تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳

عقبگرد تمام‌قد دلار در بازار ارزی

با انتشار گزارش مطالبات بیکاری و همچنین انتظاراتی مبنی بر توقف افزایش نرخ بهره، دلار آمریکا در روز جمعه کاهش یافت، در حالی که پوند صعود کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا در معاملات اولیه‌ی اروپا در روز جمعه کاهش یافت و به این ترتیب، برخی از سودهای یک شبه را پس داد، در حالی که پوند(استرلینگ) پس از انتشار آمار رشد سه ماهه‌ی اول بریتانیا با افزایش روبرو شد.
در ساعت ۰۳:۱۵ به وقت شرقی (۰۷:۱۵ به وقت گرینویچ)، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، ۰.۱ درصد کاهش یافت و در سطح ۱۰۱.۷۸۵ معامله شد، در حالی که با افزایش کمتر از ۱% در این هفته، به یک رگه‌ی باخت دو هفته‌ای پایان داد. 
داده‌های منتشرشده در روز پنج‌شنبه حاکی از آن بود که تعداد آمریکایی‌هایی که درخواست‌های جدید برای دریافت مزایای بیکاری را ارائه کرده‌اند، در هفته‌ی گذشته به بالاترین حد در یک سال و نیم اخیر جهش کرد، و این در حالی بود که قیمت‌های تولیدکننده در ماه آوریل به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
این امر حاکی از آن است که فدرال رزرو آمریکا مطابق با انتظاراتی که در بیشتر سال بر دلار تأثیر گذاشته است، می‌تواند چرخه‌ی انقباض پولی خود را در ژوئن متوقف کند.
با تمام این‌ها، دلار در روز پنج‌شنبه افزایش یافت و شاخص آن به بالاترین حد خود از ۲ مه صعود کرد و البته دلیل واضح آن عدم اطمینان در مورد افزایش سقف بدهی ایالات متحده بود.

نشست بین جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و قانون‌گذاران ارشد درباره‌ی این موضوع که قرار بود روز جمعه برگزار شود، به تعویق افتاد.
گفتنی است که دولت فدرال ایالات متحده ممکن است تا اول ژوئن برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش موجودی نداشته باشد، مگر اینکه سقف بدهی افزایش یابد.
تحلیلگران ING در یادداشتی می‌گویند: «جهش دلار که در روز قبل مشاهده شد، نتیجه برخی داده‌های مربوط به موقعیت‌ و به دور از توافق‌نظرها بود. با این حال، محیط ریسک ناپایدار ناشی از ترس‌های رکود اقتصادی و بن‌بست سقف بدهی ایالات متحده، همچنان زمینه‌ی مناسبی را برای موقعیت‌های دفاعی بیشتر در فارکس فراهم می‌کند.»
در حوزه‌ی جفت‌ارزهای دیگر، پوند/دلار (GBP/USD) با افزایش ۰.۲ درصدی به ۱.۲۵۳۵ رسید، و این تغییر قیمت زمانی اتفاق افتاد که داده‌ها نشان داد تولید ناخالص داخلی بریتانیا، علی‌رغم افت غیرمنتظره‌ی ۰.۳ درصدی در ماه مارس، ۰.۱ درصد در سه ماه اول سال ۲۰۲۳ رشد کرده است.
از آنجا که تلاش بانک‌ها برای مبارزه با تورم همچنان دورقمی ادامه دارد، بانک مرکزی انگلیس روز پنج‌شنبه نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش داد که دوازدهمین افزایش متوالی نرخ بهره است.
ING در این زمینه افزود: «گرچه ما قصد نداریم از افزایش نهایی ماه ژوئن صرفنظر کنیم، اما مورد اصلی ما این است که به اوج چرخه‌ی انقباض BoE رسیده‌ایم، چرا که بنا بر انتظارات، تورم امسال به سرعت شروع به کاهش خواهد کرد.»
یورو/دلار(EUR/USD) 0.2 درصد افزایش یافت و به ۱.۰۹۳۰ رسید؛ در حالی که دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) با ۰.۱% کاهش به ۰.۶۶۹۴ رسید.
در این بین، در حالی که ین به دنبال افزایش کوچک هفتگی در میزان تقاضای پناهگاه امن بود، دلار/ین (USD/JPY) نیز ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۴.۸۳ رسید. 
در سرزمین اژدها نیز دلار/یوان (USD/CNY) تا سطح ۶.۹۴۶۳ کاهش یافت، اما به دلیل تردید در مورد قدرت و سرعت بهبود اقتصاد چین، در برابر دلار نزدیک به سطح روانی مهم ۷ باقی ماند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید