تاریخ: ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷

مروری بر رویدادهای مهم کریپتو در سال ۲۰۲۲

بلومبرگ امروز هم‌زمان با کریسمس، با انتشار ویدئویی به مرور خلاصه‌ای از مهم‌ترین رویدادهای صنعت کریپتو در سال ۲۰۲۲ پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین ادیشن، امروز یک‌شنبه ۲۵ دسامبر (۴ دی) در روز کریسمس، حساب رسمی بلومبرگ در توییتر ویدیویی را منتشر کرد و در آن به مرور خلاصه‌ای از بزرگ‌ترین رویدادهای بازار کریپتو در سال ۲۰۲۲ پرداخت. 
در سال ۲۰۲۱، کریپتو دوران پررونق و بسیار خوبی را پشت سر می‌گذاشت. در زمان طلوع خورشید گرم و تابان کریپتو در سال ۲۰۲۱، فعالان و سرمایه‌گذاران خوش‌بین در بازار ارزهای دیجیتال به شدت مشغول فعالیت و معامله بودند. NFT‌ها نیز در آن زمان به تازگی به یک موضوع داغ تبدیل شده بودند و مردم در مورد برتری‌های بیت کوین (BTC) در برابر اتریوم (ETH) بحث می‌کردند.
با این حال، دوره‌ی گرم و درخشان کریپتو چندان طولانی نبود؛ و پس از مدت کوتاهی دوره‌ای از ورشکستگی شرکت‌ها، سقوط بازار، و سوءاستفاده‌های افراد سودجو و متقلب آغاز شد. به این ترتیب، زمستان سرد و تاریک کریپتو آغاز شد. ۲۰۲۲ سالی سراسر سرد و تاریک برای کریپتو بود. 
ویدیو این‌گونه شروع می‌شود: «شرکت‌های زیادی در پروژه‌ی ترا سرمایه‌گذاری کردند». شرکت‌هایی از جمله هش، جامپ، پانترا، و شاخه‌های سرمایه‌گذاری صرافی‌های بزرگی مانند کوین بیس، بایننس، و گلکسی دیجیتال نیز به جمع‌آوری و تامین سرمایه کمک کردند. با وجود این، پس از فروپاشی لونا، مدیر‌عامل گلکسی دیجیتال، مایکل نووگراتز، در ماه آگوست با ضرر ۵۵۵ میلیون دلاری مواجه شد؛ علاوه بر این، گلکسی دیجیتال بعد از فروپاشی اف‌تی‌ایکس نیز متحمل ۷۷ میلیون دلار زیان شد.
بایننس که ۳ میلیون دلار در پروژه‌ی ترا سرمایه‌گذاری کرده بود، پیش از سقوط لونا و تحمل یک ضرر هنگفت، از افزایش ۱.۶ میلیارد دلاری در ارزش توکن خود بسیار خرسند بود. هم‌چنین، زمانی که هکرها ۶۰۰ میلیون دلار از بریج شبکه‌ی رونین را سرقت کردند، صرافی بایننس بار دیگر متحمل ضرر قابل توجهی شد.
در ماه نوامبر سال جاری، پس از آن‌که ترازنامه‌ی شرکت تجاری آلامادا ریسرچ، بازوی تجاری صرافی اف‌تی‌ایکس به رهبری سم بنکمن فراید، علائمی از خطر را نشان داد، صرافی بایننس اقدام به فروش ۵۲۹ میلیون دلار اف‌تی‌ایکس توکن (FTT) کرد. این کار باعث سقوط ارزش توکن بومی صرافی اف‌تی‌ایکس و سقوط امپراتوری سم بنکمن فراید شد.
هم‌چنین، تری اروز کپیتال، صندوق پوشش ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، که در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ دچار ورشکستگی شده بود، به دلیل ارائه‌ی اطلاعات نادرست و انجام برخی تخلفات مالی دیگر، توسط مقامات دولتی سنگاپور مورد پیگرد قرار گرفت.
به علاوه، شرکت ارائه‌دهنده‌ی وام بلاک‌فای تحت تاثیر فروپاشی تری اروز کپیتال و اف‌تی‌ایکس به ترتیب دچار ۸۰ میلیون و ۴۰۰ میلیون دلار ضرر شده و در نهایت، وادار به اعلام ورشکستگی شد. هم‌زمان، شرکت وویجر نیز علاوه بر تحمل ضرر ۶۶۰ میلیون دلاری ناشی از سقوط تری اروز کپیتال، تحت تاثیر فروپاشی اف‌تی‌ایکس دچار ورشکستگی شد. شعبه‌ی بایننس در ایالات متحده موافقت کرد که این شرکت ورشکسته شده را به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری کند.
فروپاشی اف‌تی‌ایکس تاثیر شدیدی بر کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال داشت. این اتفاق باعث شد شرکت جنسیس و هم‌چنین شرکت وام‌دهنده‌ی ارزهای دیجیتال سلسیوس نیز اعلام ورشکستگی کنند.
بیت کوین، به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، در طول سال ۲۰۲۲ حدود ۷۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، هم‌اکنون در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۵:۴۵ روز یک‌شنبه ۴ دی – بیت کوین با ۰.۰۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته و ۰.۶۰ درصد افزایش نسبت به هفته‌ی گذشته با قیمت ۱۶,۸۲۹ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون به ۳۲۳,۸۳۷,۵۴۶,۷۲۲ دلار رسیده است. ارزش جهانی بازار کریپتو نیز هم‌اکنون ۸۱۰,۱۰۰,۶۴۶,۳۱۴ دلار است. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید