تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹

وام ۲۰ هزار میلیاردی خرید خودرو خانوارها

سهم خانوار ها از تسهیلات بانکی در نه ماه ابتدایی امسال ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. بررسی ها نشان می دهد در این مدت بیشترین سهم را تقاضای وام برای خرید کالای شخصی داشته است. در ادامه وام خرید خودرو در کانال ۲۰ همتی بوده و چهارمین رتبه را درمیان بیشترین سهم های خانوار داشته است.

به گزارش اکو ایران، روند تسهیلات بانکی کشور در سال جاری صعودی بوده است. این رقم به صورت کلی نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته ۴۲ درصد بیشتر شده و به ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان رسیده است.

این شاخص در مصرف کننده نهایی خانوار در کشور اما رشدی قابل توجه را در این مقطع ثبت کرده است. این رقم با رشدی تقریبا ۵۰۰ درصدی به ۴۷۷ همت رسیده است.

طبق داده های بانک مرکزی تفکیک اجزای سبد خانوار در اعطای وام بانکی نشان می دهد بیشترین سهم به خرید کالای شخصی تعلق داشته است.

سهم ۴۴ درصدی خریدکالای شخصی در دریافت تسهیلات

در نه ماه ابتدایی سال جاری، حجم تسهیلات بانکی در کشور برابر با ۴۷۷ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل رشد قابل توجهی داشته است. این رقم در نه ماه نخست سال قبل برابر با ۷۷ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان بوده و اکنون ۴۹۸ درصد بالاتر آمده است.

بررسی‌ها نشان می دهد بیشترین سهم را خرید کالای شخصی در مصرف کننده نهایی خانوار داشته که برابر با ۲۱۱ هزار و ۲۲ میلیارد تومان بوده و تقریبا ۴۴ درصد از کل تسهیلات بانکی در این مقطع را دارا بوده است.

دومین رکورد نیز مربوط به قرض الحسنه ضروری بخش خانوار بوده است. این رقم در نه ماه سپری شده در سال ۱۴۰۱ معادل با ۸۲ هزار و ۲۰۵ میلیارد تومان به ثبت رسیده و تقریبا سهمی ۱۷ درصدی را رقم زده است.

درجات بعدی رکوردهای سهم خانوار در تسهیلات بانکی

طبق بررسی های آماری، قرض الحسنه ازدواج و خرید خودرو دو رکورد بعدی آماری در اعطای تسهیلات بانکی کشور را در نه ماه نخست امسال داشته اند.

طبق داده های بانک مرکزی در این مقطع، ۷۶ هزار و ۹۶۶ میلیارد تومان حجم قرض الحسنه ازدواج در اعطای تسهیلات بانکی کشور بوده است. این رقم سهمی ۱۶ درصدی از کل تسهیلات دهی بانکی داشته و سومین رتبه را در میان تمام ۱۰ شاخه مهم به ثبت رسانده است.

بخش مهم دیگری که در ماه های اخیر بیشتر درگیر اعطالی تسهیلات دهی بوده مربوط به خرید خودرو شخصی است. این بخش به لحاظ آماری تا پایان پاییز ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ هزار و ۲۴۹ میلیارد تومان و ۴ درصد از کل اعطای تسهیلات بانکی خانوار دارا بوده است. در این میان در سه فصل ابتدایی امسال مجموعا ۱۲ هزار و ۵۳۱ میلیارد تومان سهم قرض الحسنه فرزندآوری بوده است. 

این در حالی است که صحابی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد تا ۱۰ بهمن ماه امسال ۲۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه فرزندآوری درسال جاری اعطا شده است.

تفاوت این رقم با ارزش نه ماهه نشان می دهد در ۴۰ روز سپری شده از فصل زمستان ۱۵ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان وام فرزندآوری در اختیار متقاضیان قرار گرفته که از مجموع نه ماه ابتدایی سال ۲۶.۶ درصد بیشتر بوده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید