تاریخ: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰

نفت در چشم‌اندازی مبهم

با وجود نگرانی‌ها پیرامون کندشدن تقاضای چین و در بحبوحه‌ی انتظار سرمایه‌گذاران برای شفاف‌سازی انفجار موشکی لهستان، نفت امروز کمی کاهش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت نفت در روز چهارشنبه اندکی کاهش یافت؛ زیرا سرمایه‌گذاران منتظر شفافیت بیشتر در مورد اصابت موشکی به لهستان بودند. این در حالی بود که داده‌های مختلط موجودی انبارهای ایالات متحده و نگرانی‌ها در مورد کند‌شدن تقاضای چین نیز، عدم‌اطمینان بیشتری را در بازار ایجاد کرد.

معاملات آتی نفت برنت لندن در ساعت ۲۲:۱۸ به وقت شرقی (۰۳:۱۸ GMT)، با ۰.۳ درصد کاهش به ۹۳.۶۰ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۰.۴ درصد کاهش، به ۸۶.۵۸ دلار در هر بشکه رسید. تشدید بالقوه در مناقشه روسیه و اوکراین احتمالا با چشم‌انداز اختلالات بیشتر در عرضه، منجر به افزایش بیشتر قیمت نفت خواهد شد.

گفتنی است که بازارهای نفت خام دقیقاً بر واکنش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به کشته‌شدن دو نفر در بخش شرقی لهستان، متمرکز بود. 

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه نشست اضطراری گروه هفت کشور و رهبران ناتو را در اندونزی تشکیل داد تا درباره‌ی این انفجار گفتگو کنند. به علاوه، وی اعلام کرد که منبع این انفجار موشکی هنوز در دست بررسی است.

قیمت‌های نفت در آغاز درگیری روسیه و اوکراین در اوایل سال جاری، به نزدیکی ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسیده بود که بالاترین سطح از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تلقی می‌شد.

البته پس از آن، این قیمت‌ها به دلیل ترس از اینکه افزایش تورم و نرخ بهره می‌تواند تقاضای نفت خام را کاهش دهد، به شدت عقب‌نشینی کرده بودند.

نفت در چشم‌اندازی مبهم

داده‌های منتشر شده در روز سه شنبه تصویری متفاوت از تقاضای ایالات متحده ترسیم کرد. در حالی که موسسه نفت آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت خام در هفته‌ی گذشته بسیار بیشتر از حد انتظار کاهش یافته است، ذخایر بنزین که شاخصی کلیدی از تقاضای سطح مصرف‌کننده در این کشور است، ۱.۷ میلیون بشکه افزایش یافت.

در کنار این‌ها، افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در چین به عنوان واردکننده‌ی بزرگ نفت نیز شک و تردیدهایی را در مورد تقاضای جهانی نفت خام ایجاد کرد، زیرا این کشور محدودیت‌های بیشتری را در مراکز اقتصادی خود برای جلوگیری از شیوع بیشتر اعمال کرد.

از سوی دیگر، داده‌های کمتر از حد انتظار تورم ایالات متحده، نشانه‌های مثبتی برای بازارهای نفت خام ارائه کرد. قرائت این هفته نشان داد که تورم ممکن است در سال جاری به اوج خود رسیده باشد و نیاز به حرکت‌های جنگ‌طلبانه‌ی کمتر از سوی فدرال رزرو باشد.

پس از انتشار این آمار، دلار به پایین‌ترین حد خود در سه ماه اخیر سقوط کرد و به افزایش قیمت نفت دامن زد.

و در نهایت، اختلالات در عرضه نفت خام، با گزارش توقف خط لوله دروژبا در شرق و مرکز اروپا، نشانه‌های مثبتی برای قیمت‌ها ارائه کرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید