سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ /
17955
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۳۹
1 بازدید
۰

عقبگرد قیمت دلار در بازار

روز گذشته دلار هرات بالای ۵۳ هزار تومان باز شد. مثل دو روز اخیر بلافاصله بعد از شروع فعالیت روند کاهشی را طی کرد و در نهایت ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان …روز گذشته دلار هرات بالای ۵۳ هزار تومان باز شد. مثل دو روز اخیر بلافاصله بعد از شروع فعالیت روند کاهشی را طی کرد و در نهایت ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان بسته شد.

کاهش قیمت یکشنبه با دو رکورد همراه بود؛ در رکورد اول دلار در دو روز دو کانال از دست داد و در رکورد دوم و مهمتر حمایت ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان شکسته شد. حمایت ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان از این جهت مهم بود که معامله‌گران فکرش را نمی‌کردند دلار از این مرز پایین‌تر بیاید. ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان به اندازه‌ای در ذهن بازار محکم بود که حتی در حمایت ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت کمی مکث کرد و معامله‌گران تصور می‌کردند بازار می‌تواند ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان را پس بگیرد، اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و تا ناحیه ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان در تیررس معامله‌گران قرار بگیرد.

اگر دوشنبه دلار از ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان پایین بیاید معامله‌گران تصور می‌کنند احتمال کاهش تا سطح ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان بالا می‌رود.

تتر هم در روز یکشنبه کانال از دست داد. نرخ تتر کانال ۵۴ را از دست داد و در ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شد. طی این دو روز شاهد فاصله گرفتن تتر از دلار بودیم و یکسری از معامله‌گران معتقدند زمان‌هایی که این شکاف زیاد می‌شود شما به تتر اعتماد کنید. صاحب این طرز نگاه کسانی هستند که از نظر آن‌ها دلار دارد دستوری پایین می‌آید.

طلای آبشده هم از قافله کاهش جانماند و مثل دلار حمایت از دست داد. کف ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در این بازار فروریخت و اگر قیمت آبشده از ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پایینتر بیاید معامله‌گران می‌گویند قیمت می‌تواند تا ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افت داشته باشد. نکته‌ای هم که در بازار آبشده به چشم می‌آمد مکث قیمت در ابتدای شروع به کار بازار بود.

آبشده اول با دلار هرات کاهشی استارت نزد و بالای حمایت ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ایستاد اما وقتی دید هرات در مسیر کاهش کوتاه‌بیا نیست معامله‌گران آبشده دست از حمایت قیمت در ۱۱ میلیون  و ۴۰۰ هزار تومان کشیدند تا نرخ آبشده در ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بسته شود.

در بازار آبشده معامله‌گران مدام گوشزد می‌کردند که یک تله برای خریداران کار گذاشته شده است. آن‌ها می‌گفتند در روز یکشنبه یکسری‌ها صف خرید درست کردند و بعد از اینکه مال خودشان را فروختند از بازار کنار کشیدند تا خریداران ضرر کنند.

در معاملات یکشنبه از یک تله دیگر در بازار رونمایی شد؛ تله سکه رفاه. سکه رفاه در نرخ ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صف فروش شد. معامله‌گران می‌گفتند تا همین چند روز پیش سکه رفاه در نرخ ۳۶ میلیون صف خرید بود الان اینجا صف فروش شده و خود این نشان می‌دهد که صف خرید تله بوده است.

مهمترین پرسش امروز برای بازار کف قیمت دلار بود. با اینکه اکثر معامله‌گران سطح ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان را کف دلار می‌دانستند معتقد بودند که زیر آن نمی‌رود اما این اتفاق افتاد و بعد آن کاهشی‌های بازار دست بالا را داشتند. البته آن‌هایی که معتقد بودند که ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان کف قیمتی است دلیلشان این بود که اشباع فروش در بازار وجود دارد و چارت دارد واگرایی مثبت شکل می‌دهد.

تکنیکال‌کاران دو نقطه را برای دلار مشخص کردند؛ یکی ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان که می‌گویند تا زمانیکه دلار زیر این نرخ است روند صعودی نمی‌شود و نقطه دوم همین سطحی است که الان دارد بازی می‌کند یعنی ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان. نظر آن‌ها این بود که تا زمانیکه بالای این رقم است ریزش نخواهیم داشت. پس بازار می‌تواند یک مدت بین این دو نرخ بازی داشته باشد. این‌ها معتقدند که با عرضه سکه که از ٢٣ اردیبهشت شروع می‌شود و عرضه خودرو و ثبت نام خودرو و فشار بازارگردان برای اصلاح قیمت دلار در کوتاه مدت و میان مدت، احتمال روند نزولی بازار بیشتر است. درواقع این دسته می‌گویند پول در بازار نیست و به سمت خودرو رفته است. همچنین این دسته معتقدند که بر اساس خط زمانی احتمال خروج از این روند از هفته بعد بیشتر خواهد شد.

اما نظر بازار درمورد خرداد ماه این بود که در این ماه خبرهای توافق می‌آید، اگر مثبت باشد ریزش سنگین داریم و اگر خبر منفی باشد، شاهد صعود پرقدرت در بازار خواهیم بود./ اکوایران

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3151 بازدید ]
2 روز پيش [ 177 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
11 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 19 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 18 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 2 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید