تاریخ: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

نقش جدید بیت کوین در اقتصاد شکننده جهانی

افزایش شدید نرخ‌های بهره اقتصاد جهانی را با خطر رکود و بازارها را با خطر ویرانی مواجه کرده است. در این شرایط، بیت کوین ممکن است در نقش یک منجی ظاهر شود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین تلگراف، آشفتگی‌ها و مشکلات عدیده‌ای که در طول سال ۲۰۲۲ در بازارهای جهانی تجربه کرده‌ایم – تنش‌ها و تحولات ژئوپلیتیک، پیامدهای همه‌گیری کرونا بر اقتصاد جهانی، افزایش افسارگسیخته‌ی تورم در کشورهای مختلف و بدهی‌های سنگین دولت‌های در سراسر جهان – نشان‌دهنده‌ی آغاز یک دوره‌ی جدید در اقتصاد جهانی هستند. همه‌ی مشکلات و نقصان‌ها در فضایی ایجاد شده‌اند که در آن، دلار ایالات متحده به عنوان مهم‌ترین ارز ذخیره‌ی جهانی عمل می‌کند. در حال حاضر، حدود ۴۰ درصد از صادرات جهانی به وسیله‌ی این ارز انجام می‌شود.
ولی تاریخ به ما نشان داده است که ارزهای مختلفی را می‌توان به صورت هم‌زمان به عنوان ارز ذخیره‌ی جهانی به کار برد. هم‌اکنون، بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند تا به ارز ذخیره‌ای دست یابند که از درگیری‌‌ها و تنش‌های سیاسی جهانی مصون باشد؛ و بیت‌کوین (BTC) می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد. چنان‌چه بیت کوین به‌عنوان یک ارز ذخیره‌ی جایگزین به کار گرفته شود، به زودی شاهد دوره‌ای جدید در اقتصاد جهانی خواهیم بود که در آن، معاملات و تجارت‌ها بر پایه‌ی بیت‌کوین انجام خواهند شد – در این صورت، شاهد ظهور یک پدیده‌ی ژئوپلیتیکی جدید خواهیم بود.
شبکه‌ی بیت کوین خود را برای رسیدن به این جایگاه آماده می‌کند.
ارزهای ذخیره‌ی مختلفی هم‌اکنون در جهان وجود دارند؛ از دلار آمریکا گرفته تا یوان چین، ین ژاپن و غیره. ولی در حال حاضر، دلار آمریکا از نظر حجم استفاده به عنوان بزرگ‌ترین ارز ذخیره‌ی جهانی شناخته می‌شود.
ولی ایده‌ی تجارت بر پایه‌ی بیت کوین بر اساس این حقیقت شکل گرفته است که بیت کوین نیز مانند ارزهای محبوب جهانی، می‌تواند به عنوان ارز ذخیره‌ای عمل کند که به موازات سایر ارزهای ذخیره کاربرد داشته باشد. واقعیت‌های ژئوپلیتیک کنونی نشان می‌دهند که عرضه و تقاضا مهم‌ترین اهرم فشار بین کشورها است. در این وضعیت، کشورهایی که دارای مواد خام، ظرفیت‌های تولید بالا یا هر ویژگی ارزشمند و پرتقاضای دیگری برای اقتصاد جهانی هستند، همواره دست بالا را در مذاکرات دارند.
در این میان، ارزهای ذخیره که عموما متعلق به کشورهای محدود و هم‌چنین، در خدمت منافع ملی آن کشورها هستند، به ابزاری برای تسویه حساب‌های سیاسی تبدیل می‌شوند. ولی بیت کوین یک وسیله‌ی پرداخت کاملا بی‌طرف و غیرسیاسی است که فارغ از هرگونه کنترل و دستکاری می‌تواند صرفا به وظیفه‌ی ذاتی خود، یعنی ابزاری برای پرداخت، عمل کند.
البته، بیت کوین مانند هر ارز دیگری می‌تواند دستخوش تنش‌ها و مشکلات اقتصادی قرار بگیرد. یعنی کاهش ارزش اسمی آن نشانه‌ی فقدان ارزش ذاتی نیست. در حال حاضر، شاید بزرگ‌ترین مانع برای رسیدن بیت کوین به جایگاه اصلی خود عدم پذیرش عمومی آن در سطح جهانی باشد. ولی این عدم پذیرش عمومی نه به خاطر عدم استقبال مردم، بلکه به خاطر مقاومت دولت‌ها در گسترش و ترویج آن اتفاق افتاده است.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۹:۳۰ روز شنبه ۳ دی – بیت کوین با ۰.۰۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۶,۸۲۵ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون به ۳۲۳,۷۵۴,۸۸۱,۵۴۲ دلار رسیده است. هم‌چنین، حجم معاملات بیست و چهار ساعته‌ی بیت کوین تا این لحظه، ۱۴,۶۵۱,۹۹۴,۴۲۶ دلار بوده است.   

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید