تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

هفته بدون کاهش در نرخ سود بازارها

در هفته اول دی ماه یک بازار در رکود بوده و دو بازار دیگر مسیر ثابت خود را ادامه دادند. بازارهایی که می توانند تعیین کننده شاخص های مهم کلان اقتصادی باشند. برخی تغییرات ثبت شده در هفته اخیر را نشان از تداوم کسری منابع در نظام بانکی می دانند.

سه بازار مهم در کشور به نوعی معاملات مهم مالی در ایران را پوشش می دهند. در این بازار ها بانک مرکزی بانک ها و دولت عناصر مهم و تاثیرگذار قلمداد می شوند که تغییر داد وستد آن ها می تواند امری مهم در شکل گیری متغیرهای اقتصاد کلان و از همه مهمتر تورم باشد. 

بانک ها از بازار اولیه اوراق می خرند و آن رادر بازار باز وثیقه داد وستد و استقراض خود از بانک مرکزی قرار می دهند. اتفاقی که می تواند نرخ بهره و در ادامه تورم را تغییر دهد. گذشته از آن مشارکت بالاتر مشتریان در بازار اولیه، جایی که دولت در آن اوراق می فروشد تا کسری بودجه را تامین کند، خود امری مهم و غیر تورمی شمرده می شود. دلیلش هم درآمدزایی دولت از مسیری است که چاپ پول کمتری را به همراه دارد.

در همین رابطه در هفته اخیر سطح خرید اوراق از دولت بار دیگر پایین آمده و صفر شد. موضوعی که علاوه بر اثر منفی درآمدی آن برای دولت می تواند علامتی از کسری دامنه دار در نظام بانکی باشد.

با این حال بررسی های آماری از وضعیت بازارها در این هفته نشان از مسیر ثابت در دو بازار دیگر داشته است.

درهمین رابطه به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، اولین هفته زمستانی بازارهای مالی در سال جاری سپری شد. در این بازارها نرخ های سود عوامل مهم شناخته شده که می توانند علامتی از رکود یا تورم و حتی شاخص های پیشنگر در اقتصاد ایران باشند. متغیرهایی که در بازارها از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند. در همین رابطه در هفته اخیر، بازار اولیه باز هم به رکود خود برگشت.

رکود دوباره در بازار اولیه

در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی هفته منتهی به ۷ دی ماه سال جاری، پس از ثبت یک رکورد مهم که آن هم البته از ناحیه بانک ها بوده، هیچ اوراقی فروخته نشد. در این بازار دولت اوراق می فروشد تا به نوعی کسری بودجه خود را کمتر کند. درآمدهایی که برخی تحلیل گران آن را مسیری غیر تورمی در اقتصاد ایران می شمارند.

در همین رابطه در هفته اول دی ماه ، اوراقی فروخته نشده و طبعا نرخ سود موزونی هم کشف نشده است. این در حالی است که در هفته قبل نرخ سود رکوردی بی سابقه ثبت کرده و برابر با ۲۳.۷۵ درصد کشف شده بود.

نرخ سود ثابت در بازار باز

بانک هایی که در بازار اولیه مشارکت دارند اوراق خود را می توانند وثیقه دادو ستد خود با بانک مرکزی در بازار باز قرار دهند. در این بازار بانک هایی که به کسری های دامنه دار برخورد می کنند اوراق به بانک مرکزی می فروشند و در تاریخ سررسید معلوم دوباره آن را از بانک مرکزی خریداری می کنند. البته با احتساب نرخ سود معلوم که بانک مرکزی آن را تعیین می کند. در همین رابطه در هفته اول زمستانی کشور بانک مرکزی ۱۰۳ همت پول در بازار باز تزریق کرده که البته نرخ سودی ثابت را رقم زده است. این نرخ برابر با ۲۱ درصد بوده و برای هفدهمین هفته در بازار باز در همین حد قرار داشته است.

ثبات نرخ سود در بازار باز از سوی بانک مرکزی به باور برخی می تواند امری مهم در ثابت نگه داشتن نرخ سود بین بانکی باشد.

نرخ سود بین بانکی فراتر از ۲۱ درصد

در هفته اخیر، نرخ بهره بین بانکی در بازار شبانه ۰.۰۲ واحد درصد بالا آمد. دومین بازاری که بانک ها می توانند در هر هفته نیازهای نقدینگی خود را در آن بازار برطرف کنند بازار شبانه یا بازار بین بانکی است. این بازار تاریخ سررسید کوتاه مدت تری را نسبت به بازار باز دارد و بده بستام بانک ها درآن از اهمیت به سزایی در تعیین نرخ بهره بر خورداد خواهد بود. در همین رابطه طبق اعلام بانک مرکزی در هفته اول دی ماه نرخ بهره بین بانکی برابر با ۲۱.۰۳ درصد اعلام شده و برای دومین هفته متوالی بالاتر از مرز ۲۱ درصد به ثبت رسیده است. این سطحی است که بانک مرکزی آن را برای این شاخص به نوعی هدف گذاری کرده است.

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید