پنجشنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۲ /
19637
۰۹ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۲۳
22 بازدید
۰

وعده جدید ارزی فرزین؛ این بار برای دانش‌بنیانی‌ها

اکوایران: رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از تخصیص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین نیاز ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان برای امسال خبر داده است.

به گزارش اکوایران؛ محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی ظهر امروز با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و جمعی از تشکل‌ها و شرکت‌های پیشرو در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان دیدار کرد.

فرزین در این نشست بر حمایت همه جانبه نظام بانکی از این شرکت‌های موثر تاکید کرده و گفته که برای حل مشکلات ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان و در راستای حمایت عملی از آنان، خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری در سال‌جاری برای این بخش اختصاص می‌یابد.

رئیس‌کل بانک مرکزی از تشکیل کمیته تامین و تخصیص ارز در بانک مرکزی با حضور وزارتخانه‌های صنعت معدن و تجارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی خبر داده و اظهار کرده، در این کمیته نیاز‌های ارزی سالانه بخش‌های مختلف براساس منابع، تعیین و سهمیه هر یک از بخش‌ها برای گشایش اعتبار مشخص می‌شود.

به گفته فرزین، بانک مرکزی با توجه به ضرورت توجه جدی به شرکت‌های دانش‌بنیان و برای تسریع در حل نیاز ارزی فعالان این بخش امسال جدای از سهمیه این بخش، ۵۰۰ میلیون دلار خط اعتباری جدید به آن اختصاص می‌دهد. 

براساس اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی، شرایط تخصیص این خط اعتباری هم با همکاری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صمت تعیین می‌شود. البته در همین راستا، نمایندگان این شرکت‌ها می‌توانند در کمیته تامین و تخصیص ارز مشارکت و حضور فعال داشته باشند.

فرزین اظهار کرده که با توجه به گشایش‌هایی که در حوزه ارزی در راه است خط اعتباری ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های آینده قابلیت افزایش نیز خواهد داشت.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفته که برای برطرف کردن نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های صادراتی با هدف بازاریابی، این شرکت‌ها می‌توانند ارز مورد نیاز خود را در این زمینه از محل سرفصل نیازهای خدماتی از سامانه مربوطه تامین کنند.

با توجه به مشکلات شرکت‌های فعال درحوزه شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش و ضرورت تسریع در تامین به موقع نقدینگی این شرکت‌ها، رئیس‌کل بانک مرکزی دستور داده که کمیته‌ای برای تدوین آیین‌نامه تسهیلات ریالی مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت بخش اعتبارات بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شود.

براساس اظهارات فرزین، در سال گذشته ۱۸۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته که ۱۶۵ درصد رشد داشته، در دو ماهه سال جاری نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شده که از رشدی معادل ۸۵ درصد داشته است.

رئیس‌کل بانک مرکزی بر حمایت جدی شبکه بانکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه ارتباطات بانکی تاکید کرده و گفته، توسعه روابط بانکی با کشورهای همسایه از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی است و در این راستا از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی قطعا استفاده خواهد شد.

به گفته فرزین، هم‌اکنون ارتباط شبکه کارتی شتاب ایران با میر روسیه در حال اتصال است و برقرار این ارتباط با چین و ترکیه نیز در دستور کار قرار دارد.

مجوز صرافی‌های متخلف باطل می‌شود

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره گلایه برخی شرکت‌های دانش‌بنیان از روند طولانی تامین و تخصیص ارز و وجود برخی تخلفات در شبکه صرافی کشور اظهار کرده، از تمام فعالان این بخش تقاضا می‌کنم در صورت مشاهده هر‌گونه تخلف در شبکه صرافی مصادیق را با بانک مرکزی منعکس کنند، قطعا بانک مرکزی با متخلفین برخورد قاطع خواهد کرد و مجوز صرافی‌های متخلف که از متقاضایان ارز، زیرمیزی طلب می‌کنند باطل خواهد شد.

در این نشست روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز اظهار کرده که اکنون ۸ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که ارزش فروش محصولات این شرکت‌ها سالانه بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. این شرکت‌ها با ارزبری سالانه حداکثر ۵۰۰ میلیون دلار نزدیک به یک میلیارد دلار ارزآوری دارند و سالانه بالغ از ۵ میلیارد دلار برای کشور صرفه‌جویی ارزی ایجاد می‌کنند.

به گفته دهقانی فیروزآبادی، شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت بسیار خوبی در زمینه کمک به شبکه بانکی و ارتقای سیستم‌های پرداخت و ارتباطات بانکی دارند که در صورت نیاز شبکه بانکی امکان توسعه همکاری در این زمینه بانک مرکزی وجود دارد.

زمان‌بر بودن تامین ارز، در اولویت قرار گرفتن شرکت‌های دانش بنیان در دریافت تسهیلات ریالی، تخلف برخی صرافی‌ها در زمینه دریافت زیرمیزی و ضرورت تسهیل در تامین به موقع نیاز ارزی از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تامین ارز و نقدینگی بود.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 3986 بازدید ]
1 سال پيش [ 254 بازدید ]
3 ماه پيش [ 207 بازدید ]
1 ماه پيش [ 171 بازدید ]
21 روز پيش [ 130 بازدید ]
5 ماه پيش [ 126 بازدید ]
5 ماه پيش [ 115 بازدید ]
9 روز پيش [ 115 بازدید ]
17 روز پيش [ 99 بازدید ]
1 ماه پيش [ 86 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
4 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
4 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
4 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
9 ماه پيش [ 17 بازدید ]
1 سال پيش [ 7 بازدید ]
6 ماه پيش [ 8 بازدید ]
4 ماه پيش [ 19 بازدید ]
3 ماه پيش [ 9 بازدید ]
4 ماه پيش [ 36 بازدید ]
3 ماه پيش [ 17 بازدید ]
9 ماه پيش [ 13 بازدید ]
8 ماه پيش [ 7 بازدید ]
7 ماه پيش [ 9 بازدید ]
1 سال پيش [ 15 بازدید ]
10 ماه پيش [ 12 بازدید ]
6 ماه پيش [ 13 بازدید ]
1 سال پيش [ 11 بازدید ]
1 سال پيش [ 5 بازدید ]
6 ماه پيش [ 7 بازدید ]
1 سال پيش [ 5 بازدید ]
1 سال پيش [ 14 بازدید ]
1 سال پيش [ 5 بازدید ]
1 سال پيش [ 9 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید