تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۸:۴۳

نوسان نرخ بهره بین بانکی در محدوده ۲۰ درصد ادامه دارد

نرخ بهره بین بانکی در پایان هفته گذشته با رشد ۰.۰۴ واحد درصدی همراه شد و رقم ۲۰.۹ درصد را به ثبت رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین بروزرسانی بانک مرکزی از نرخ بهره بین بانکی از افزایش این نرخ مهم برای بانک‌ها حکایت دارد. بر اساس آنچه که بانک مرکزی در وبسایت رسمی خود منتشر کرده است، نرخ سود بازار بین بانکی در چهارمین هفته آبان ماه با افزایش ۰.۰۴ واحد درصدی مواجه شده است. بنابراین نرخ مذکور در پایان روز ۲۵ ماه رقم ۲۰٫۹ درصد را به ثبت رساند.

نرخ بهره بین بانکی به کجا می‌رود؟

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهند که روند نوسانی نرخ بهره بین بانکی باعث شده که این نرخ برای ۱۱ هفته متوالی درجا زده و در محدوده ۲۰٫۸ درصد تا ۲۱ درصد افت و خیز داشته باشد.

به طوری که با تداوم این نوسانات، نرخ سود بازار شبانه بار دیگر در محدوده‌ای قرار گرفت که در ۶ مهر ماه تجربه کرده بود.

به علاوه، با سیاست‌های بانک مرکزی، نرخ بازار بین بانکی از نیمه مرداد ماه ۱۴۰۱ تاکنون در کانال ۲۰ درصدی سرکوب شده است. با این تفاسیر، به نظر نمی‌رسد که سود بازار بین بانکی همچنان اجازه شکستن سقف کانال ۲۰ درصد و ورود به محدوده پایین‌تر را داشته باشد.

نرخ بهره بین بانکی به ثبات رسیده؟

تداوم حرکت نرخ بهره بین بانکی در کانال ۲۰ درصدی در هفته‌های گذشته، واکنش علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی را نیز در پی داشت. به طوری که وی در بخشی از اظهارات خود درباره روند اخیر نرخ بهره بین بانکی گفت: نرخ سود بین بانکی اکنون به یک ثبات رسیده است و نوسان زیادی ندارد و در کمتر از ۲۱ درصد تثبیت شده است.

با این وجود بررسی روند نرخ بهره بانکی در سال جاری شبهاتی را درباره این ادعا بوجود می‌آورد.

سرکوب ادامه دارد

نرخ مذکور سال ۱۴۰۱ را با روندی صعودی آغاز کرد و در ۳۰ تیر ماه، سقف تاریخی خود را در ۲۱.۳۱ درصد به ثبت رساند.

نگرانی اهالی بازار سرمایه و فشار آنها بر بانک مرکزی سبب شده که سرکوب این نرخ از همان زمان آغاز شده و این نرخ بار دیگر به کانال ۲۰ درصد سقوط کند.

از طرف دیگر، بانک مرکزی در ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از سیاست‌ها را در پیش گرفته که منابع بانک‌ها را با تهدیدهای جدی مواجه می‌کند.

از وام‌های تکلیفی و سرمایه‌گذاری اجباری بانک‌ها حوزه‌های مختلف گرفته تا امهال مطالبات بانکی، سیاست‌هایی هستند کسری منابع بانک‌ها را در پیش داشته است.

با این وجود بانک مرکزی با سرکوب نرخ بهره بین بانکی، بانک‌ها را برای تامین منابع مورد نیاز خود به اضافه برداشت تشویق می‌کند.

این سیاست باعث شده که اضافه برداشت‌ها از منابع بانک مرکزی در سال ۱۴۰۱ اوج بگیرد و در تیر ماه این سال، رکورد جدیدی را بجا بگذارد. موضوعی که نتیجه‌ای جز افزایش حجم نقدینگی و در پی آن رشد نرخ تورم ندارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید