سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ /
17886
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۴
11 بازدید
۰

مطمئن‌ترین استان در مبادلات چک ۱۴۰۱/ قم؛ رکورد دار نااطمینانی

اکوایران: بررسی سرانه چک‌های وصولی و برگشتی در اسفند ماه سال ۱۴۰۱گذشته نشان می‌دهد؛ استان البرز در مقایسه با سایر استان‌های کشور بیشترین مبلغ سرانه چک وصولی را در کنار بالاترین نرخ وصل چک ثبت کرده است. بدین ترتیب این استان مطمئن ترین منطقه در مبادلات چک محسوب می شود. این در حالی است که آمارها از این حیث بیشترین نااطمینانی را به استان قم نسبت می دهند.

به گزارش اکو ایران، در اسفندماه سال گذشته، نسبت ارزش مبلغ چک‌های وصولی به تعداد کل چک‌های وصول شده در کل کشور بیش از ۶.۵ میلیارد تومان بوده است که از حیث اقتصادی ارزش سرانه هر چک وصول شده نامیده می شود . 

بررسی این شاخص در میان چک‌های برگشتی حاکی از آن است که سرانه چک برگشتی در کشور طی ماه مذکور بیش از ۸.۴ میلیارد تومان برآورد شده است. 

آمار چک‌های وصول شده و برگشت خورده به صورت ماهانه از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود. بنابراین می‌توان با بررسی سرانه چک‌های وصول شده و برگشتی در میان استان‌های کشور، اطلاعات مناسبی از ارزش هر فقره چک بدست آورد.

استان البرز با بیشترین سرانه چک وصول شده

داده‌های بانک مرکزی روایتگر این موضوع است که در آخرین ماه زمستانی سال گذشته، حدود ۸ میلیون فقره چک به ارزش بیش از ۵۳۶ هزار میلیارد تومان در شبکه بانکی کشور وصول شده است. بنابراین ارزش سرانه هر چک وصول شده در اسفندماه سال گذشته رقمی در حدود ۶۷ میلیون تومان برآورد می‌شود.

سرانه چک های وصولی در هر استان از نسبت مبلغ چک‌های وصولی به تعداد فقره چک وصول شده در استان مورد مطالعه بدست می‌آید.

بررسی سرانه چک وصول شده در میان ۳۱ استان کشور و همچنین مناطق آزاد روایت‌گر این است که استان البرز با مبلغ ۱۰۲ میلیون تومان، در صدر سرانه چک‌های وصول شده قرار می‌گیرد به بیان ساده هر فقره چک وصول شده در استان البرز حدود ۱۰۲ میلیون تومان ارزش داشته است. استان تهران و مناطق آزاد در جایگاه بعدی از حیث بیشترین سرانه چک قرار می‌گیرند.

این بررسی نشان می‌دهد در سه استان البرز، تهران، هرمزگان و مناطق آزاد، سرانه چک‌های وصول شده ارزش بیشتری از سرانه چک وصولی در کل کشور داشته اند.  ارزش هر فقره چک وصول شده در استان خراسان جنوبی  با حدود ۲۷ میلیون تومان، کمترین ارزش سرانه را در مقایسه با سایر استان‌ها نشان می‌دهد. در کنار این موضوع می‌توان سرانه هر چک برگشتی را در استان‌های کشور بررسی کرد.

به این ترتیب مشاهده می شود با توجه به این که نرخ چک های وصول شده در این استان در ردها های بالایی قرار داشته، قدرت وصول چک بالاترین سطح را در قیاس با سایرین ثبت کرده است. به این ترتیب  

استان قم؛ رتبه نخست سرانه چک برگشتی 

مطابق آمار، در میان چک‌های مبادله‌ای کشور، بیش از ۶۰۷ هزار فقره چک به ارزش بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان در اسفند ماه پارسال برگشت خورده است. در نتیجه مبلغ هر فقره چک برگشتی در کل کشور بیش از ۸۴میلیون تومان بوده است.

مقایسه سرانه هر چک برگشتی در استان‌های کشور حاکی از آن است که سرانه هرچک در استان قم با مبلغ بیش از ۱۷۸میلیون تومان، رتبه نخست را در رده بندی استانی به خود اختصاص داده است. محاسبات صورت گرفته نشان می‎دهد مبلغ هر فقره چک برگشتی در استان قم  اختلاف بیش از ۹۴ میلیون تومانی با سرانه هر چک برگشتی در کل کشور دارد. در کنار این موضوع مقایسه نرخ برگشتی ها نشاندهنده آن بوده که در آخرین ماه سال گذشته، استان قم با نرخ ۲۸.۲ درصد رکورد دار بالاترین برگشتی چک ها در کشور بوده است. کنار هم قرار گرفتن این دو نکته آماری نشان میدهد این استان در اسفند سال گذشته بالاترین نااطمینانی را در پرداخت چک ها رقم زده است.

در ادامه طبق داده های بانک مرکزی، استان‌ خوزستان با بیش از ۱۵۸میلیون تومان و تهران با ۱۱۲میلیون تومان به ترتیب در جایگاه دوم و سوم بیشترین ارزش سرانه چک برگشتی قرار می‌گیرند. استان کرمان نیز با مبلغ بیش از ۴۵میلیون تومان، کمترین ارزش سرانه هر فقره چک برگشتی را در کل کشور رقم زده است.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3149 بازدید ]
2 روز پيش [ 177 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
11 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
1 ماه پيش [ 17 بازدید ]
1 سال پيش [ 16 بازدید ]
7 ماه پيش [ 1 بازدید ]
6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
2 ماه پيش [ 6 بازدید ]
10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 7 بازدید ]
4 ماه پيش [ 7 بازدید ]
6 ماه پيش [ 2 بازدید ]
1 سال پيش [ 8 بازدید ]
5 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 4 بازدید ]
9 ماه پيش [ 2 بازدید ]
7 ماه پيش [ 2 بازدید ]
21 روز پيش [ 1 بازدید ]
4 ماه پيش [ 3 بازدید ]
16 روز پيش [ 0 بازدید ]
11 ماه پيش [ 9 بازدید ]
7 ماه پيش [ 6 بازدید ]
6 ماه پيش [ 6 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید