تاریخ: ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۴

هر روز ۳۵۰ توکن تقلبی ایجاد می‌شود!

طبق گزارش موسسه‌ ناظر بر خطرات بلاک‌چین، از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۱۸,۰۰۰ توکن اسکم (توکن کلاهبرداری) در دنیای کریپتو ایجاد شده‌‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین تلگراف، بر اساس گزارش موسسه‌ی سولیدوس، نهاد ناظر بر ریسک‌های بلاک‌چین، در طول سال ۲۰۲۲ روزانه بیش از ۳۵۰ ارز دیجیتال تقلبی یا «توکن اسکم» ایجاد شده‌اند؛ و میلیون‌ها سرمایه‌گذار تاکنون توسط این پروژه‌های کلاهبرداری فریب خورده‌اند.
بر اساس گزارش سال ۲۰۲۲ موسسه‌ی سولیدوس، از ابتدای امسال تا ۱ دسامبر (۱۰ آذر)، ۱۱۷,۶۲۹ «توکن اسکم یا توکن کلاهبرداری» وارد دنیای کریپتو شده‌اند. میزان این توکن‌های تقلبی نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش موسسه‌ی سولیدوس، در طول سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۸۳,۴۰۰ توکن کلاهبرداری تولید شده بود.
به ادعای موسسه‌ی سولیدوس، بایننس‌چین میزبان بیش‌ترین تعداد توکن‌های کلاهبرداری بوده است. ۱۲ درصد از این توکن‌های اسکم متعلق به بایننس‌چین هستند. شبکه‌ی اتریوم (ETH) نیز با سهم ۸ درصدی خود از توکن‌های کلاهبرداری، در جایگاه دوم قرار دارد.

یکی از انواع کلاهبرداری‌ها در دنیای کریپتو «راگ پول» نام دارد. راگ پول (rug pull) یک اصطلاح انگلیسی و به معنی «کشیدن فرش از زیر پای افراد است.» قربانیان این نوع کلاهبرداری معمولا سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری هستند که می‌خواهند در هر پروژه‌ی تازه‌ای سرمایه‌گذاری کنند. در این نوع کلاهبرداری، افراد سودجو توکن تازه‌ای را ایجاد می‌کنند و با تبلیغات فراوان باعث افزایش قیمت آن می‌شوند. در نهایت، آن‌ها تمام پول حاصل از عرضه‌ی اولیه‌ی توکن را برداشت کرده و ناپدید می‌شوند.
از سپتامبر ۲۰۲۰ تاکنون، تقریبا ۲ میلیون سرمایه‌گذار از این قبیل کلاهبرداری‌ها متضرر شده‌اند؛ این رقم از مجموع ۱.۸ میلیون سرمایه‌گذاری که تحت تاثیر ورشکستگی صرافی‌های کریپتو نظیر اف‌تی‌ایکس، سلسیوس و غیره متضرر شده‌اند، نیز بیش‌تر است.

۲۰۲۲، سالی سراسر سرد و تاریک برای کریپتو بود. بازار کریپتو به دلایل مختلفی گرفتار چنین وضعیتی شده است. برخی از این دلایل ریشه‌های خارجی دارند؛ نظیر تنش‌های بین‌المللی، همه‌گیری کرونا، افزایش شدید تورم و غیره. ولی عوامل داخلی این صنعت نیز نقش برجسته‌ای در سقوط بازار کریپتو داشته‌اند. فعالان حوزه‌ی کریپتو همواره تلاش کرده‌اند تا اعتماد مردم را به این صنعت افزایش دهند تا با پذیرش عمومی هر چه بیش‌تر ارزهای دیجیتال، صنعت کریپتو به شکوفایی برسد.
ولی برخی از مدیران و افراد سرشناس در این صنعت با سوءمدیریت یا سودجویی همواره تاثیر مخربی بر وضعیت بازار کریپتو داشته‌اند. افرادی نظیر دوکوان، بنیانگذار ترافرم لبز، یا سم‌بنکمن فراید، مدیرعامل و بنیانگذار اف‌تی‌ایکس و سایر افراد سودجو و کلاهبردار علاوه بر نابود کردن سرمایه‌های مشتریان، اعتماد عمومی را نیز نسبت به دنیای کریپتو نابود کرده‌اند.
بیت‌ کوین (BTC) به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۲ ضربات مهلکی را دریافت کرده و از بالاترین قیمت تاریخی خود فاصله‌ی زیادی گرفته است. هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۹:۱۵ صبح روز سه‌شنبه ۲۹ آذر – بیت کوین با ۰.۳۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۶,۷۷۸ دلار معامله می‌شود. عملکرد هفتگی بیت کوین هم‌چنان منفی است، زیرا ارزش آن نسبت به هفت روز گذشته ۲.۲۷ درصد کاهش یافته است. ارزش کل بازار بیت کوین نیز هم‌اکنون به ۳۲۲,۸۰۹,۸۳۷,۱۰۱ دلار رسیده است.  

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید