تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

نرخ سود های ثابت در بازار های مالی

نرخ سود در بازار باز ثابت مانده و معادل با ۲۱ درصد بوده است. برخی این اقدام بانک مرکزی را در راستای تثبیت نرخ بهره بین بانکی می دانند که در این هفته ثابت مانده است.

در رصد وضعیت اقتصادی سه بازار مهم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.  بازار اولیه اوراق بدهی دولتی، بازار باز و بازار بین بانکی. در بازار اولیه دولت اوراق خود را به دولت و بورسی ها می فروشد. هر چه که دولت در این بازار بیشتر اوراق می فروشد دارایی اوراق بانک ها بالاتر رفته و می توانند با تکیه بر این اوراق از بانک مرکزی در بازار باز استقراض نقدینگی کنند.

از این رو نرخ سود موزون در بازار باز از اهمیت بالایی برخوردار بوده که در این هفته ها تا مرز ۲۴ درصد بالا رفته است. این در حالی است که با وجود رشد نرخ سود در این بازار اما هیچکدام از مشتریان حاضر به خرید اوراق از دولت نشده اند. نه بانک ها و نه بورسی ها.

در نهایت سیاست بانک مرکزی به گونه ای رقم خورد که نرخ سود در تمام بازارها ثابت بماند.

درهمین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، نرخ سود در تمام بازارهای مالی هفته سوم دی ماه، مسیر ثابتی داشته است. این در حالی است که در بازار اولیه هیچ معامله ای ثبت نشدو حجم اوراق فروخته شده از سوی دولت صفر بوده است.

هفته بدون خرید اوراق در بازار اولیه

در مرحله سی و چهارم حراج اوراق بدهی دولتی در سال جاری، هیچ اوراقی از دولت خریداری نشد. در این بازار در میان اوراق عرضه شده در بازار، اراد ۱۲۰ و اراد ۱۲۲ وجود داشته که نرخ سود آن ها به ترتیب برابر با ۲۳.۴۵ درصد و ۲۳.۹۵ درصد بوده است. به عبارتی با وجود آن که نرخ سود در مرز ۲۴ درصد قرار داشته اما هیچ مشارکتی از سوی خریداران در این بازار ثبت نشد. در مجموع اوراق بدهی دولتی فروخته شده در بازار اولیه برابر با ۶۶ همت بوده است.

اوراق بدهی که بانک ها در این بازار خریداری می کنند را می توانند وثیقه استقراض نقدینگی در بازار اولیه قرار دهند. 

نرخ سود ثابت در بازار باز

حجم عملیات بازار باز در هفته سوم دی ماه رکورد بی سابقه ای را ثبت کرده است. در این بازار حجم تزریق پول تقریبا معادل با ۱۰۷ همت بوده که در تاریخ بازار باز سابقه نداشته است.

این درحالی است که در این معاملات نرخ سود همچنان ثابت بوده و برابر با ۲۱ درصد به ثبت رسیده است. این روند ثابت تقریبا ۴ ماه است که ادامه داشته است. برخی این سیاست بانک مرکزی را در راستای ثبات نرخ بهره می دانند.

نرخ بهره بین بانکی در مرز ۲۱

نرخ بهره بین بانکی در معاملات بازار شبانه کشف می شود. این نرخ از طریق بده بستان بانک های دارای مازاد و بانک های دارای کسری استخراج می شود. با وجود آن که اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی همچنان در مرز هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ثابت بوده اما نرخ بهره بین بانکی در این هفته به ۲۱.۰۳ درصد رسیده و تنها ۰.۰۱ واحد درصد از هفته قبل کمتر شده است.

روند ثابت نرخ بهره بین بانکی در مرز ۲۱ درصد به نوعی سیاست بانک مرکزی در حوزه کلان بوده که در این هفته نیز ادامه داشته است.

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید