تاریخ: ۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

موفقیت در شکستن رمزگذاری RSA با کامپیوتر کوانتومی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در وب، ۲۴ محقق چینی با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی موفق به شکستن رمزگذاری RSA شده‌اند. این یک دستاورد قابل توجه خواهد بود، زیرا رمزگذاری RSA به طور گسترده در شیوه‌های امنیتی فعلی استفاده می‌شود. با این حال، تعدادی از کارشناسان، دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران بر اساس مقاله علمی […]

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در وب، ۲۴ محقق چینی با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی موفق به شکستن رمزگذاری RSA شده‌اند. این یک دستاورد قابل توجه خواهد بود، زیرا رمزگذاری RSA به طور گسترده در شیوه‌های امنیتی فعلی استفاده می‌شود. با این حال، تعدادی از کارشناسان، دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران بر اساس مقاله علمی منتشر شده در دسامبر ۲۰۲۲ معتقد نیستند که محققان به کشف مهمی دست یافته اند.
 
رقابت محاسبات کوانتومی با ادعای محققان چینی برای پیشرفت در رمزگذاری RSA داغ می‌شود
در سپتامبر ۲۰۲۲، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده (CISA) هشدار داد که به زودی دنیای پسا کوانتومی در راه است و تاکید کرد که تکنیک‌های رمزگذاری معاصر ممکن است شکسته شوند. ماه ها بعد، در دسامبر ۲۰۲۲، یک مقاله علمی منتشر شده توسط ۲۴ محقق چینی ادعا کرد که رمزگذاری ۲۰۴۸ بیتی RSA را با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی شکسته است. این مقاله، گزارشی از آپریل ۲۰۲۲ را دنبال می‌کند که به تفصیل بیان می‌کرد که چین در مسابقه محاسبات کوانتومی پیشگام است.
 

اساساً رایانه کوانتومی نوعی دستگاه محاسباتی است که از پدیده‌های مکانیکی کوانتومی استفاده می‌کند و می‌تواند عملیات روی داده‌ها را سریع‌تر از رایانه‌های کلاسیک انجام وظایف محاسباتی انجام دهد. RSA از نام سازندگان آن، ران ریوست، آدی شامیر و لئونارد ادلمان نامگذاری شده است و به طور گسترده در سیستم‌های کامپیوتری امروزی استفاده می‌شود. این نمونه‌ای از یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی است، به این معنی که رایانه‌های مدرن اغلب از آن برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام‌ها استفاده می‌کنند.

 
در ۵ ژانویه ۲۰۲۳، فایننشال تایمز (FT) در این مقاله گزارش داد که محققان چینی ادعا کرده اند که در شکستن رمزگذاری RSA موفق بوده اند. FT از چند کارشناس درباره این مقاله سؤال کرد و راجر گریمز، کارشناس امنیت رایانه و نویسنده، به FT گفت:
این یک ادعای بزرگ است، به این معنی است که دولت‌ها می‌توانند اسرار دولت‌های دیگر را بشکنند.
 

همچنین یک مکالمه Google Groups وجود دارد که در آن افراد در حال بحث هستند که آیا محققان چینی اعداد صحیح ۲۰۴۸ بیتی را در نظر گرفته اند یا خیر. بروس اشنایر، کارشناس امنیت کامپیوتر و رمزنگاری، تحلیلی را منتشر کرد و اظهار داشت که این مقاله بر مقاله مورد مناقشه‌ای است که توسط پیتر شنور، ریاضیدان آلمانی نوشته شده است.

 
اشنایر همچنین نظر خود را در مورد به اصطلاح پیشرفت محاسبات کوانتومی با فایننشال تایمز در میان گذاشت. اشنایر به FT گفت:
ما هیچ مدرک تجربی نداریم که نشان دهد الگوریتم کوانتومی جدید بر مشکل مقیاس‌بندی اشنور غلبه می‌کند. دلیلی وجود ندارد که باور کنیم چنین نخواهد شد اما دلیلی وجود ندارد که باور کنیم چنین خواهد شد.
 

پتانسیل محاسبات کوانتومی برای شکستن تکنیک‌های رمزگذاری معاصر، طرفداران رمزنگاری را برای مدتی نگران کرده است. با این حال، برخی بر این باورند که اگر کامپیوترهای کوانتومی بتوانند رمزگذاری را بشکنند، این یک راز کاملا محافظت شده خواهد بود. آندریاس آنتونوپولوس، مبشر بیت کوین، زمانی که از او پرسیده شد که آیا فکر می‌کند یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند رمزنگاری بیت کوین را بشکند، گفت آخرین چیزی که آنها قرار است از آن استفاده کنند، بیت کوین است.

 
آنتونوپولوس افزود:
زیرا لحظه‌ای که از آن در بیت کوین استفاده می‌کنید، به دنیا اعلام می‌کنید که رمزنگاری کوانتومی داریم که می‌تواند منحنی بیضی را بشکند، حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ رقبای شما به راحتی رمزنگاری خود را ارتقا می‌دهند و سعی می‌کنند الگوریتم‌های رمزنگاری مقاوم در برابر کوانتومی را پیاده‌سازی کنند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید