یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ /
15197
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
11 بازدید
۰

ورود رسمی ناخدا به بازار دلار ایران

اکوایران: رئیس کل بانک مرکزی در توئیتی اعلام کرده از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. فرزین تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

به گزارش اکوایران، قیمت دلار امروز در بازار ارز  هرات با گپ مثبت باز شد اما در ادامه معاملات نقدی یاد شده به سمت پایین حرکت کرد و در مقایسه با روز قبل نزدیک به ۵۰۰ تومان پایین آمد.

در سلیمانیه اما نرخ دلار بر خلاف مسیر هرات رشد کرد. اسکناس آمریکایی در بازار مورد اشاره، ظهر امروز نزدیک به ۴۰۰ تومان بالاتر از روز قبل معامله شد. 

حذف دلار و یوروی بازار متشکل ارزی

در تهران هم از امروز دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی حذف شده و صرافان می‌گویند هنوز بخشنامه‌ای از بانک مرکزی نیامده و‌ نمی‌دانیم ارز را با چه نرخی به مردم بفروشیم!

ساعاتی بعد از آن، بانک مرکزی اعلام کرد: «از امروز (سه‌شنبه، ۴ بهمن) کلیه صرافی‌ها مجازند نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس با نرخ منتشرشده تحت عنوان «آخرین نرخ صرافی‌ها» در سایت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir اقدام نمایند.»

ورود رسمی ناخدا به بازار دلار ایران

فرزین رئیس کل بانک مرکزی در توئیتر نوشت که از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

پیش از این نیازهای ارزی مردم در صرافی‌ها براساس معاملات توافقی دلار و یورو پوشش داده می‌شد. از اواخر خردادماه سال ۱۴۰۱ بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شده بود.

قیمت‌ها در بازار متشکل غیب شد

فرزین مشابه حرف‌هایش در توئیتر را در گفت‌وگوی تلویزیونی یکشنبه شب خود بیان کرده بود. حوالی ساعت ۱۲:۱۵ ظهر سه‌شنبه (۴ بهمن) مراجعه به سایت بازار متشکل ارزی نشان می‌داد که تنها یک نرخ بر روی سایت دیده می‌شود: دلار در بازار به قیمت ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان. 

کمی پیش از آن، قیمت دلار بازار به مبلغ ۴۳۵۰۰ تومان درج شده بود و قیمت یورو در بازار هم با مبلغی ارزان‌تر، ۴۲۷۲۲ تومان قید شده بود.

علت تغییرات رخ داده در بازار دلار

به نظر می‌رسد تغییرات رخ‌داده در راستای حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای تازه برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی باشد. در حال حاضر در سامانه بازار متشکل نرخ دلار ۴۲ هزار و ۷۴۵ تومان درج شده و توضیح بیشتری داده نشده است؛ اما در سایت بانک مرکزی تاکید شده که صرافی‌ها باید از این به بعد از همین قیمت برای فروش استفاده کنند.

تزریق دلار صورت گرفت؟

معامله‌گران بازار ارز تهران می‌گفتند ناخدا وارد بازار دلار شد. برخی از معامله‌گران مدعی بودند با ورود ناخدا به بازار ارز عده‌ای از معامله‌گران ترسیده‌اند و به صورت هیجانی در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند. عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند که تزریق هم صورت گرفته است. 

دلار صرافی ملی پرواز کرد

امروز دلار صرافی ملی هم قد کشید. قیمت دلار صرافی ملی در ابتدای معاملات امروز در کانال ۳۹ هرار تومان قرار داشت اما ظهر امروز بالای کانال ۴۰ هزار تومان معامله شده است. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۴۲ هزار و ۳۲۰ و قیمت فروش دلار آمریکا ۴۲ هزار و ۷۴۸ اعلام شد.

قیمت طلا کاهشی شد

در بازار داخلی ایران قیمت طلای ۱۸ عیار ظهر امروز اندکی نزولی شد. آنطور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلای ۱۸ عیار امروز تا ۲ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفته است. قیمت طلای ۱۸ عیار ظهر امروز در زمان نگارش این گزارش ۲ میلیون و ۸۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود که در مقایسه با عصر دیروز نزدیک به ۴ هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

قیمت سکه ریخت

سایت اتحادیه امروز همچنین اعلام کرده که قیمت سکه امامی در مقایسه با دیروز ۳۰۰ هزار تومان ریزش کرده و به ابتدای کانال ۲۴ میلیون تومان برگشته است.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4133 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
2 ماه پيش [ 177 بازدید ]
1 ماه پيش [ 138 بازدید ]
5 ماه پيش [ 129 بازدید ]
18 روز پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 122 بازدید ]
27 روز پيش [ 112 بازدید ]
1 سال پيش [ 94 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
9 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 سال پيش [ 37 بازدید ]
22 روز پيش [ 9 بازدید ]
1 سال پيش [ 15 بازدید ]
9 ماه پيش [ 10 بازدید ]
7 ماه پيش [ 9 بازدید ]
3 ماه پيش [ 19 بازدید ]
4 ماه پيش [ 19 بازدید ]
11 ماه پيش [ 9 بازدید ]
10 ماه پيش [ 11 بازدید ]
1 سال پيش [ 15 بازدید ]
3 ماه پيش [ 6 بازدید ]
8 ماه پيش [ 8 بازدید ]
9 ماه پيش [ 8 بازدید ]
1 سال پيش [ 13 بازدید ]
4 ماه پيش [ 10 بازدید ]
1 سال پيش [ 11 بازدید ]
10 ماه پيش [ 11 بازدید ]
8 ماه پيش [ 7 بازدید ]
11 ماه پيش [ 17 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید