پنجشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۲ /
14210
۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
4 بازدید
۰

متهم اصلی قهر بانک‌ها با دولت/ وزارت اقتصاد نرخ را بالا برد

وزارت اقتصاد در هفته گذشته انعطافی بی سابقه از خود نشان داد. در این مرحله نرخ سود اوراق بدهی به نزدیک ۲۴ درصد رسیده که در بازه سه ساله بی سابقه بوده است. برخی این اتفاق را ناشی از رشد نرخ سود سایر اوراق معامله شده می دانند. اتفاقی که موجب آشتی دوباره بانک ها با بازار اولیه شد.

به گزارش اکو ایران، روند نرخ سود اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه مسیر صعودی پیدا کرد و در هفته پایانی پاییز در سال ۱۴۰۱ رکورد بی سابقه ای را ثبت کرد. این در حالی است که در هفته های اخیر، در بازار اولیه خرید و فروش اوراق با رکود مواجه شده بود. بررسی عامل این اتفاق می تواند گویای یک ماجرای مهم در بازارهای کشور باشد.

ماجرای فروش اوراق بدهی دولتی در آخر پاییز

طبق داده های وزارت اقتصاد و دارایی در آخر پاییز امسال، حجم خرید اوراق بدهی دولتی به بالاترین سطح خود در بازه یک ماه و نیمه رسید. در این مدت، سه هفته هیچ اوراقی از سوی دولت فروخته نشد. 

به طور کلی در حراج دولتی در هر هفته دو دسته مشتری پای ثابت خرید اوراق از دولت هستند؛ بانک ها و بورسی ها. بررسی های آماری نشان می دهد در ۶ مرحله گذشته، بانک ها ۴ هفته بدون مشارکت داشته و بورسی ها نیز برای ۵ هفته متوالی هیچ اوراقی را از دولت نخریده اند.

به عبارت دیگر در آذر ماه سطح مشارکت مشتریان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود. تا این که در هفته پایانی آذر به یکباره فروش اوراق بالا گرفته و بانک ها هجوم قابل توجهی به بازار آوردند. علتش را برخی تحلیل گران بالارفتن نرخ سود می دانند.

رکوردزنی نرخ سود اوراق بدهی دولتی

کلا دو موضوع از جذابیت های اوراق برای مشتریان محسوب می شود. نرخ سود و تاریخ سررسید. هر چه نرخ سود بالاتر باشد مشتریان بازار رغبت بیشتری به انجام معاملات در بازار دارند. در کنار این موضوع، پایین تر بودن تاریخ سررسید اوراق نیز عامل مهم دیگر در جذابیت اوراق قلمداد می شود.

در همین رابطه داده های بانک مرکزی در این بازه زمانی نشان می دهد در هفته های متوالی نرخ سود اوراق اراد تا هفته ها در سه سال گذشته پایین تر از مرز ۲۳ درصد قرار داشته است.

این در حالی است که نرخ سود اراد ۱۲۰ دراین هفته برابر با ۲۳.۹۵ درصد و اراد ۱۲۱ معادل با ۲۳.۵ درصد بوده است. اتفاقی که در نهایت سود موثر اوراق بدهی را به ۲۳.۷۵ درصد رسانید. همین موضوع موجب شد تا در این هفته ۳ هزار و ۲۲۵ میلیارد تومان اوراق بدهی از سوی دولت فروش برود. تمام این اوراق را نهادهای مالی خریداری کرده اند. حجمی که در شش هفته منتهی به این مرحله سابقه نداشته است.

بررسی ها نشان می دهد در حداقل سه سال اخیر نرخ سودی نزدیک به ۲۴ درصد به ثبت نرسیده بود. عامل این اتفاق را شنیده های اکو ایران مسیر نرخ سود در سایر بازارهای مالی عنوان می کند.

عامل مهم در رشد نرخ سود

بررسی های سایر اوراق فروخته شده در بازار در ماه های اخیر نشان دهنده آن است که نرخ سود در برخی اوراق معامله شده بالا آمده که به باور برخی تحلیل گران می تواند علت اصلی در کاهش مشارکت مشتریان در بازار اولیه باشد. براساس آمارها، اوراق گام که به تازگی بانک مرکزی آن را منتشر کرده نرخ سودی فراتر از ۳۰ درصد داشته است.

در کنار آن برخی اوراق معامله شده در بازارثانویه و در بورس نیز نرخ سودی بالاتر از ۲۷ درصد رقم زده اند. نرخ هایی که به مراتب بالاتر از بازار اولیه بوده است. به همین علت برخی تحلیلگران تصور می کنند رشد نرخ سود در سایر اوراق می تواند دلیل اصلی در رکود بازار اولیه اوراق بدهی در این مدت باشد. موضوعی که در نهایت سیاست گذار را مجاب کرده نرخ سود را بالا برده و به رکورد خود برساند؛ یعنی ۲۴ درصد.

 

 

 

8 ماه پيش [ 3063 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 44 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
1 ماه پيش [ 29 بازدید ]
11 ماه پيش [ 29 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
17 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 2 بازدید ]
24 روز پيش [ 5 بازدید ]
9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
11 ماه پيش [ 12 بازدید ]
9 روز پيش [ 0 بازدید ]
1 ماه پيش [ 7 بازدید ]
4 ماه پيش [ 1 بازدید ]
2 ماه پيش [ 12 بازدید ]
10 ماه پيش [ 9 بازدید ]
11 ماه پيش [ 2 بازدید ]
8 ماه پيش [ 3 بازدید ]
8 ماه پيش [ 2 بازدید ]
4 ماه پيش [ 0 بازدید ]
10 ماه پيش [ 2 بازدید ]
8 ماه پيش [ 0 بازدید ]
4 روز پيش [ 1 بازدید ]
11 ماه پيش [ 4 بازدید ]
6 روز پيش [ 0 بازدید ]
5 ماه پيش [ 4 بازدید ]
4 ماه پيش [ 3 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید