پنجشنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ /
16488
۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۳
17 بازدید
۰

مصاف یورو در برابر دلار ادامه دارد

یورو در هفته‌ی گذشته توانست جایگاه خود را در برابر دلار بازیابی کند؛ اکنون تمرکز بر روی داده‌های شغلی ایالات متحده است که می‌تواند به مهار تورم آسیب برساند

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، یورو هفته را در حدود ۱.۰۶۰۰ در برابر دلار آمریکا به پایان رساند و بدین ترتیب توانست جایگاه خود را تا حدودی بازیابی کند. یورو/دلار (EUR/USD) در روز دوشنبه به کف قیمت ۱.۰۵۳۲ رسید که پایین‌ترین سطح آن در تقریباً دو ماه اخیر بود و پس از آن تقاضا برای دلار کمرنگ‌تر شد.
با نگاهی به چشم‌انداز رویدادها و گزارش‌های کلیدی، از یک سو، مقامات بانک مرکزی از ارائه‌ی سرنخ‌های تازه کوتاهی کردند و از سوی دیگر، بازارهای سهام برای حفظ موقعیت خود مبارزه کردند و به این ترتیب روحیه‌ی ناامیدکننده را به حاشیه بردند؛ این هفته بازار سهام با تغییرات اندک به پایان رسید که منعکس‌کننده‌ی عدم وجود نکات جهت‌دار برای هدایت احساسات بودند.
تورم داغ داغ!
با وجود همه‌ی نکات مبهم در چشم‌اندازهای مال، یک چیز در این هفته مشخص شد. تورم جهانی هنوز یک مانع بزرگ است و کارهای زیادی برای انجام‌دادن در این زمینه وجود دارد. البته در این راستا، ریسک رکود به فهرست اصلی نگرانی‌های سرمایه‌گذاران بازگشته است، زیرا فشار مداوم قیمت‌ها به معنای انقباض بیشتر پولی از سوی بانک‌های مرکزی است.

در کنار نشانه‌هایی از افزایش تورم، ارقام کلان اقتصادی نشان می‌دهد که اقتصادهای بزرگ هنوز از نظر رشد اقتصادی عقب هستند. علاوه بر آن، اعتماد مصرف‌کنندگان در روند بدتری را از ابتدای سال در پیش گرفته است که تصویر تاریکی را برای ماه‌های آینده ترسیم می‌کند.
براساس برآوردهای اولیه، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده‌ی آلمان (HICP) در ماه فوریه، از ۹.۲ درصد در ماه قبل و بالاتر از ۹.۰ درصد پیش‌بینی‌شده توسط سود سفته‌بازی، سالانه ۹.۳ درصد افزایش یافت. HICP منطقه یورو در همان دوره ۸.۵ درصد افزایش یافت و از پیش‌بینی ۸.۲ درصدی بازار فاصله گرفت. ارقام تورم اسپانیا و فرانسه نیز بیش از حد انتظار بود. همچنین، شاخص قیمت تولیدکننده اتحادیه اروپا در ژانویه ۱۵ درصد افزایش یافت که نسبت به ۲۴.۶ درصد در ماه قبل کاهش یافت.
این آمار دلسردکننده با سخنان مقامات بانک مرکزی اروپا (ECB) مطابقت داشت که به افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در ماه مارس اشاره کردند. کریستین لاگارد علاوه بر آنکه خاطرنشان کرد کاهش تورم پایدار نیست، به نوعی به ادامه‌ی فشارها نیز اذعان داشت. برخی از سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا به افزایش بیش از ۵۰ واحدی در ثانیه نرخ بهره در این سند اشاره کردند.

پاول از فدرال رزرو شهادت می‌دهد
در سراسر حوضچه، مقامات فدرال رزرو ایالات متحده شرط‌بندی برای نرخ‌های بهره بالاتر در آینده را لغو کردند، در حالی که اظهارات آنها نشان می‌دهد که افزایش نرخ آتی می‌تواند گسترده‌تر از ۲۵ واحد در ثانیه باشد. مطابق با ابزار سنجش احتمال، شانس افزایش نرخ ۵۰ واحدی این روزها از ۲۷.۷٪ به ۳۱.۴٪ افزایش یافته است که هنوز گرچه نگران‌کننده نیست، اما به وضوح نشان‌دهنده‌ی ادامه‌ی مسیر است. در نتیجه، بازده اوراق قرضه دولتی بالاتر می‌رود، به طوری که اسکناس ۲ ساله خزانه‌داری ایالات متحده حدود ۴.۹۵ درصد بازدهی داشته است که بالاترین میزان در بیش از ۱۵ سال اخیر است.
در همین حال، اعتماد مصرف کننده در منطقه یورو در ماه فوریه در سطح ۱۹- باقی ماند، در حالی که شاخص اعتماد مصرف‌کننده CB ایالات متحده برای دومین ماه متوالی کاهش یافت و به ۱۰۲.۹ در همان ماه رسید. علاوه بر این، این گزارش حاکی از آن است که «ممکن است مصرف‌کنندگان در مواجهه با قیمت‌های بالا و افزایش نرخ‌های بهره، نسبت به کاهش هزینه‌های خود اقدام کنند.»
سرانجام، ایالات متحده PMI های ISM را منتشر کرد. شاخص تولید به طور غیرمنتظره‌ای به ۴۷.۷ کاهش یافت، در حالی که شاخص خدمات از انتظارات ۵۵.۱ در مقابل ۵۴.۵ پیش‌بینی‌شده توسط بازارها پیشی گرفت، البته نسبت به ۵۵.۲ قبلی کاهش یافت. ناگفته نماند که این خبر دلار آمریکا را در کوتاه‌مدت پیش از بسته‌شدن هفتگی در مسیر صعود قرار داد.

هفته‌ی پیش رو با گزارش اتحادیه اروپا از خرده‌فروشی ماه فوریه و رونمایی آلمان از سفارشات کارخانه ژانویه آغاز می‌شود. در کنار آن، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در مورد گزارش سیاست پولی شش ماهه در برابر کمیته‌ی بانکداری سنا در واشنگتن دی سی شهادت خواهد داد.
و در چشم‌انداز آمار و گزارش‌ها، تمرکز بر روی ارقام اشتغال ایالات متحده تغییر جهت خواهد داد، چرا که این کشور آمار مرتبط با مشاغل را قبل از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در روز جمعه منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود که ایالات متحده در ماه فوریه ۵۷۰۰۰ موقعیت شغلی را از دست داده باشد، اگرچه انتظار می‌رود نرخ بیکاری بدون تغییر در ۳.۴٪ باقی بماند. علاوه بر این، انتظار می‌رود میانگین درآمد ساعتی بالاتر باشد که خبر خوبی برای فدرال رزرو در مسیر مبارزه با تورم نیست.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4078 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
1 ماه پيش [ 175 بازدید ]
28 روز پيش [ 135 بازدید ]
5 ماه پيش [ 129 بازدید ]
16 روز پيش [ 124 بازدید ]
5 ماه پيش [ 121 بازدید ]
24 روز پيش [ 109 بازدید ]
1 سال پيش [ 91 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
15 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
15 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
15 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 27 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 23 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 28 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 26 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 21 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 33 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 25 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 30 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 7 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید