تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

وضعیت بد نقدینگی در بیست و سه بانک

درمرحله چهل و چهارم بازار باز، بیست و سه بانک اقدام به قرض پول از بانک مرکزی کردند که معادل با تزریق ۱۱۳ همت پول در نهادهای مالی بوده است. اتفاقی که روند های آماری نشان می دهد در تاریخ بازار باز بی سابقه بوده است.

بازار باز در هفته منتهی به ۱۹ دی ماه به مرحله ۴۴ ام خود در سال جاری رسیده است. بازاری که هدف مهم بانک مرکزی از راه اندازی آن بهبود پولی بانک هاو تنظیم نرخ بهره بین بانکی بوده است. این  معاملات به طور کلی از سال ۹۹ راه اندازی شده و تاکنون با هدف های تعیین شده به کار خود ادامه داده است. بررسی‌ها از این بازار نشان می دهد در هفته اخیر، بیست و سه بانک از بانک مرکزی با پیشنهاد اوراق اقدام به قرض پول کرده اند. این عمل که به نوعی ابراز نیاز بانک ها به نقدینگی دراین بازار عنوان می شود در هفته های اخیر به سطح بالایی رسیده و به نوعی بی سابقه بوده است. در مقابل هم پذیرش بانک مرکزی باتزریق پول در این بازار نشان از  مطابقت سسیاست های این نهاد با تزریق پول در بانک ها داشته است.

در همین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، روند عملیات بازار باز در هفته های متوالی تغییرات قابل توجهی را به ثبت رسانده است. در این بازار بانک مرکزی با وثیقه اوراق از سوی بانک ها، به تزریق یک هفته ای پول با نرخ سود مشخص می پردازد.

درهمین رابطه داده های بازار باز در هفته های اخیر نشان می دهد تزریق نقدینگی در این بازار سیری صعودی گرفته و به حداکثر خود درتاریخ برگزاری بازار باز رسیده است.

رکوردزنی در بسط نقدینگی بازار باز

در هفته منتهی به ۱۹ دی ماه، نقدینگی در بازار بین بانکی روندی صعودی پیدا کرد. بسط پول بانک مرکزی در عملیات بازار باز از مرز های پیشین عبور کرده و درنهایت به ۱۱۳ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان رسیده است. در مقابل هم این نهاد با توجه به تزریق انجام شده در هفته قبل حدودا ۱۰۷ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان از بانک ها جمع آوری کرده است. نکته مهم در رشد تزریق نقدینگی در این بازار ثبات نرخ سود در معاملات هفتگی بین بانکی بوده است.

در این بازار نرخ سود برابر با ۲۱ درصد بوده و مسیر ثابتی را پشت سرگذاشته است.

در مقابل هم بانک مرکزی در یک بانک تزریق نقدینگی در بازار بین بانکی انجام داده است.

تزریق هزار میلیاردی پول در بازا رشبانه

در  کنار بازارباز، بانک مرکزی به تزریق پول در بازار شبانه نیز می پردازد. در این بازار تاریخ سررسید وام دهی کوتاه مدت بوده و بانک ها در سررسید کوتاه مدت از بانک های دارای مازاد قرض پول می کنند. 

در همین رابطه در هفته منتهی به ۱۹ دی ماه تنها یک بانک از بانک مرکزی  اعتبارات قاعده مند دریافت کرده که ارزشی برابر با هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان داشته است.

در مقابل هم در این بازار با توجه به تزریق های سابق پول، حدودا هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان پول جمع آوری شده است.

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید