تاریخ: ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱

وام قرض‌الحسنه ۲۰۰ میلیون تومانی رسمی شد

اکوایران: بانک مرکزی سقف وام‌های قرض‌الحسنه برای هر شخص را به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش داد و بخشنامه مربوطه را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش اکوایران، پس از افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی از سوی بانک مرکزی، این نهاد این‌بار دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات به اشخاص را اصلاح کرد.

بانک مرکزی سقف وام‌های قرض‌الحسنه برای هر شخص را به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش داد و بخشنامه مربوطه را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

طی دو ماه اخیر انتقادهایی مبنی بر عدم پرداخت وام بانکی در برخی استان‌ها مطرح شده بود. وزیر اقتصاد اواسط بهمن علت این مساله را تاخیر در ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی اعلام کرد و نسبت سرعت گرفتن پرداخت وام‌های خرد در ماه‌های پایانی سال جاری ابراز امیدواری کرد.

در بخشنامه جدید بانک مرکزی آمده است: «با توجه به برخی بازخوردهای واصله از شبکه بانکی کشور، نسخه اصلاحی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد بر اساس نکته‌نظرات دریافتی، تدوین و در جلسه مورخ دوم آذرماه سال ۱۴۰۱ کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسه اعتباری بانک مرکزی مورد تأیید قرار گرفت. شایان ذکر است، اهم اصلاحات صورت گرفته در مفاد دستورالعمل مورد اشاره به شرح زیر است:

اصلاح ماده (۳) دستورالعمل:

ماده۳ ـ حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری مبلغ دویست میلیون تومان (۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) می‌باشد.تبصره ـ اعطای تسهیلات در قالب «کارت اعتباری مرابحه» تا سقف حداکثر دویست میلیون تومان (۲۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) در سطح تمامی مؤسسات اعتباری، به هر شخص متقاضی واجد شرایط در چهارچوب ضوابط مربوط مجاز بوده و در سقف تسهیلات خرد به متقاضی در هر مؤسسه اعتباری محسوب می‌شود.

الحاق یک ماده به عنوان ماده (۴):

ماده ۴ـ در مواردی که مشتری قبلاً تسهیلات خرد از مؤسسه اعتباری دریافت نموده است، مبنای محاسبه مابه‌التفاوت قابل پرداخت به وی تا سقف مقرر در این دستورالعمل، سهم اصل باقی مانده از مانده بدهی می‌باشد.

ادغام مواد (۱۲) و (۱۳):

ماده ۱۲‌ـ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و نیز سایر تسهیلات تکلیفی موضوع قوانین مختلف از قبیل تسهیلات فرزندآوری یا تسهیلات حمایتی در حوادث غیرمترقبه مصوب هیأت وزیران و همچنین تسهیلات اعطایی بابت خرید، جعاله، ودیعه و ساخت مسکن، مشمول احکام و ضوابط خاص خود بوده و تابع مفاد این دستورالعمل نمی‌باشد.

در خاتمه این بخشنامه تاکید شده است، مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳‌‌‌‌/۹۶ مورخ ۱۶‌‌‌‌/۵‌‌‌‌/۱۳۹۶ به تمامی واحدهای ذی‌ربط بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ و لازم است بر حسن اجرای آن نیز نظارت دقیق به عمل آید.‌»

بر اساس این گزارش، در روزهای پایانی سال گذشته (اسفند ۱۴۰۰) مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفته بود که بر‌ اساس مصوبه بانک مرکزی، سقف وام این بانک برای اشخاص حقیقی به ۲۰۰ میلیون تومان و برای اشتغالزایی خرد به ۵۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقوقی افزایش یافته است.

حالا با ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی به نظر می‌رسد که این سقف برای کل شبکه بانکی و موسسات مالی و اعتباری قابل اعطا خواهد بود و جنبه رسمی‌تری یافته است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید