تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

واکنش آرام نفت به بهبود اقتصاد چین

در حالی که بازارها برای بررسی وضعیت رکود، در انتظار گزارش‌های اقتصادی هستند، قیمت نفت امروز تغییر چندانی نداشت؛ اما برنت و وست تگزاس اینترمیدیت افزایش یافت

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت نفت در روز سه‌شنبه تغییر چندانی نداشت، چرا که بازارها در این هفته منتظر یک سری گزارش‌های اقتصادی برای ارزیابی پتانسیل رکود بودند و از سوی دیگر، پیش‌بینی‌های تقاضا از سوی چندین نهاد بزرگ صنعتی، که اوپک در صدر لیست آن است، در کانون توجه قرار گرفت.
امروز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ مصادف با ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، معاملات آتی نفت برنت لندن، تا ساعت ۲۲:۰۲ به وقت محلی (۰۳:۰۲ به وقت گرینویچ) با ۰.۳ درصد افزایش به ۸۴.۴۴ دلار در هر بشکه رسید؛ در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت، با ۰.۲ درصد افزایش به ۷۹.۳۱ دلار در هر بشکه رسید. هر دو قرارداد در روز دوشنبه حدود ۱ درصد کاهش یافتند.
با توجه به اینکه رشد کلی برای سال ۲۰۲۲ به میزان قابل توجهی نسبت به سال قبل کاهش یافت، قیمت نفت خام نسبت به داده‌هایی که بیانگر سرعت بهتر از حد انتظار اقتصاد چین در سه ماهه‌ی چهارم بودند، واکنشی آرام نشان داد.
اما آنچه به ایجاد خوش‌بینی نسبت به رشد اقتصادی در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان کمک کرد، بهبود روند در خرده‌فروشی، تورم و تولید صنعتی چین بود.

از آنجا که چین در دسامبر شروع به تعدیل بیشتر اقدامات ضد کووید کرد، انتظار می‌رود تقاضای نفت خام امسال به دلیل احیای اقتصادی در این کشور به طور چشمگیری بهبود یابد. البته با توجه به اینکه کشور اژدها در حال حاضر، با بدترین شیوع کووید-۱۹ خود دست و پنجه نرم می‌کند، زمان چنین بهبودی همچنان نامشخص است.
اما در چشم‌انداز اقتصادی دنیا، ترس از رکود جهانی به بازی برگشت. دو سوم اقتصاددانان بخش خصوصی و دولتی که توسط مجمع جهانی اقتصاد در داووس، مورد نظرسنجی قرار گرفتند، صریحأ بیان کردند که انتظار یک رکود جهانی در سال جاری را دارند؛ در حالی که نظرسنجی از نگرش‌های مدیران عامل برخی دیگر از نهادهای اقتصادی، چشم‌انداز تیره‌ای را برای اقتصاد پیش‌بینی می‌کند.
کاهش رشد اقتصادی ضمن آنکه می‌تواند خبر بدی برای تقاضای نفت خام باشد، به طور بالقوه قادر است تأثیر مثبت بهبودی در چین را خنثی کند.

بازارها نسبت به کاهش بالقوه رشد هشدار می‌دهند، چرا که اقتصاد جهانی، اثرات انقباض شدید پولی در سال ۲۰۲۲ را به شدت احساس می‌کند.
اکنون تمرکز بر گزارش ماهانه‌ی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که اواخر روز سه‌شنبه ارائه می‌شود، در حالی که معامله‌گران در بحبوحه‌ی انتظارات بهبود چین و رکود بالقوه جهانی، به دنبال هر گونه تغییر در پیش‌بینی تقاضا برای سال جاری خواهند بود.
در کنار این‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی نیز قرار است گزارش ماهانه‌ای را در روز چهارشنبه منتشر کند و بازارها به دنبال نشانه‌های مشابهی از این سازمان هستند.
و در نهایت، تمرکز این هفته علاوه بر داده‌های تورم از منطقه یورو و بریتانیا، بر آمار مربوط به خرده‌فروشی و تولید صنعتی در بازارهای ایالات متحده نیز قرار دارد. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید