد، بی‌تأثیر نبود.
دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) حساس به ریسک ۰.۱% کاهش یافت و به ۰.۶۶۹۴ رسید و پس از افت ۲.۴% در یک شبه تثبیت شد، که بزرگترین افت یک روزه آن از مارس ۲۰۲۰ بود؛ در حالی که دلار/یوان USD/CNY تا ۶.۹۷۰۹ کاهش یافت و معامله‌گران بین خوش‌بینی نسبت به بازگشایی اقتصادی احتمالی کشور و نگرانی در مورد افزایش بی‌سابقه موارد کووید ۱۹، سردرگم هستند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید