یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ /
21010
۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
9 بازدید
۰

نوسان ارزهای کلیدی در مصاف دلار

در حالی ارزهای کلیدی همچون یورو، پوند و ین ژاپن با نوسانات زیادی مواجه بودند، دلار آمریکا پس از انتشار گزارش قیمت‌های تولیدکننده افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، دلار روز جمعه پس از رشد نسبتأ وسیع‌تر در قیمت‌های تولیدکننده ایالات متحده در ماه ژوئیه، افزایش یافت و منجر به صعود بازدهی خزانه‌داری نیز شد؛ با این وجود، حدس و گمان‌هایی مبنی بر نزدیک‌شدن فدرال رزرو به پایان چرخه‌ی افزایش نرخ‌های بهره در بین معامله‌گران جریان دارد.
در همین راستا، شاخص دلار که معیاری برای سنجش ارزش دلار در برابر شش همتای آن است، در حالی که به چهارمین هفته‌ی متوالی صعود می‌رود، ۰.۲۱ درصد افزایش یافت، که در واقع پس از جهش از پایین‌ترین سطح ۱۵ ماهه در اواسط ژوئیه در سایه‌ی نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری نیروی کار در ایالات متحده، حدود ۲.۹ درصد افزایش را ثبت کرد.
از طرفی، ین ژاپن در حال عبور از آستانه‌ی ۱۴۵ به ازای هر دلار بود که باعث مداخله‌ی مقامات ژاپن در سپتامبر ۲۰۲۲ شد. در کنار آن، جهش هزینه‌ی خدمات با سریع‌ترین شتاب در نزدیک به یک سال گذشته، منجر به افزایش شاخص قیمت تولیدکننده شد که معامله‌گران را آشفته کرد.
دلار آخرین بار در سطح ۱۴۴.۹۵ ین بود که ۰.۱۵ درصد در روز افزایش داشت. در واقع، دلار قوی‌تر باعث شد ین در معاملات اواخر بعد از ظهر برای مدت کوتاهی به ۱۴۵.۰۳ برسد که بالاترین سطح از ۳۰ ژوئن بوده است.
با نگاهی به چشم‌انداز ارزی در کشور آفتاب تابان، ژاپن در سپتامبر گذشته، زمانی که دلار از ۱۴۵ ین گذشت، در بازارهای ارز مداخله کرد که باعث شد وزارت دارایی اقدام به خرید ین کند و این جفت ارز را به حدود ۱۴۰ ین برساند. شایان ذکر است که ارزش ین در برابر دلار در سال جاری بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.
اما به گفته‌ی وزارت کار، در ۱۲ ماه منتهی به جولای، PPI پس از افزایش ۰.۲ درصدی ماه قبل، ۰.۸ درصد افزایش یافت. نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان حاکی از آن است که پیش‌بینی می‌شود شاخص PPI در ماه ۰.۲ درصد افزایش یابد که نسبت به سال گذشته ۰.۷ درصد رشد را منعکس می‌کند.
تیری ویزمن، استراتژیست ارزهای جهانی در مک کواری در نیویورک، بدان دلیل افزایش ۰.۵ درصدی  PPI خدمات را بزرگترین افزایش از آگوست گذشته قلمداد کرد که شامل کل بخش‌های حاشیه سود خرده‌فروشان و عمده‌فروشان می‌شود.
ویزمن همچنین با اشاره به ۰.۰ درصدی  PPI انرژی در ماه، خاطرنشان کرد: «بازار همچنین نگران این است که بالارفتن هزینه‌های انرژی باعث افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) شود. هم‌اکنون همه با توجه به قیمت انرژی، نگران بالابودن CPI سرفصل هستند، اما اگر تقاضای نهایی PPI به میزان  ۰.۸ درصد باشد، واقعاً نمی‌شود بیش از حد در مورد آن کاری کرد.
داده‌های CPI در روز پنج‌شنبه بیانگر آن بود که تورم مصرف‌کننده در ماه گذشته، ۰.۲ درصد افزایش داشته است که ۳.۲ درصد افزایش را در ۱۲ ماه منتهی به جولای به تصویر می‌کشد و با رشد ماه ژوئن مطابقت دارد.

داده‌ها از آن زمان به بعد، همواره کاهش سرعت تورم را منعکس کرده‌اند و منجر به بروز شرط‌بندی‌هایی مبنی بر عدم افزایش نرخ‌ها توسط فدرال رزرو شده‌اند. البته ناگفته نماند پس از اینکه خزانه‌داری در صدد افزایش برآورد استقراض خود برای سه ماهه‌ی سوم برآمد، بازدهی افزایش یافت.
ماروین لو، استراتژیست ارشد کلان جهانی در استیت استریت در بوستون با تأکید بر داده‌های دلگرم‌کننده‌ در حوزه‌ی تورم، دستیابی به هدف دو درصدی پایدار فدرال رزرو را مستلزم وجود بازار کاری نه‌چندان قدرتمند دانست و خاطرنشان کرد: «این کار انجام نمی‌شود، مگر اینکه گزارش‌های CPI را دریافت کنیم که در حدود ۲ درصد پایدار باشند و بازار شغلی نیز متعادل در نظر گرفته شود».
معامله‌گران آتی هم‌اکنون با احتمال ۸۸.۵ درصد در نظر می گیرند که فدرال رزرو نرخ بهره‌ی معیار خود را در محدوده‌ی ۵.۲۵ الی ۵.۵ درصدی خود در زمان نشست سیاست‌گذاران در ماه سپتامبر رها کند. گفتنی است که قبل از انتشار داده‌های تورم، این شانس بالای ۸۵ درصد بود.
در چشم‌انداز ارز واحد، یورو در روز جمعه، با ۰.۳ درصد کاهش به ۱.۰۹۴۶ دلار رسید و دلار در برابر فرانک سوئیس نیز ۰.۰۶ درصد کاهش یافت.
در جاهای دیگر، پس از آنکه داده‌ها رشد چشمگیر اقتصاد بریتانیا را در ماه ژوئن نشان دادند، پوند برای اولین بار در چهار روز گذشته افزایش یافت و بدین ترتیب برخی نگرانی‌ها در مورد تأثیر تورم بالا و متعاقب آن نرخ‌های بالا را برطرف کرد.
پوند که همچنان به سمت چهارمین افت هفتگی پیش می‌رود، آخرین بار با ۰.۱۵ درصد افزایش در روز در سطح ۱.۲۶۹۴ دلار معامله شد.

11 ماه پيش [ 4133 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
2 ماه پيش [ 177 بازدید ]
1 ماه پيش [ 138 بازدید ]
5 ماه پيش [ 130 بازدید ]
19 روز پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 122 بازدید ]
27 روز پيش [ 112 بازدید ]
1 سال پيش [ 94 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
19 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 20 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 34 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 روز پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 19 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 38 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 23 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 32 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید