تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸

قیمت طلا امروز دوم آذر ماه در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

قیمت طلا برای امروز ۲ آذر ۱۴۰۱ اعلام شد، قیمت طلای ۱۸ عیار به ۱ میلیون و ۴۹۷ هزار ۶۱ تومان رسید.

  • قیمت طلا امروز ۲ آذر ۱۴۰۱ در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)
  • عیار طلا چیست؟ 
  • اونس چیست؟
  • اصطلاح اونس طلا

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصادآنلاین، ویژگی‌هایی مثل نقدشوندگی سریع، حمل آسان (ارزش بالا در حجم کم) و نگهداری راحت (فاسد نمی‌شود، زنگ نمی‌زند و از بین نمی‌رود) باعث شده که این فلز کمیاب از دیرباز مورد توجه افراد و دولت‌ها قرار بگیرد. طلا فلزی چکش‌خوار است و به‌سادگی شکل می‌گیرد. همین موضوع باعث شد که در دوران باستان، نفیس‌ترین و ظریف‌ترین مصنوعات از طلا ساخته شوند. قیمت طلای ۲۴ عیار از عیارهای ۲۲ و ۱۸ بالاتر است. اما برای نگه‌داری و سرمایه‌گذاری طلای ۲۴ بهترین گزینه نیست. طلای خالص (۹۹٫۹%) به‌سادگی آسیب می‌بیند و تغییر شکل می‌دهد.

قیمت طلا امروز ۲ آذر ۱۴۰۱ در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

قیمت طلا امروز ۲ آذر ماه ۱۴۰۱ اعلام شد. بر این اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۱ میلیون و ۴۹۷ هزار ۶۱ تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار ۱ میلیون و ۹۹۶ هزار ۸۱ تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۷۳۹٫۱ دلار به فروش می رسید. گفتنی است، قیمت مثقال طلا به ۶ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان رسیده است. 

هفته/روز بازار طلا شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه
هفته اول آذر طلای ۱۸ عیار ۱,۴۹۵۳,۰۰۰ ۱٫۴۹۴٫۷۵۳ ۱٫۴۹۷٫۰۶۱ ۱٫۴۹۹٫۳۷۰ ۱٫۴۹۷٫۰۶۱
طلای ۲۴ عیار ۱,۹۸۸,۲۰۰ ۱٫۹۹۳٫۰۰۴ ۱٫۹۹۶٫۰۸۱ ۱٫۹۹۹٫۱۶۰ ۱٫۹۹۶٫۰۸۱
مثقال طلا ۶,۴۳۶,۰۰۰ ۶٫۴۷۵٫۰۰۰ ۶٫۴۸۵٫۰۰۰ ۶٫۴۹۵٫۰۰۰ ۶٫۴۸۵٫۰۰۰
اونس طلا ۱۷۵۱٫۳ ۱۷۵۱٫۳ ۱۷۴۰٫۸۸ ۱۷۴۶٫۴۹ ۱۷۳۹٫۱۷

عیار طلا چیست؟ 

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. هر چند که برای سایر مواد هم به کار می‌رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

قیمت طلا امروز دوم آذر ماه در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است.  عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz1 نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد.  واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم است.

قیمت طلا امروز دوم آذر ماه در بازار (مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار)

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

 وزن آن برابر گرم ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ = oz1  باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید