تاریخ: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶

نحوه جدید نرخ‌سازی بانک مرکزی در بازار ارز

قیمت دلار در بازار هرات بالای ۴۴ هزار تومان باز شد اما بعد از توییت محمدرضا فرزین درباره آغاز عملیات ثبات‌سازی در بازار ارز که نوشته بود بانک مرکزی زین …اکوایران: قیمت دلار در بازار هرات بالای ۴۴ هزار تومان باز شد اما بعد از توییت محمدرضا فرزین درباره آغاز عملیات ثبات‌سازی در بازار ارز که نوشته بود بانک مرکزی زین پس به بازار آزاد ورود خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود، قیمت نزولی شد. معامله‌گران معتقدند توییت فرزین به هیجان در بازار دامن زد و خیلی از معامله‌گران دست‌پاچه شدند. البته برخی دیگر هم تاکید دارند چون قیمت‌ها در سقف بود و انتظارات منفی هم به وقوع نپیوست قیمت‌ها مستعد نزول بودند.

اما اتفاق مهم، شکست کف ۴۳ هزار و ۷۰۰ تومان در هرات بود. شکست این کف از منظر معامله‌گران فنی یعنی ورود به فاز نزولی. از اینجا به بعد دوباره تحلیل‌های فنی روی بورس آمد. اکثر معامله‌گران در جستجوی کف بعدی هستند.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که بازار میل به صعود نداشت بی‌توجهی به دو خبر منفی روز سه‌شنبه بود. شب دوشنبه رابرت مالی با بلومبرگ صحبت کرده بود و مدعی فشار بیشتر به چین برای کاهش خرید نفت از ایران شده بود. سخت‌گیری دولت عراق برای انتقال دلار به ایران و تشکیل گروه ضربت به منظور برخورد با قاچاقچیان ارزی عنوان شده، دو خبر منفی سه‌شنبه بودند، اما هر دو خبر منفی، سکته‌ای در روند نزولی ایجاد نکردند چون بازار یک خبر منفی که مربوط به تروریستی اعلام نکردن سپاه‌ بود را پشت سر گذاشت.

یک اتفاق دیگر در معاملات سه‌شنبه افتاد که یکسری از معامله‌گران نزول قیمت دلار را بی‌ارتباط با این اتفاق نمی‌دانند. وقتی فرزین در تلویزیون از تخصیص ۵ هزار دلار، به منظور رفع نیازهای ارزی خبر داد، خیلی از صراف‌ها آماده بودند که دلار را با قیمت ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان خرید کنند، اما اولین قیمت بازار متشکل که اعلام شد نرخ ۱۰ درصد رشد کرد. افزایش ده درصدی نرخ خیلی از معامله‌گران را عقب کشاند.

پس از اعلام قیمت ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان تابلو، خیلی از صراف‌ها دچار تشتت قیمتی شد. حذف یورو از تابلوی متشکل این سردرگمی را بیشتر کرد. معامله‌گران مدعی بودند صراف‌ها یورو ندارند. اما یک منبع مطلع به «اکوایران» گفت چون تقاضایی برای خرید یورو در بازار متشکل ثبت نشد قیمت یورو حذف و به اعلام قیمت دلار اکتفا شد.

با این حال تابلوهای روز سه‌شنبه عجیب غریب‌ترین روز را در ماه‌های اخیر ثبت کرد. یکسری از صرافی‌ها قیمت دلار و یورو را صفر زده بودند، یکسری دلارشان بالای یورو و حتی بالاتر از بازار آزاد بود، یکسری هم یورو بالاتر بود.

در بازار سکه هم کماکان روند نزولی ادامه دارد و حباب سکه ۷۰۰ هزار تومان دیگر کاهش داشت. فاصله خرید و فروش ربع سکه هم از ۵۰۰ هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد. در بازار ربع سکه خیلی‌ها فروشنده بودند و معامله‌گران مدعی بودند که دلیل آن تبدیل آن به آبشده‌ است. اما این ادعا با فعل و انفعالات بازار آبشده نمی‌خواند چون روند قیمت در این بازار هم نزولی بود. فعالان آبشده می‌گفتند به واسطه رفت و برگشت شارپی بازار، امکان معامله فراهم نشد.

اما سوال اصلی معامله‌گران این بود که بانک مرکزی چگونه می‌خواهد نرخ‌سازی کند؟ این سوال از این جهت اهمیت داشت که یکسری از آن‌ها می‌گفتند اگر نرخ‌سازی مقدور بود چرا تا حالا انجام نمی‌شد؟

این سوال را یکسری از مشاوران غیررسمی فرزین جواب دادند. آن‌ها می‌گفتند بانک مرکزی به دنبال این است که به جای ۱۱ و نیم امارات، ساعت ۱۱ و نیم تهران را مبنا کند. گام اول انحصار خرید ارز صادراتی توسط صرافی ملی است. آن‌ها می‌گویندن وقتی صرافی ملی عاملیت خرید را از بانک مرکزی داشته باشد، قیمت خرید صرافی ملی سیگنال می‌شود.

گام دوم، مجوز خرید و فروش ۵۰۰۰ یورو به صرافی‌هاست. صرافی‌ها در قالب این سیاست می‌توانند از منابع خودشان تا ۵۰۰۰ یورو بدون محدودیت و مدارک به نرخ بازار متشکل به علاوه نیم درصد بخرد و بفروشد که معامله‌گران می‌گویند قبلا خرید ممنوع بوده است.

گام سوم هم به مدل عرضه در بازار متشکل برمی‌گردد. بانک مرکزی سیاست حراج ساعتی‌ را در این بازار اجرا می‌کند و مدل حراجش هم هلندی است یعنی عرضه دلار از قیمت‌های بالا. در این مدل عرضه‌کننده می‌تواند کالای خودش را نزدیک به قیمت حداکثر بفروشد. از دید مدافعان، با این سیاست بانک مرکزی منابع ارزی به صورت رانتی عرضه نمی‌شود. معامله‌گران در واکنش به این سیاست برای نرخ‌سازی می‌گفتند فرزین همان راه همتی را می‌رود. راهی که آن‌ها اسمش را گذاشته بودند مهار اسب سرکش. یعنی با سرعت به اسبی که در رفته است نزدیک شوی، بعد به آن افسار بزنی، در وقت مناسب مهارش کنی و برگردد. آن‌ها معتقد بودند این سیاستی است که دوباره اجرا شده و تا حدودی موفق بوده است اما باید دید تکرار آن در یک وضعیت کاملا متفاوت با زمان اول، می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید