تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷

نگهبان قدرتمند دلار

ارزش دلار در ماه‌های اخیر با حرکت در یک روند صعودی به رکوردهای جدیدی رسیده است. حرکتی که به نظر فعلا قصد تغییر جهت ندارد. چه چیزی دلار را باارزش کرد؟

در ۲۰ سال گذشته دلار توانست از آزمون‌های سختی سربلند بیرون بیاید؛ از بحران مالی سال ۲۰۰۸ تا پاندمی کرونا. در دوران کرونا تورم به اقتصاد آمریکا تحمیل شد اما دلار به دلیل مداخله‌های تهاجمی فدرال رزرو نه تنها تضعیف نشد، بلکه تقویت هم شد. رشد شرکت‌های آمریکایی و قدرت‌نمایی این کشور در بازار انرژی هم در ارزش دلار موثر بود. با این حال به نظر نگهبان قوی‌ای به نام فدرال رزرو، نقش اصلی را در وضعیت فعلی دلار بازی کرده است.

فرهاد نیلی اقتصاددان، در فارکست این هفته، مقاله اکونومیست در خصوص قدرت دلار و خطرات احتمالی آینده این ارز را تحلیل کرده است. با توجه به اینکه دلار برای آمریکا تبدیل به یک تسلیحات اقتصادی علیه دشمنانش شده، آیا دنیا به مقابله جدی‌تر با این ارز خواهد پرداخت؟

قسمت دهم از فصل چهارم فارکست، در بخش‌های فناوری و کسب و کار نیز موضوعات جالبی را انتخاب کرده است؛ از موج استخدام فارغ‌التحصیلان اقتصاد در شرکت‌های بزرگ که حسین نیلی در موردش صحبت می‌کند، تا استخدام نیروی کار با وجود هراس از رکود با تحلیل مهدی حق‌باعلی.

فارکست را از آدرس‌های زیر دنبال کنید:

اینستاگرام فارکست

کست باکس فارکست 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید