تاریخ: ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
1

نقدینگی پایان سال ۱۴۰۱؛ تقریبا ۶ هزار و ۳۰۰ همت

نخستین نشست خبری خاندوزی در سال جاری یک آمار مهم دربرداشت. طبق اعلام سخنگوی اقتصادی دولت، رشد نقدینگی در پایان سال گذشته حدود ۳۰ درصد برآورد شده است. محاسبات آماری با استناد بر این رشد نشان از ثبت نقدینگی ۶ هزار و ۳۰۰ همتی درپایان ۱۴۰۱ داشته است.

به گزارش اکوایران، نقدینگی در اسفند ۱۴۰۱ دوباره خیز برداشته و مسیری صعودی پیدا کرده است. خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در روز  سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه در نخستین جلسه خبری در سال جاری برآورد از نقدینگی را اعلام کرده و طی آن جهش ماهانه این شاخص نزدیک به ۳ درصد به ثبت رسیده است.

برآورد نقدینگی در سال ۱۴۰۱

طبق اعلام خاندوزی میزان نقدینگی در سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را نسبت به سال قبل داشته است. بررسی داده های آماری با استناد بر این اطلاعات نشان می دهد وضعیت رشد نقطه ای نقدینگی (رشد هر شاخص در هر مقطع نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته) نزولی بوده و در هر ماه از رشد نقطه ای آن کاسته شده است.

در پایان سال گذشته نیز در صورت صحت آمار خاندوزی رشد ۳۰ درصدی نقدینگی کمترین سطح را در مقایسه سه ساله داشته است. اما این جهش در بعد ماهانه بیشتر از ماه قبل به ثبت رسیده است.

رشد نزدیک به ۳ درصدی نقدینگی در اسفند ۱۴۰۱

براساس رشد ۳۰ درصدی نقدینگی در اسفند ۱۴۰۱، حجم این شاخص در پایان سال قبل برابر با ۶ هزار و ۲۸۲ هزار میلیارد تومان بوده و رشدی ۲.۹ درصدی را نسبت به ماه قبل خود داشته است. جهشی تقریبا معادل با ۳ درصد که از ۶ ماه منتهی به اسفند ماه بالاتر بوده است.

با وجود آن که رشد ماهانه اسفند در این مقطع بالاترین سطح را در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ داشته اما همچنان کمترین رشد را در مقایسه با اسفند ماه سال های گذشته داشته است. به طور کلی به دلیل رشد پرداخت معوقات، عیدی ها و حقوق بازنشستگان در پایان هر سال، نقدینگی جهش محسوسی را ثبت می کند اما در سال گذشته در مقایسه با اسفند ماه سال های گذشته کم تر بوده است.

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید