تاریخ: ۰۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸

میلیاردرهایی که بعد از FTX به خاک سیاه نشستند!

پس از فروپاشی اف‌تی‌ایکس، علاوه بر سم بنکمن فراید، چهره‌های برجسته‌ی دیگری نیز در دنیای کریپتو ثروت میلیادر دلاری‌شان را از دست داده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین ادیشن، بر اساس برآوردهای نشریه‌ی فوربس، به دلیل تداوم روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال و موج ورشکستگی‌ها در صنعت کریپتو ۱۱۶ میلیارد دلار از دارایی‌های بنیانگذاران و سرمایه‌گذاران در شرکت‌های فعال در این حوزه طی ۹ ماه گذشته از دست رفته است. ۱۷ چهره‌ی برجسته در صنعت کریپتو و ارزهای دیجیتال از ماه مارس تاکنون بیش از نیمی از ثروت خود را از دست داده‌اند. در میان این افراد، نام ۱۰ میلیاردر سابق به چشم می‌خورد که دیگر جزء میلیاردرها نیستند.
سم بنکمن فراید (SBF)، بنیانگذار روسیاه صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس، به عنوان بدنام‌ترین فرد در میان این چهره‌ها شناخته می‌شود. برخی از این افراد نه تنها دیگر جزء میلیاردرها نیستند، بلکه کاملا به خاک سیاه نشسته‌اند. سم بنکمن فراید در آغاز سال ۲۰۲۲ حدود ۲۴ میلیارد دلار ثروت داشت. ولی در طول مدتی کم‌تر از یک سال، اف‌تی‌ایکس اعلام ورشکستگی کرد و امپراتوری سم بنکمن فراید از هم پاشید. به این ترتیب، وی تمام ثروت خود را از دست داد. بنکمن فراید ادعا کرده است که مبلغی کم‌تر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار پول برای‌اش باقی مانده و نگران پرداخت هزینه‌های قانونی‌اش است.
گری وانگ یکی از بنیان‌گذاران و مدیر ارشد فناوری صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس نیز در میان افرادی است که عنوان میلیاردری خود را از دست داده‌اند. ثروت گری وانگ در ماه مارس ۵.۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شد، ولی میزان ثروت وی در ماه دسامبر ۰ دلار ارزیابی شده است. به علاوه، بر اساس گزارش نشریه‌ی فوربس، ثروت ۳.۲ میلیارد دلاری بنیانگذار و مدیر عامل دیجیتال کارنسی گروپ، بری سیلبرت، نیز تحت تاثیر فاجعه‌ی فروپاشی اف‌تی‌ایکس از بین رفته است.
تنها میلیاردر فعال در بازار ارزهای دیجیتال که امسال از فجایع بازار کریپتو تقریبا در امان بوده است، جد مک‌کالب نام دارد. جد مک کالب یکی از بنیان‌گذاران ریپل (XRP) است. ثروت وی از زمانی که بیش‌تر دارایی‌های کریپتوی خود را به فروش رساند، از ۲.۵ میلیارد دلار به ۲.۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.
مدیر عامل بایننس، چانگ پنگ ژائو، نیز یکی دیگر از بزرگ‌ترین زیان‌دیدگان فجایع کریپتو در سال جاری است. به گزارش فوربس، در ماه مارس ۷۰ درصد سهام او در صرافی بایننس به اندازه‌ی ۶۵ میلیارد دلار ارزش داشت، ولی ارزش این سهام اکنون حدود ۴.۵ میلیارد دلار است. هم‌چنین، برایان آرمسترانگ، مدیرعامل صرافی کوین‌بیس، نیز متحمل ضرر هنگفتی شده است. ارزش خالص دارایی‌های وی در ماه مارس ۶ میلیارد دلار بود، ولی وی امروز فقط ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌ دارد.
کریس لارسن، یکی دیگر از بنیانگذاران ریپل است که بیش از نیمی از سرمایه‌ی خود را از دست داده است. میزان دارایی‌های وی ظرف چند ماه از ۴.۳ میلیارد دلار به ۲.۱ میلیارد دلار کاهش یافته است. در نهایت، ثروت کمرون و تایلر وینکلواس، دو برادر بنیانگذار صرافی جمینی، نیز به یک‌سوم کاهش یافته است. ثروت آن‌ها ظرف چند ماه از ۴ میلیارد دلار به ۱.۱ میلیارد دلار سقوط کرده است.
شاید از دست رفتن چنین سرمایه‌ای برای این افراد دردآور و ناراحت‌کننده بوده است، ولی از دست رفتن دارایی‌های سرمایه‌گذاران خرد نیز به همان اندازه می‌تواند دردناک باشد. بیت کوین (BTC) در طور سال جاری بیش از ۷۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. مسلما افرادی که بیت کوین را در اوج قیمت خریده‌اند، اکنون هیچ امید و اعتمادی به بازار کریپتو ندارند. هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۵:۱۵ روز دوشنبه ۵ دی – بیت کوین با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۶,۸۶۴.۹۳ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار بیت کوین نیز هم‌اکنون به ۳۲۴,۶۴۴,۲۱۱,۱۰۸ دلار رسیده است. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید