تاریخ: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۶
1

عملکرد منفی دولت در یک بازار مهم

در معاملات اوراق نقدی بازار اولیه ، دولت تا کنون ۶۲ همت اوراق فروخته و با توجه به فروش سال های قبل، مبلغی را نیز جهت تصفیه پرداخت کرد. داده های وزارت اقتصاد نشان می دهند روی هم رفته جذب نقدینگی دولت تا ۱۶ آذر ماه امسال برابر با منفی ۶۷ همت بوده که نشان از بدهی دولت در این بازار مهم بوده است.

به گزارش اکو ایران، فروش هفتگی اوراق بدهی دولتی در بیست و نه مرحله برگزار شده و تا هفته منتهی به ۱۶ آذر ماه ادامه پیدا کرده است. در این بازار، دولت اوراق بدهی را به مشتریان خود می فروشد و از این مسیر اقدام به درآمدزایی می کند.

این سمت از درآمدزایی دولت یکی از مسیرهای غیر تورمی به شمار آمده که طی آن دولت می تواند با فروش اوراق بدهی دولتی به مشتریان خود در بازار اولیه، بخشی از کسری بودجه خود را تامین کند.

این اوراق نرخ سود و تاریخ سررسید معلومی دارد و دولت را موظف می کند تا در سررسید معلوم شده دوباره اوراق را از مشتریان بازپس گرفته و هزینه آن را با احتساب نرخ سود آن به مشتریان پرداخت کند. این موضوع موجب شده تا خالص درآمدزایی دولت در سال جاری از این مسیر منفی باشد.

خالص منفی درآمدزایی دولت تا نیمه آذر ۱۴۰۱

در هفته منتهی به ۱۶ آذرماه کل درآمدهای دولت از مسیر بازار اولیه برابر با ۶۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. سهم بازار پول از اوراق خریداری شده در سال جاری برابر با ۱۷ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بوده و این سهم در بازار سرمایه معادل با ۴۴ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

در مقابل هم دولت در ازای فروش های سال های پیش در اوراق نقدی بازار اولیه، ۱۳۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی خود را برطرف کرده که تقریبا ۱۰۰ همت آن در ازای اصل اوراق بوده و ۳۰ هزار میلیارد تومان هم ما به ازای سود پرداختی اوراق بوده است.

در نهایت داده های وزارت اقتصاد و دارایی در سال جاری تا نیمه آذرماه نشان می دهد خالص جذب نقدینگی دولت در این بازار منفی بوده و معادل با منفی ۶۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید