تاریخ: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

معاملات آتی گاز، در دورنمایی درخشان

معاملات آتی گاز طبیعی به دلیل هوای گرم اواخر دسامبر تا اول ژانویه و فشار فروش، به پائین‌ترین نقطه رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، معاملات آتی گاز طبیعی در سال گذشته با نوسان شدید قیمت بسته شد که احتمالاً در طول این هفته نیز ادامه خواهد داشت؛ زیرا هوای گرم از ۲۷ دسامبر تا ۱ ژانویه فشار فروش کافی را اعمال کرده است تا معاملات آتی گاز طبیعی را به پایین‌ترین نقطه برساند.
با نگاهی به سال‌های گذشته، معاملات آتی گاز طبیعی در پایان سال ۲۰۲۱ حرکت‌های مشابهی نظیر معاملات آتی گاز طبیعی در آخرین هفته‌ی سال ۲۰۲۱ نشان دادند که رقم کف قیمت ۳.۵۳۶ دلاری را به ثبت رسانده بود و این حرکت، قبل از ظهور یک روند صعودی شبانه برای سال ۲۰۲۲ در هفته‌ی اول ژانویه از سطح ۳.۶۳۷ دلار روی داد.
اما این بار سناریو اندکی متفاوت است؛ نگرانی‌های ژئوپلیتیکی در میان ترس فزاینده‌ی رکود اقتصادی می‌تواند روند صعودی را در سال ۲۰۲۳ دست‌نخورده نگه دارد.
اغلب تحلیلگران بر این باورند که علیرغم احیای مجدد موارد کووید-۱۹ در چین، که یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت و گاز است، تقاضا برای گاز طبیعی می‌تواند به محض رسیدن به حالت عادی اقتصادی افزایش یابد.
نمودار ماهانه معاملات آتی گاز طبیعی
در نمودار ماهانه، قراردادهای آتی گاز طبیعی در تلاش هستند تا سطح ۳.۹۵۶ دلار کاهش یابند که بازگشتی سریع از سطوح فعلی را تضمین می‌کند.
نمودار هفتگی معاملات آتی گاز طبیعی
در نمودار هفتگی، قراردادهای آتی گاز طبیعی در داخل منطقه‌ی خرید معامله می‌شوند، جایی که به‌نظر می‌رسد نسبت ریسک/پاداش به نفع گاوها برای مدت طولانی به بالای ۲۰۰-DMA برسد.
به نظر می‌رسد حرکت پایدار معاملات آتی گاز طبیعی به بالای ۴.۲۵۸ دلار در جلسه معاملاتی امروز، اولین نشانه‌ی ورود گاوهای نر به این سناریو خواهد بود.
بدون شک، شکست بالاتر از مقاومت دومی بالای ۴.۷۵۵ دلار، ظهور یک روند صعودی در سال ۲۰۲۳ را تأیید می‌کند.
تأثیر مسائل سیاسی و اقتصادی
از زمان شروع بحران روسیه و اوکراین، اقتصاد روسیه علیرغم فروش گاز و نفت به برخی کشورها، آسیب دیده است؛ در واقع روسیه در صدد است از گاز طبیعی و نفت به عنوان ابزاری برای توانمندسازی غرب استفاده کند و این روش ممکن است با ایجاد تنگنای عرضه‌ی گاز طبیعی در سال جاری ادامه یابد.
نتیجه‌گیری
در نهایت، به این نتیجه می‌رسیم که اگر قیمت‌های آتی گاز طبیعی در اولین جلسه معاملاتی سال ۲۰۲۳ از پایین‌ترین سطح روز و با رنگ سبز بسته شوند، نشانه‌ی اولیه‌ی یک روند صعودی شدید در سال ۲۰۲۳ خواهد بود که می‌تواند به ارتفاعات سال ۲۰۲۲ ضربه بزند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید