شنبه, ۵ اسفند ۱۴۰۲ /
15633
۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵
9 بازدید
۰

هفته‌‌ی سرازیری نفت و طلا!

در هفته‌ای که گذشت، گاز طبیعی با استقبال فروش مواجه شد، اما طلا پیرو گزارش مشاغل ایالات متحده حدود ۳ درصد کاهش یافت؛ نفت نیز کاهش ۷ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اینوستینگ» در یادداشتی تحلیلی رویدادهای کلیدی و نوسانات قیمت برخی دارایی‌ها از قبیل طلا، نفت و گاز را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؛ در این یادداشت به پدیده‌ی تورم نیز اینگونه پرداخته شده است:
بیکاری و تورم در تئوری با یکدیگر در تضاد هستند. بدیهی است زمانی که افراد بیشتری بیکار هستند، فشار قیمت‌ها کمتر خواهد بود. اما در سطح عمیق‌تر، به اصطلاح رابطه‌ی معکوس پیچیده‌تر است و می‌تواند حقیقتأ مخرب باشد. به عنوان مثال، انفجار گزارش مشاغل ایالات متحده ژانویه که در روز جمعه منتشر شد، بر اساس آنچه فدرال رزرو آن را کاهش تورم می‌نامد، نمونه‌ای از این نوع است و سقوط بازار نفت در این هفته نیز از همین عامل نشأت می‌گیرد.

از لحاظ تاریخی، یک همبستگی مثبت قوی بین مشاغل و قیمت نفت خام وجود داشته است و این کاملا منطقی است. هنگامی که تعداد بیشتری از مردم شاغل، و در حال رفت و آمد هستند، (علی‌رغم فرهنگ کار در خانه پس از همه‌گیری)، برای جابجایی آن‌ها به سوخت‌ حمل‌ونقل بیشتر، از جمله بنزین، نیاز است.
بنابراین، جای تعجب نیست که پس از انتشار فهرست حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ژانویه یا NFP، گزارش وزارت کار، قیمت نفت‌خام بیش از ۲.۵ درصد افزایش یافت؛ چرا که گاوهای نفتی سعی کردند از ارتباط معمولی بین این داده‌ها و تقاضای انرژی بهره‌برداری کنند.
اما افزایش سریع دلار در همان گزارش مشاغل باعث افزایش قیمت نفت خام شد.
نفت در نهایت با طلا و سایر کالاها غرق در خون شد! زیرا بازگشت دلار از پایین‌ترین سطح ۱۰ ماهه باعث شد مواد خام در ایالات متحده قیمت‌گذاری شوند و بدین ترتیب، ارز برای دارندگان غیردلاری گران‌تر شد.
قیمت نفت خام در هفته‌ی گذشته، ۷ درصد کاهش یافت و شاخص جهانی برنت را به زیر ۸۰ دلار در هر بشکه رساند در حالی که WTI یا وست تگزاس اینترمیدیت ایالات متحده به زیر ۷۰ دلار رسید.
این موضوع، یک چیز را ثابت کرد: گزارش مشاغل خوب ایالات متحده، تضمینی برای افزایش قیمت نفت نیست – البته نه در زمانی که شما باید با بازگشت دلار و عدم اطمینان در نرخ مبارزه کنید.
بر اساس گزارش NFP، حدود ۵۱۷۰۰۰ شغل در ماه گذشته افزوده شده است – در مقابل تعداد ۲۶۰۰۰۰ در دسامبر و تقریباً سه برابر بیشتر از رشد پیش‌بینی‌شده‌ی ۱۸۵۰۰۰. عملکرد بهتر، چالش جدیدی را برای فدرال رزرو ایجاد کرد که امیدوار بود افزایش شدید نرخ بهره که در سال گذشته شاهد آن بودیم، به اندازه‌ی کافی بازار کار و شرط‌بندی‌ها را آرام کند تا از این طریق، تورم به هدف خود بازگردد.
اگر فدرال رزرو در برنامه‌ی خود در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره در سال جاری تجدید نظر کند، نرخ بهره ممکن است به رشد خود ادامه دهند. البته بانک مرکزی از افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در دسامبر به ۲۵ واحد در فوریه رسید.
جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گویی چالش سخت‌تری را برای امسال احساس می‌کند، وی روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری ابراز داشت که در حالی که سرعت افزایش شغل در اواخر سال گذشته کاهش یافته، بازار کار همچنان نامتعادل است.
فدرال رزرو در یک چرخه‌ی انقباض پولی که در مارس ۲۰۲۲، دو سال پس از شیوع ویروس کرونا آغاز شد، نرخ‌ها را تا ۴۵۰ واحد افزایش داد که منجر به تریلیون‌ها دلار هزینه‌های کمکی شد که علاوه بر تقویت اقتصاد، تورم شدید را رقم زد.
تورم، که توسط CPI یا شاخص قیمت مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌شود، در ماه ژوئن به بالاترین حد خود در چهار دهه‌ی گذشته رسید و این امر بیانگر آن است که سالانه ۹.۱ درصد افزایش یافت. در دسامبر، CPI سالانه ۶.۵ درصد رشد کرد که کندترین رشد از اکتبر ۲۰۲۱ تلقی می‌شد. اما همچنان بیش از سه برابر هدف فدرال رزرو برای ۲ درصد در سال بود.

با این حال، پاول با تأکید بر اینکه «برای اولین بار، روند کاهش تورم آغاز شده است» صراحتأ اظهار داشت: «ما می‌توانیم آثار آن را مشاهده کنیم. ما هم‌اکنون آن را در قیمت کالاها می‌بینیم.»
گاز طبیعی و چشم انداز قیمت
بنا به اظهار دیکسیت از SKCharting، گاز با شرایط فوق‌العاده‌ای فروش رفته است و شاخص قدرت نسبی هفتگی آن اکنون در ۲۸ است، که با الگوی ۸ هفته نزولی در طول کاهش از ۱۰ دلار به ۴.۷۵ دلار مطابقت دارد.
وی افزود: «بازگشت کوتاه‌مدت از پایین‌ترین سطح ۲.۳۵ دلاری این هفته یک احتمال است، اما این امر، نیاز به پذیرش واضح بالای ۲.۸۷ دلار برای پتانسیل صعودی به ۳.۳۰ دلار را دارد. پایداری زیر ۲.۸۷ دلار قیمت‌ها را تحت فشار نگه می‌دارد و تلاش می‌کند عمیق‌تر شود.»
چشم‌انداز نوسانات طلا در هفته‌ی گذشته
طلا در روز جمعه پس از گزارش بمب‌افکن مشاغل ایالات متحده در ماه ژانویه تقریباً ۳ درصد سقوط کرد و بدین ترتیب فلز زرد از هدف ۲۰۰۰ دلاری در هر اونس که گاوهای نر در فضا به آن چشم دوخته بودند، دور شد.
طلا روز جمعه برای تحویل در آوریل در کامکس نیویورک پس از رسیدن به ۱۸۶۸.۳۰ دلار در هر اونس که ۵۳.۹۰ دلار یا ۲.۸ درصد کاهش داشت، در آخرین معاملات در سطح ۱۸۷۷.۷۰ دلاری معامله شد و در طول این جلسه به پایین‌ترین سطح چهار هفته‌ی اخیر خود یعنی ۱۸۷۴.۵۵ دلار رسید.
قیمت لحظه‌ای طلا که برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، به ۱۸۶۴.۹۳ دلار رسید که ۴۷.۶۴ دلار یا ۲.۴۹ درصد کاهش داشت.
سقوط طلا با شاخص دلار و بازدهی در ایالات متحده اتفاق افتاد. از طرفی، اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز افزایش یافت.
وزارت کار گزارش داد که رشد حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی در ماه ژانویه تقریباً سه برابر بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود که چالش جدیدی را برای امیدواری‌های فدرال رزرو پیرامون سردشدن بازار کار و دستمزدها برای رساندن تورم به هدف موردنظر ایجاد کرد.

چشم‌انداز قیمت طلا از نگاه تحلیلگران
دیکسیت خاطرنشان کرد که تنها دو روز طول کشید تا طلا صعود ۳۰ روزه‌ی خود را از ۱۸۶۰ دلار به ۱۹۶۰ دلار خنثی کند.
وی افزود: «در هفته‌ی پیش رو، طلا باید در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه، سطح ۱۸۵۴ دلاری خود را حفظ کند، در غیر این صورت، فلز با خطر افزایش تا ۱۸۴۲ دلار و ۱۸۲۸ دلار مواجه خواهد شد.»
بنا به اظهارات دیکسیت، قبل از آزمایش مجدد منطقه‌ی مقاومت و عرضه‌ی اصلی در ۱۹۲۹ دلار، هر بازیابی با چالش‌هایی در سطوح ۱۸۷۸ تا ۱۸۸۵ دلار و به دنبال آن ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ دلار مواجه خواهد شد.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4003 بازدید ]
1 سال پيش [ 254 بازدید ]
3 ماه پيش [ 207 بازدید ]
1 ماه پيش [ 172 بازدید ]
23 روز پيش [ 131 بازدید ]
5 ماه پيش [ 126 بازدید ]
11 روز پيش [ 115 بازدید ]
5 ماه پيش [ 115 بازدید ]
19 روز پيش [ 101 بازدید ]
1 ماه پيش [ 86 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 دقيقه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 9 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 21 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 25 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 19 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 18 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 21 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 11 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید