تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳

نگران فروش نهنگ‌ها باشیم؟

بیت کوین پس از ثبت پایین‌ترین قیمت خود در دو سال اخیر، هم‌زمان با بازگشایی وال استریت در ۲۲ نوامبر (۱ آذر) دوباره به بالای ۱۶٬۰۰۰ دلار بازگشت. با این حال، شکل‌گیری یک حمایت جدید در محدوده ۱۲٬۰۰۰ دلاری، بسیاری از سرمایه‌گذاران را نگران فروش نهنگ‌ها کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، همان طور که از نمودار زیر پیداست، قیمت بیت کوین روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به زیر ۱۶٬۰۰۰ دلار کاهش یافته و در ادامه تا ۱۵٬۴۸۰ دلار سقوط کرده است.

در این میان، شایعات پیرامون شرکت‌های تابعه دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group)، از جمله گری‌اسکیل که اکنون در مرکز شایعات مربوط به پیامدهای ورشکستگی صرافی FTX قرار دارد، نظرات تحلیلگران را تحت تأثیر قرار داده است.

طبق داده‌های پلتفرم متریال ایندیکیتورز (Material Indicators)، دیوار خرید ۱۲٬۰۰۰ دلاری در نهایت می‌تواند تنها چیزی باشد که از بازار در صورت فروش بیشتر سرمایه‌گذاران در دوره تعطیلات شکرگزاری (۳ تا ۶ آذر) محافظت می‌کند.

متریال ایندیکیتورز در توییتر خود دراین‌باره گفته است:

بیش از ۳۰۰میلیون دلار بیت کوین جایی بین ۱۲٬۰۰۰ دلار و قیمت‌های فعلی خریداری شد‌اند. این دیوار خرید جدید ۷۰میلیون دلاری می‌تواند محافظی برای تعطیلات پیش رو باشد؛ یک فروش احتمالی که می‌تواند تحت‌تأثیر گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت گری‌اسکیل یا چیز دیگری اتفاق بیفتد. صرف‌نظر از اینها، همیشه مراقب دیوارهای خرید بزرگ جدید هستیم.

مارتون (Maartunn)، تحلیلگر فعال در کریپتو کوانت (CryptoQuant) نیز یک هیت‌مپ از دفتر سفارشات بایننس منتشر کرده است که سطوح مختلف خرید و فروش فعال را نشان می‌دهد.

در همین حال، اهداف نزولی برای قیمت بیت کوین با شروع هفته عمدتاً روی ۱۴٬۰۰۰ دلار یا کمتر متمرکز شده است.
سرمایه‌گذاران فشار را احساس می‌کنند

پلتفرم تحلیل آن‌چین گلس‌نود (Glassnode) در آخرین شماره از خبرنامه هفتگی خود به این موضوع اشاره کرده است که نرخ خرج‌کردن مقادیر قابل‌توجه بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت افزایش یافته است.

گلس‌نود گفته است:

عرضه در اختیار سرمایه‌گذاران بلندمدت پس از فروپاشی FTX، برابر با ۸۴٬۵۶۰ واحد بیت کوین کاهش یافته که همچنان یکی از قابل‌توجه‌ترین کاهش‌ها در سال گذشته است و این کاهش عرضه همچنان ادامه دارد.

علاوه بر این، بزرگترین سرمایه‌گذاران بیت کوین، یعنی نهنگ‌ها، در این مدت دارایی خود را در بازار توزیع می‌کردند؛ این اتفاق علی‌رغم این رخ داده است که داده‌های قبلی نشان می‌داد که آدرس‌های خاصی قبلاً خرید را در کف قیمت آغاز کرده‌اند.

گلس‌نود افزود:

دسته نهنگ‌ها در حال حاضر در حالت توزیع (فروش) خالص قرار دارد و بین ۵٬۰۰۰ تا ۷٬۰۰۰ بیت کوین مازاد را به صرافی‌ها ارسال می‌کنند. در همین حال، برداشت بیت کوین از صرافی‌ها در تمامی گروه‌ها به بالاترین حد خود رسیده است. تأثیر بحران سقوط FTX همچنان ادامه دارد و باید دید که متزلزل‌شدن اعتماد سرمایه‌گذاران چقدر گسترده بوده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید