تاریخ: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

نفت در مسیر کاهش افتاد

با بروز نگرانی‌ها پیرامون تقاضای ضعیف ناشی از وضعیت اقتصاد جهانی، قیمت نفت به افت قیمت روز قبل خود ادامه داد. نفت برنت نیز کاهش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز چهارشنبه به دنبال ریزش در جلسه‌ی قبل، به کاهش ادامه داد که این افت قیمت به دلیل نگرانی‌ها در مورد تقاضای ضعیف ناشی از وضعیت اقتصاد جهانی بود.
بهای معاملات آتی برنت برای تحویل در ماه مارس با ۱۳ سنت کاهش به ۸۱.۹۷ دلار در هر بشکه رسید که کاهش ۰.۱ درصدی را در ساعت ۵۱۱ به وقت گرینویچ نشان می‌دهد. قیمت نفت خام آمریکا با ۲۸ سنت یا ۰.۳ درصد کاهش به ۷۶.۶۵ دلار در هر بشکه رسید.
هر دو شاخص در روز سه‌شنبه بیش از ۴ درصد سقوط کردند و برنت بیشترین ضرر یک روزه خود را در بیش از سه ماه گذشته متحمل شد.
ییپ جون رانگ(Yeap Jun Rong) تحلیلگر بازار در IG در یادداشتی قید کرد: علائم هشدار‌دهنده‌ی رکود جهانی، بهبود ضعیف چین با افزایش موارد کووید ۱۹، تقویت مجدد دلار آمریکا و کاهش احساسات ریسک، همگی کاتالیزورهایی هستند که قیمت نفت را یک شبه کنترل می‌کنند.

دولت چین سهمیه‌های صادراتی فرآورده‌های نفتی پالایش‌شده را در اولین مرحله‌ی سال ۲۰۲۳ افزایش داد که نشان‌دهنده‌ی انتظارات تقاضای داخلی ضعیف است.
عربستان سعودی، صادرکننده بزرگ نفت، ممکن است قیمت‌های نفت خود را در ماه فوریه، در آسیا کاهش دهد؛ چرا که با بروز نگرانی‌ها از مازاد عرضه که همچنان بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بهای نفت در این ماه به پایین‌ترین حد ۱۰ ماه اخیر رسیده است.
تحلیلگران Haitong Futures بر این باورند که بازار همچنان نگران تأثیر عوامل کلان مانند فشار نزولی اقتصادی است.
رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ شاهد سال سختی خواهد بود؛ زیرا موتورهای اصلی رشد جهانی – ایالات متحده، اروپا و چین – همگی در حال تضعیف فعالیت هستند.
فدرال رزرو در دسامبر پس از چهار افزایش متوالی ۷۵ واحدی در ثانیه، نرخ بهره را ۵۰ واحد پایه در ثانیه افزایش داد. اگر فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را تشدید کند، این امر می‌تواند بر اقتصاد تأثیر بگذارد و باعث اختلال در مصرف سوخت شود.

به دنبال حمایت از نفت، دلار در روز چهارشنبه پس از ثبت رشدهای بزرگ در جلسه قبل تضعیف شد. دلار ضعیف‌تر معمولاً تقاضا برای نفت را افزایش می‌دهد، چرا که کالاهای دلاری برای دارندگان ارزهای دیگر ارزان‌تر می‌شوند.
نظرسنجی اولیه رویترز در روز دوشنبه نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا احتمالاً ۲.۲ میلیون بشکه افزایش یافته، اما ذخایر تقطیری کاهش یافته است.
گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا قرار است اطلاعات مربوط به ذخایر نفت خام آمریکا را در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر روز چهارشنبه منتشر کند. به علاوه، اداره‌ی اطلاعات انرژی، بازوی آماری وزارت انرژی ایالات متحده، ارقام خود را در ساعت ۱۰:۳۰ صبح (۱۴۳۰ GMT) روز پنج‌شنبه منتشر خواهد کرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید