تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲

نفت از چه بنالد؟ تقاضا یا رکود؟!

برخی عوامل همچون فشار کاهش تقاضای نفت و همچنین رکود اقتصادی منجر به کاهش بی‌سابقه‌ی قیمت نفت شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «بلومبرگ» نفت بیشترین کاهش هفتگی را از ماه آوریل داشته است؛ علت این تسریع کاهش را می‌توان فشار کامل تقاضای رو به افول چین و تنگنای اقتصادی بیشتر دانست که به طور اساسی، احساسات بازار را تغییر داده است.

نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در دسامبر با ۱.۹۱ درصد کاهش به ۸۰.۰۸ دلار در هر بشکه رسید. قیمت‌ معاملات آتی آمریکا در این هفته ۹.۹۸ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از زمانی است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در آوریل دستور تخلیه تاریخی نفت خام از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را داد.

قیمت نفت برنت برای تحویل در دسامبر با ۲.۴۱ درصد کاهش به ۸۷.۶۲ دلار در هر بشکه رسید که نسبت به هفته‌ی گذشته ۸.۷۲ درصد کاهش داشت.

ناگفته نماند که تشدید موارد کووید ۱۹ در چین و سیاست پولی تهاجمی توسط بانک‌های مرکزی، تمام دستاوردهای ماه گذشته ناشی از کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید اوپک و شرکای آن را از بین برد.

گفتنی است که عقب‌نشینی در بیشتر مجتمع تجاری نفت مشهود بود. روز جمعه، انتشار سریع ایالات متحده به «هزینه‌ی دیرکرد خرید» (contango) تبدیل شد، ساختاری که برای اولین بار از سال گذشته، نشان‌دهنده‌ی «عرضه فزونی» است.

نفت از چه بنالد؟ تقاضا یا رکود؟!

در همین حال، بدتر شدن بازار بشکه‌های فیزیکی نیز بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته است، زیرا تقاضا برای محموله‌های تحویل زمستانه تضعیف شده است.

از سوی دیگر، فروپاشی شاخص‌های سلامت بازار، گاوهای نر را به سمت درهای خروجی روانه کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌های صعودی را برای نفت برنت به بیشترین میزان در چهار ماه اخیر کاهش دادند.

داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده در روز جمعه نشان داد که موقعیت خرید خالص مدیران پول در معیار بین‌المللی حدود ۳۰۰۰۰ قرارداد کاهش یافته است.

نفت خام زیر چندین میانگین متحرک کلیدی معامله می‌شود که باعث فروش تکنیکال شده است. البته در روز جمعه سقوط بیشتر در ساختار بازار، به این فروش افزود.

در کنار همه‌ی این‌ها، موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین در طول همه‌گیری کووید ۱۹، به نزدیک به بالاترین سطح خود رسیده است. این افزایش‌ها احتمالاً آزمایشی برای هرگونه کاهش قوانین پیشگیری از بیماری در کشور را اثبات می‌کند.

نفت از چه بنالد؟ تقاضا یا رکود؟!

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید