دوشنبه, ۷ اسفند ۱۴۰۲ /
16079
۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۹:۴۰
16 بازدید
۰

قیمت دلار در حال فتح کانال های جدید

دلار ۵۰ هزار تومانی، رازی نبود که بر کسی پوشیده باشد. همه مردم از خیابان و بازار تا شبکه‌های اجتماعی و کارشناسان و اقتصاددانان از چند وقت پیش …دلار ۵۰ هزار تومانی، رازی نبود که بر کسی پوشیده باشد. همه مردم از خیابان و بازار تا شبکه‌های اجتماعی و کارشناسان و اقتصاددانان از چند وقت پیش این رقم را برای دلار در نظر گرفته بودند. تنها فرق ماجرا این بود که آنها گمان می‌کردند شب عید رقم اسکناس آمریکایی به ۵۰ هزار تومان می‌رسد، اما اول اسفندماه این اتفاق افتاد.

تنها واکنش این روزها این است که رئیس‌کل بانک مرکزی از راه‌اندازی مرکزی جدید برای اعلام نرخ طلا و ارز صحبت کرده و عنوان نموده که «نرخ فعلی دلار که در بازار وجود دارد مورد قبول بانک مرکزی نیست»، حتی در میان صحبت‌های فرزین هم خبری از کاهش نرخ ارز دیده نمی‌شود.

بعد از چند روز رشد لحظه به لحظه قیمت دلار، اول اسفندماه مرز ۵۰ هزار تومانی شکسته شد و محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره نرخ دلار به حرف آمد. البته که صحبت‌های او هم مشکلی را حل نکرد و به پیچیدگی‌های بازار ارز و نرخ‌های متعدد و متنوع ارز دامن خواهد زد. به گفته او قرار است از امروز سه شنبه «مرکز مبادله ارز و طلا» راه‌اندازی شود. او گفت: «قصد داریم در مرکز مبادله ارز و طلای ایران کلیه نیازهای واقعی مردم به ارز را تأمین کنیم و نرخی که در این مرکز شکل می‌گیرد نرخ مرجع برای قیمت‌گذاری است.»

آنطور که از صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی برمی‌آید، نرخی که در این مرکز شکل می‌گیرد براساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین اقتصاد کلان خواهد بود. به گفته فرزین، قرار است این نرخ یک نرخ مناسب خارج از انتظارات و حباب باشد و عرضه‌کنندگان از این منابع ارزی استفاده کنند. به این ترتیب، براساس صحبت‌های فرزین، «نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می‌شود نرخ مبنا و مرجع قیمت‌گذاری در بازار خواهد شد».

 براساس گزارش‌ها امروز، سه‌شنبه دوم اسفند مرکز مبادله ارز و طلا افتتاح خواهد شد. اما آنچه همزمان با افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا رخ داده،‌ توقف معاملات دلار و یورو در بازار متشکل ارزی بوده است.

خبرگزاری ایسنا دراین باره نوشت: «از روز گذشته برخی صرافی‌ها و بانک‌ها از فروش ارز به مردم خودداری می‌کردند که مشخص شده است معاملات دلار و یورو در بازار متشکل ارزی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.»

به این ترتیب هم در اطلاعیه شماره ۶۸ مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران آمده است: «به اطلاع کارگزاران محترم می‌رساند با توجه به راه‌اندازی قریب‌الوقوع مرکز مبادله ارز و طلا ایران و انتقال کلیه مصارف ارزی خدماتی (حواله و اسکناس) به این مرکز از امروز دوشنبه مورخ یکم اسفند ماه سال ۱۴۰۱ انجام معاملات دلار و یورو در بازار متشکل ارزی ایران متوقف می‌گردد.»

با نگاهی به روند شروع به کار «بازار متشکل ارزی» مشخص است که در عمل چندان تفاوتی با «مرکز مبادله ارز و طلا» ندارد. در واقع بازار متشکل ارزی ۱۸ دی سال ۱۳۹۷ برای سرو سامان دادن به بازار ارز تشکیل شده بود. در مصوبه آن هم عنوان شده که «به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، بازار متشکل معاملات ارزی تشکیل می‌‌شود تا ارزها در آن بصورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.»

عبدالناصر همتی رئیس کل وقت بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای در ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۷ با بیان اینکه بازار متشکل ارزی باید شکل بگیرد گفته بود: «در خیابان و کوچه و پس کوچه‌ها نمی‌توان این بازار را شکل داد و نباید بازار غیرمتشکل داشته باشیم.»

در دستور کار بازار متشکل ارزی نوشته شده بود: «یکی از مهم‌ترین اهداف راه ‌اندازی بازار متشکل ارزی تبدیل شدن آن به مرجعی برای کشف نرخ و نرخ‌ گذاری است به گونه‌ای که بانک مرکزی مرجع تعیین نرخ ارز در کشور شود. بدین صورت که اولین معامله‌‌ای که هر روز صبح در بازار متشکل ارزی انجام می‌شود، نرخ ارز را تعیین کند. به این ترتیب نرخ ارز براساس عرضه و تقاضا تعیین و امکان مداخله در نرخ‌ گذاری از جانب کشورهایی نظیر امارات و عراق وجود نخواهد داشت.»

حالا هم آنطور که در گزارش‌ها آمده، روش کشف نرخ در مرکز جدید مبادله ارز و طلا هم این گونه است که «نرخ معاملات ارزی بر مبنای منابع و مصارف ارزی کشور و بر اساس متغیرهای بنیادی اقتصادی کشف و مبنای معاملات فیمابین قرار می‌گیرد».

پاتک به دلار!

بانک مرکزی پس از خبرهایی که در روزهای گذشته از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد حکایت می‌کرد، با طرحی جدید وارد این عرصه شد و از امروز با مکانیزمی جدید به بازار دلار پاتک خواهد زد. آن طور که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده، از این پس خرید و فروش دلار در یک چارچوب مشخص تحت عنوان بازار مبادلات ارز و طلا انجام شده و معاملات بیرون از این فضا غیر مجاز خواهد بود، موضوعی که باید دید از فردا چه تغییراتی در بازار ارز ایجاد خواهد کرد.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4026 بازدید ]
1 سال پيش [ 255 بازدید ]
3 ماه پيش [ 209 بازدید ]
1 ماه پيش [ 173 بازدید ]
25 روز پيش [ 133 بازدید ]
5 ماه پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 120 بازدید ]
13 روز پيش [ 118 بازدید ]
21 روز پيش [ 106 بازدید ]
2 ماه پيش [ 87 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 44 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 44 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 45 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 45 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 45 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 28 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 22 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 18 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 16 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید