تاریخ: ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

مقاومت یک بانک در جلوگیری از ثبت ششمین صفر دولت

در هفته سی و پنجم حراج اوراق بدهی دولتی یک بانک مانع از ثبت ششمین صفر دولت در کسب در آمداز این مسیر شد. در این بازار که دولت با فروش اوراق خود به تامین کسری بودجه می پردازد جمعا از ابتدای سال تاکنون در حدود ۶۷ همت اوراق فروخته شده که سهم هفته اخیر حدودا ۵۶۰ میلیارد تومان بوده است. تمام این اوراق را یک بانک از دولت خریده و نقش بانک ها را در حراج هفتگی اخیر به صددرصد رسانید.

​برخی کارشناسان یکی از مهم ترین مسیرهای درآمدزایی دولت را فروش اوراق بدهی دولتی به مشتریان خود در بازار اولیه می دانند. در این بازار، بانک ها و بورسی ها مهم ترین مشتریان محسوب شده و با توجه به نیاز خود و ویژگی اوراق عرضه شده در حراج مشارکت می کنند. برخی کسب درآمد بالای دولت در این معاملات را مسیری غیر تورمی در تامین کسری بودجه دولت دانسته و معتقد هستند احتمال رشد تورم از این مسیر پایین تر خواهد بود. چرا که دولت بافروش اوراق، عموما پولی چاپ نمی کند و  هر چه بیشتر کسب درامد کند نیازش به برداشت از بانک مرکزی و سایر درآمدهای تورم زا پایین تر خواهد آمد.

اکنون در سال جاری سی و پنج مرحله حراج اوراق بدهی دولتی در ایران برگزار شده و در این مدت سطح قابل توجهی اوراق از کسری بودجه دولت تامین شد. این در حالی است که در یک ماه و نیم اخیر، حدودا ۵ هفته  دولت هیچ درآمدی نداشته و سطح معاملات در بازار اولیه برابر با صفر بوده است. اگر رشد در آمدها در این بازار امری مثبت در اقتصاد ایران قلمداد شود طبیعتا حجم صفر مشارکت مشتریان در بازار اولیه رویدادی منفی از حیث تورم زایی فعالیت درآمدی دولت عنوان خواهد شد. در ادامه داده های بانک مرکزی از وضعیت حراج اوراق بدهی دولتی نشان می دهد تنها یک بانک از ششمین صفر دولت جلوگیری کرده و در خرید اوراق از دولت مشارکت داشته است.

درهمین رابطه به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، روند اوراق بدهی دولتی در سال جاری مسیر پرنوسانی را پشت سرگذاشته است. در این بازار دولت اوراق خود را به مشتریان خود اعم از بانک ها و نهادهای تامین سرمایه در بازار عرضه کرده و متقاضیان در بازار متناسب با صلاحدید خود از دولت خریداری می کنند. این درآمدزایی در بده بستان میان دولت و مشتریان دستخوش رکود جدی در هفته های اخیرشده است. این در حالی است که در هفته پایانی دی ماه باز هم خرید اوراق از سوی مشتریان سمتی صعودی پیدا کرده است.

حجم خرید ۵۰۰ میلیاردی اوراق از سوی بانک ها 

در هفته منتهی به ۲۷ دی ماه ۱۴۰۲، تقریبا ۵۶۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شد. این در حالی است که در هفته قبل آن مشارکت مشتریان در بازار اولیه اوراق بدهی برابر با صفر بود. در سال جاری دولت ۵ هفته صفر را در این بازار رقم زده که غالب آن در فصل پاییز به ثبت رسیده است. در نهایت مجموعا در بازار اولیه سال جاری حدودا درآمد دولت برابر با ۶۷ هزار میلیارد تومان رقم خورد

نکته مهم دیگر در معاملات بازار اولیه پاییزی آن بود که در ۹ هفته منتهی به مرحله سی و پنجم حراج اوراق بدهی، سهم بازار سرمایه از تامین کسری بودجه دولت از این مسیر برابر با صفر بوده و عموما اگر درآمدی بوده از ناحیه بانک ها رقم خورده است.

در این هفته نیز تمام اوراق خریداری شده در بازار اولیه، از سوی بانک ها بوده و سهم این دسته از مشتریان در حراج اوراق این هفته برابر با ۱۰۰ درصد بوده است.

با توجه به ویژگی مشتری حاضر در بازار، جنس اوراق خریداری شده از نرخ سود کمتر و تاریخ سررسید نزدیک تر برخوردار بوده است.

رکوردزنی در نرخ سود اوراق بدهی دولتی

اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه عمدتا دو دسته بوده است. اراد ۱۲۰ و اراد ۱۲۲ که در آن اوراق بدهی با نرخ سود پایین تر از سوی بانک ها خریداری شده است.

اراد ۱۲۲ نرخ سودی برابر با ۲۳.۷۵ درصد داشته و تاریخ سررسید آن تقریبا دو ساله بوده است. این عموما به خصلت و ماهیت معاملات بانکی مربوط است. در بانک ها غالبا آن دسته از اوراق که تاریخ سررسید کوتاه تری دارند به علت نیاز به نقدینگی در بازه های کوتاه تر، جذابیت بیشتری دارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید