تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

نزول گاز طبیعی پیرو کاهش تقاضا

با کنترل دماهای گرم و کاهش تقاضای سوخت، قیمت گاز طبیعی در اروپا کاهش یافت؛ قراردادهای آتی گاز نیز با ۳.۱ درصد کاهش معاملات خود را انجام دادند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اینوست‌ماکرو»، قیمت گاز طبیعی اروپا به دنبال مهار دماهای گرم‌تر از حد معمول، تقاضا برای گرمایش را تعدیل کرد.
معاملات آتی معیار در روز سه شنبه تا ۳.۱ درصد کاهش یافت. سطح موجودی گاز در تاسیسات ذخیره‌سازی در سرتاسر این قاره در سه هفته‌ی گذشته تقریباً در همان سطح باقی مانده است، و این دقیقأ زمانی است که کشورها معمولاً از ذخایر خود استفاده می‌کنند.
هزینه‌های گاز اروپا در ماه گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است و این نگرانی را به وجود آورده است که گاز طبیعی مایع ممکن است به سمت مقصدهای دیگر حرکت کند.
واردات LNG برای جایگزینی برخی از منابع گاز در بحبوحه‌ی کاهش جریان از روسیه حیاتی بوده است، اما قیمت‌های پایین تر، منجر به آن شده که سوخت دوباره در آسیا مقرون به صرفه شود. در حال حاضر ارسال محموله به آسیا در ماه فوریه و مارس برای فروشندگان آمریکایی سودآورتر است.
معاملات آتی ماه اول هلند تا ساعت ۸:۲۰ صبح در آمستردام، با ۱ درصد کاهش به ۷۳.۵۰ یورو در مگاوات ساعت رسید.
آنچه جالب توجه است کاهش قیمت انرژی (به ویژه قیمت گاز طبیعی) در منطقه یورو به تضعیف نرخ اصلی تورم کمک کرد. به صورت سالانه، نرخ تورم اصلی منطقه یورو از ۱۰.۱ درصد به ۹.۲ درصد کاهش یافت. تورم اصلی (به استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی) نیز از ۵.۱٪ به ۵.۰٪ در مقیاس سالانه کاهش یافت. اما گزارش تفصیلی حاکی از آن است که فشارهای قیمتی در بخش‌های غیرانرژی به‌ویژه برای مواد غذایی در حال افزایش است. این به خودی خود بیانگر آن است که تورم همچنان به صورت قوی و مهارناپذیر جریان دارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید