تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

محدودیت تقاضا، دست نفت را بست

با بروز انتظاراتی مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره، منجر به کاهش رشد اقتصادی و محدودشدن تقاضای سوخت شود، قیمت نفت امروز کاهش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت روز سه‌شنبه کاهش یافت؛ این کاهش به دلیل انتظاراتی مبنی بر این موضوع روی داد که افزایش بیشتر نرخ بهره در ایالات متحده، بزرگترین مصرف‌کننده‌ی نفت جهان، رشد اقتصادی را کاهش داده و تقاضای سوخت را محدود خواهد کرد.
بهای معاملات آتی برنت برای تحویل در ماه مارس با ۴۳ سنت کاهش به ۷۹.۲۲ دلار در هر بشکه رسید که در ساعت ۵۲۲ به وقت گرینویچ، ۰.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۶ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش به ۷۴.۲۷ دلار در هر بشکه رسید.
 هر دو معیار روز دوشنبه ۱ درصد افزایش یافتند و این زمانی اتفاق افتاد که چین، بزرگترین واردکننده نفت و دومین مصرف‌کننده بزرگ جهان، مرزهای خود را در آخر هفته برای اولین بار در سه سال گذشته باز کرد.
دو مقام فدرال رزرو ایالات متحده در این هفته انتظار داشتند که نرخ سیاست فدرال رزرو – که اکنون بین ۴.۲۵٪ تا ۴.۵٪ است – باید به محدوده ۵٪ تا ۵.۲۵٪ افزایش یابد تا بتواند نرخ تورم بالاتر را تحت کنترل در آورد.

ییپ جون رانگ(Yeap Jun Rong)، تحلیلگر بازار در IG در یادداشتی با تأکید بر اینکه سخنرانی آتی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در اواخر روز سه‌شنبه، می‌تواند لحن جنگ‌طلبانه را با اندکی مخالفت منعکس کند، ذکر کرد: (انتظارات) بیش از آنچه بازارها در حال حاضر در نظر دارند – ۴.۷۵ الی ۵٪ – تندروانه است.
سیاست‌گذاران فدرال رزرو اعلام کردند که داده‌های جدید تورم در اواخر این هفته به آنها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا به جای جهش‌های بزرگ‌تر که در بیشتر سال ۲۰۲۲ استفاده کردند، می‌توانند سرعت افزایش نرخ بهره را در نشست آتی خود کاهش دهند و تنها یک چهارم واحد افزایش را در نظر بگیرند یا خیر.
طبق منابع و اسنادی که روز دوشنبه به بررسی رویترز رسید، چین همچنین دومین دسته از سهمیه‌های واردات نفت خام در سال ۲۰۲۳ را صادر کرد که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، مجموع سهمیه امسال را ۲۰ درصد افزایش داد.
اما تحلیلگران هشدار دادند که احیای تقاضای چین ممکن است نقش محدودی در افزایش قیمت نفت تحت فشار نزولی اقتصاد جهانی ایفا کند.
تحلیلگران Haitong Futures بر این باورند که نشاط اجتماعی شهرهای بزرگ چین به سرعت در حال بهبود است و این موضوع واقعأ به شروع مجدد تقاضای چین می‌ارزد. با این حال، با توجه به اینکه بهبود مصرف هنوز در مرحله‌ی مورد انتظار است، قیمت نفت به احتمال زیاد پایین و در محدوده‌ی محدود باقی خواهد ماند.
نظرسنجی اولیه‌ی رویترز در روز دوشنبه نشان داد که علاوه بر ذخایر مشتقات، ذخایر نفت خام ایالات متحده نیز احتمالاً ۲.۴ میلیون بشکه کاهش یافته است.

گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا قرار است اطلاعات مربوط به ذخایر نفت خام آمریکا را در روز سه‌شنبه، ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر  (۲۰۳۰ GMT) منتشر کند.
از سوی دیگر، اداره‌ی اطلاعات انرژی، بازوی آماری وزارت انرژی ایالات متحده، ارقام خود را در ساعت ۱۰:۳۰ صبح (۱۴۳۰ GMT) روز چهارشنبه منتشر خواهد کرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید