تاریخ: ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳

متهم ردیف اول رشد نرخ دلار در سال ۱۴۰۱

در تابستان امسال تراز تجاری در کف سه ساله قرار گرفته است. این رقم براساس کل صادرات نفتی و غیر نفتی از داده های بانک مرکزی استخراج شده که در این مقطع با ثبت ۱۸ همت درکمترین میزان خود از ابتدای سال ۹۹ تاکنون قرار گرفته است. برخی این کاهش را عامل اصلی رشد نرخ دلار در ماه های اخیر می دانند.

به گزارش اکو ایران، در آمارهای رشد اقتصادی یک شاخص مهم وجود دارد که در ارتباط تنگاتنگ با نرخ دلار است. به طور کلی در رشد اقتصادی متغیرهای مهم و تاثیر گذار بر تولید ناخالص داخلی ارزیابی می شوند و روند آن ها در هر مقطع سه ماهه مسیر مهمی در اقتصاد شمرده می شوند. شاخص هایی که در نهایت نشان دادند سرعت رشد اقتصادی سه ماهه کشور در پایان تابستان برابر با ۳.۳ درصد بوده است.

افزایش ۲.۳ واحد درصدی رشد اقتصادی در تابستان

در پایان تابستان مجموع حجم اقتصاد ایران طبق داده های بانک مرکزی به قیمت ثابت در این فصل برابر با ۴۳۰ هزار و ۲۳۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل ۳.۳ درصد بیشتر شده است.

این افزایش همان رشد اقتصادی تابستان در سال ۱۴۰۱ بوده که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته ۲.۳ واحد درصد بیشتر شده است. در تابستان سال قبل رشد سه ماهه اقتصاد کشور برابر با ۱ درصد به ثبت رسیده بود.

در ارزیابی رشد اقتصادی ۴ متغیر عمده در سمت مصارف به چشم می خورد. هزینه مصرف خصوصی، هزینه مصرف دولتی، تشکیل سرمایه  و خالص صادرات.  طبق محاسبه خالص صادرات می توان این شاخص را همان تراز تجاری در کشور در نظر گرفت که طبق داده های بانک مرکزی اکنون به کمترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده است.

کف تراز تجاری در تابستان ۱۴۰۱

طبق آمارهایی که بانک مرکزی در این بازه زمانی منتشر کرده مشاهده می شود خالص صادرات ایران در سه ماهه دوم امسال به قیمت های ثابت برابر با ۱۸ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان بوده است. این رقم را می توان همان تراز تجاری دانست چرا که مبنای محاسبه آن کسر واردات از صادرات در هر مقطع زمانی است.

بررسی ها نشان می دهد این رقم در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته ۲.۹ درصد کمتر شده و در کف سه ساله قرار گرفته است. یعنی از ابتدای سال ۹۹ تا کنون این میزان کمترین بوده است. در راستای استدلال برای چرایی این ماجرا کارشناسان عمدتا سه عامل را مطرح می کنند.

عامل نخست: که بر اساس داده های بانک مرکزی نیز قابل مشاهده است رشد بیشتر واردات در مقایسه با صادرات بوده که برخی معتقدند دلالت بر کاهش صادرات نفت در این مقطع زمانی دارد. این در حالی است که بانک مرکزی در این مدت عمده رشد اقتصادی ایران در این بازه را از محل صادرات نفت می داند.

عامل دوم: در صورتی رخ داده که عامل اول رد شود. در این صورت عمده کاهش صادرات در کشور می تواند در سمت کالاهای غیر نفتی باشد. اتفاقی که سرعت رشد را پایین تر از واردات به ثبت رسانده است.

عامل سوم: اما به گفته برخی دیگر می تواند در نتیجه اتفاقات مربوط به سرکوب نرخ دلار باشد که موجب افت تراز تجاری در این مقطع شده است.

این در حالی است که برخی دیگر تراز تجاری پایین در این فصل را علت رشد نرخ دلار در ماه های بعد عنوان کرده اند. این عده معتقدند کاهش صادرات از هر مسیری که رخ داده باشد موجب می شود عرضه دلار در کشور در سطح پایین تری شکل گرفته و در نتیجه نرخ دلار را با عرضه پایین تر بالا برده باشد. 

 

 

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید