تاریخ: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

وعده فرزین درباره بازار جدید ارز و طلا

اکوایران: به گفته رئیس کل بانک مرکزی، در نیمه اول بهمن‌ بازار مبادله ارز و طلا را افتتاح می‌کنیم تا در این بازار بقیه نیازهای خدماتی – ارزی مردم تامین شود.

به گزارش اکوایران؛ محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در جلسه نوبت عصر امروز یکشنبه ۲۵ ماه دی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ حضور پیدا کرد. 

او در حاشیه این جلسه اظهار کرده که در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه گزارشی از سیاست‌های ارزی و پولی سال آینده ارائه کردم، البته ریاست محترم کمیسیون تلفیق هم درخواست داشتند که ما یک برآورد هم از اثرات بودجه بر تورم سال آینده داشته باشیم که این گزارش در جلسه آینده به کمیسیون ارائه خواهد شد.

براساس اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، سیاست‌های ارزی در چارچوب سیاست‌های تثبیت اقتصادی است و انشاءالله ما امسال این موارد را در بودجه منظور می‌کنیم تا در سال آینده این سیاست‌ها دنبال شود.

به گفته فرزین، همانطور که قبلا هم بیان شده در سامانه نیما میانگین نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را مبنای خرید و فروش ارز گذاشته‌ایم، همینطور در نیمه اول بهمن‌ماه بازار مبادله ارز و طلا را هم افتتاح می‌کنیم تا در این بازار بقیه نیازهای خدماتی – ارزی مردم تامین شود. انشاءالله به سمتی حرکت می‌کنیم که تمام نیازهای ارزی رسمی و بانکی در بازار مبادله و سامانه نیما تامین شود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره روند سیاستی انقباضی یا انبساطی این بانک اظهار کرده که این سوال را باید سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد، ولی در مورد اینکه سیاست انبساطی و انقباضی است؟ باید بگویم ما معتقدیم سیاست‌ها باید در راستای سیاست‌های تثبیت اقتصادی باشد، لذا اگر این سیاست‌ها شدیداً انبساطی باشد، قطعا منجر به تثبیت نخواهد شد و اگر به طور شدید انقباضی باشد هم  ما از بابت رشد دچار مشکل خواهیم شد به همین دلیل این سیاست‌ها باید به گونه‌ای باشد که در زمینه تثبیت اقتصادی در سال آینده به ما کمک کند.

براساس اعلام خبرگزاری خانه ملت، فرزین در مورد قول خود به نمایندگان پیرو تلاش در زمینه کاهش نرخ تورم در سال ۱۴۰۲ گفته که بنده در کمیسیون تلفیق عرض کردم تورم سال آینده دو بال دارد یک بال آن بودجه است که دست مجلس و دولت است و یک بال آن هم سیاست‌های بانک مرکزی است. ما در سیاست‌های خودمان قطعاً با انضباط پولی در بانک‌ها تلاش می‌کنیم که تورم را کاهش دهیم ولی در سیاست‌های مالی و سیاست‌های که در لایحه بودجه گنجانده می‌شود، اعم از سیاست‌هایی در زمینه درآمد و هزینه‌ها هم باید به ما کمک کند تا ما بتوانیم تورم سال آینده را کاهش دهیم.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید